MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Debata prezydencka w Raciborzu. Czy miasto powinno znaleźć się na Opolszczyźnie?

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Debata odbyła się 18 kwietnia
Debata odbyła się 18 kwietnia arc
RACIBÓRZ. Kandydaci na prezydenta miasta Racibórz, którzy otrzymali zaufanie wyborców i zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów, wzięli udział w debacie prowadzonej przez TVP Katowice, w której przedstawiali swoje wizje na przyszłość miasta. Pojawiły się także wątki dotyczące planów inwestycyjnych, dołączenia Raciborza do Opolszczyzny czy komunikacji miejskiej.

Debata kandydatów na prezydenta Raciborza

Kandydaci na prezydenta Raciborza - Dariusz Polowy i Jacek Wojciechowicz zmierzyli się z pytaniami w debacie, prowadzonej przez TVP Katowice. W trakcie debaty poruszono kilka istotnych kwestii związanych z przyszłością miasta. Kandydaci wskazywali między innymi na swoje dotychczasowe osiągnięcia i to, dlaczego warto na nich zagłosować.

- To ja jestem gwarantem tego, żeby był dalszy, dynamiczny rozwój naszego miasta. Przez ostatnie 5 lat zrobiłem więcej, niż wszyscy poprzednicy przez 16 czy nawet 20 lat. Mój program wyborczy - tzw. dziesiątkę Polowego, wykonałem w 82 proc. Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat wybudowaliśmy nowy żłobek, przedszkole. Powstały nowe ronda, robimy rekordową ilość remontów dróg i chodników - mówił Dariusz Polowy wymieniając dalej kolejne inwestycje, które udało się przeprowadzić w ostatnich latach dodając, że w trakcie mijającej kadencji pozyskał dla miasta 180 mln zł ze środków zewnętrznych.

Z kolei Jacek Wojciechowicz wskazywał na obecną sytuację Raciborza.

- Miasto jest w tej chwili w trudnej sytuacji, dlatego to jest jeden z powodów, dla którego zaangażowałem całe swoje doświadczenie samorządowe, by pomóc mojemu rodzinnemu miastu. Racibórz jest w dość dramatycznej sytuacji. Z każdą kadencją ubywa mieszkańców. Podstawową rzeczą jest gospodarka, a dla gospodarki bardzo ważne jest to, żebyśmy mieli połączenie z autostradą. Droga do A1 jest bardzo ważna i to trzeba zrealizować - wskazywał Jacek Wojciechowicz.

W ubiegłym roku, jeden z działaczy opolskiego PSL-u zaproponował, by Racibórz włączyć do województwa opolskiego. Pytany o to, czy Racibórz powinien jednak znaleźć się na Opolszczyźnie, Jacek Wojciechowicz wskazał, że są to pomysły, które pojawiają się co jakiś czas.

- Wydaje się, że dziś temat nie jest już aktualny. Jesteśmy w woj. śląskim i myślę, że wbrew pozorom dla Raciborza jest to dobre rozwiązanie. Województwo śląskie ma znacznie większe możliwości finansowe - podkreślał Jacek Wojciechowicz.

Z kolei Dariusz Polowy mówił, że takie pomysły należy włożyć "między karty fantastyki".

- To czy będziemy w województwie śląskim czy w województwie opolskim, nie jest tak istotne, jak to, że ja jako prezydent będę tak samo dbał o interesy mieszkańców - wskazywał prezydent Raciborza.

Plany inwestycyjne dla Raciborza

W Raciborzu trwa obecnie budowa nowego dworca kolejowego, do czego odniósł się Jacek Wojciechowicz.

- Mnie osobiście bardziej odpowiadał poprzedni dworzec, ale nic już z tym nie zrobimy. Szkoda, że pan prezydent nie dopilnował, żeby w ramach tej inwestycji jednak zrobiono też infrastrukturę czyli perony i torowiska - podkreślał Wojciechowicz.

Dalej, kandydat KWW Razem Dla Raciborza odniósł się do planów inwestycyjnych dla Raciborza.

- Głównie chcemy skupić się na gospodarce, która jest fundamentem miasta. Poza gospodarką mamy ekologię - musimy skończyć z kopciuchami, chcemy posadzić 5 tys. drzew w ciągu całej kadencji. Musimy też postawić na sport. Chcę reaktywować radę do spraw sportu i sprawić, by dotacje na sport były dzielone sprawiedliwie, a nie tak jak obecnie był forowany jeden klub - mówił Jacek Wojciechowicz.

Dariusz Polowy przedstawił z kolei drugą "dziesiątkę Polowego".

- Mówię o nowym moście, który zgodnie z porozumieniem z woj. śląskim będzie realizowany w ramach drogi Racibórz-Pszczyna. [...] To także zbiornik Racibórz Dolny, który powinien stać się zbiornikiem mokrym, dokończenie naszych obwodnic, rozbudowa strefy H20 o strefę zewnętrzną z ciepłymi basenami i zjeżdżalniami, parkingi wielopoziomowe, centra przesiadkowe czy kładka łącząca rynek z Zamkiem - podkreślał Polowy.

Kandydaci byli także pytani o pomysły dotyczące komunikacji miejskiej. Dariusz Polowy wskazywał, że dzięki jego działaniom Racibórz "dołączył do elitarnego grona miast, które mają bezpłatną komunikację miejską".

- Widzimy wzrost ilości pasażerów, staje się nawykiem jeżdżenie autobusami. Projektujemy trzy centra przesiadkowe i parkingi wielopoziomowe. Dzięki temu poprawimy jakość poruszania się po mieście - podkreślał Dariusz Polowy dodając, że w mieście rozwija się ilość ścieżek rowerowych.

Z kolei Jacek Wojciechowicz mówił o planach połączenia komunikacji miejskiej z powiatową, "być może przez fuzję tych przedsiębiorstw, a być może przez ścisłą współpracę".

- Komunikacja miejska jest słaba w Raciborzu. Powinna być powszechna i pewna. Moim celem jest połączenie komunikacji miejskiej z powiatową, po to, by udoskonalić rozkład jazdy i wszystkie połączenia nie tylko w Raciborzu, ale i w całym powiecie. To powinno usprawnić komunikację miejską - podkreślał Jacek Wojciechowicz.

Całość debaty można zobaczyć na stronie TVP Katowice. Druga tura wyborów odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto