Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Racibórz: na ulicy Długiej kiedyś się bywało [ZDJĘCIA STACHOWA]

Aleksander Król
Opawska nigdy nie przejmie roli, jaką dawniej spełniała ulica Długa, mimo, że coraz częściej na zakupy jeździmy właśnie tam. Dlaczego? Bo na Długą nie tylko chodziło się po lepszy towar, który w czasach PRL-u był tu dostarczany. Owszem, robiło się tu zakupy, o czym w ubiegłym tygodniu, pokazując swoje zdjęcia opowiadał nam Bolesław Stachow, ale na Długiej wypadało też "bywać".

To tu były najlepsze restauracje w mieście, to tu strzygli najlepsi fryzjerzy, a panie przyjmowały znakomite kosmetyczki.

- Długa, po modernizacji na przełomie lat 70 i 80-tych zyskała charakter nie tylko handlowy, ale także usługowy. Gdy z ulicy zrobiono deptak, to tu zaczęło koncentrować się życie raciborzan - mówi Bolesław Stachow, artysta fotografik, który dokumentował codzienność Raciborza w czasach PRL.

Na Długą chodziło się z receptami

- Na Długą, do nowego fotooptyka, przychodzili mieszkańcy z receptami po okulary. To był jedyny taki optyk w całym Raciborzu - mówi Stachow. Gdy przebudowano ulicę, otwarto tu także salon kosmetyczny (jedno ze zdjęć - z kobietą leżącą na kozetce, Stachow wykonał jeszcze przed oficjalnym otwarciem salonu kosmetycznego). Na Długiej przyjmowali znakomici fryzjerzy,

Na Długiej otwarto restauracje
No i oczywiście można było tu coś zjeść. Chętnie odwiedzaną przez mieszkańców kawiarnię otwarto tam, gdzie dziś znajduje się restauracja Hetmańska. Trochę dalej, w stronę rynku, ale po tej stronie ulicy otwarto bar, z wnętrzami w boazerii. Można było tu dostać nawet Coca-colę! - Pamiętam, że mieli tam enerdowski opiekacz. Podawali zapiekanki z serem - uśmiecha się do swoich wspomnień Bolesław Stachow. On też czasem tu bywał, choć częściej gościł w Tęczowej, która znajdowała się naprzeciw kamienicy, w której mieszkał. Tej części ulicy Długiej nie objęto modernizacją. Remont zakończył się mniej więcej na wysokości ówczesnej Desy (dziś sklep Schlecker).

Na Długiej obcowało się ze sztuką
Zresztą nie tylko w Desie raciborzanie mogli posmakować sztuki. Na Długiej znajdowała się też galeria BWA (Biura Wystaw Artystycznych). Tutaj można było oglądać prace najlepszych artystów Raciborza.

- Długa, która wcześniej była zwykłą ulicą, po której jeździły samochody, stała się wielkomiejskim deptakiem. Wcześniej, idąc tą ulicą, przez okna z firankami patrzyło się do środka mieszkań. Nie było tu lokali, a jedynie mieszkania. Nie było też wejść do domów od Długiej, tylko z drugiej strony, od podwórka - wspomina Bolesław Stachow.
ZDJĘCIA : BOLESŁAW STACHOW

ZOBACZ KONIECZNIE:
PRL Racibórz - makulaturę wymieniano na poezję
PRL Racibórz - Arka Bożek ma pomnik
PRL Racibórz - dożynki pierwsze po wojnie
PRL Racibórz - szkołę muzyczną budowano w czynie społecznym
PRL Racibórz - peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Raciborzu
PRL Racibórz - kolejki przed mięsnym na Opawskiej

Polskie liceum żeńskie w Raciborzu

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz - czekamy na niego cały wiek

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Racibórz: na ulicy Długiej kiedyś się bywało [ZDJĘCIA STACHOWA] - Racibórz Nasze Miasto

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto