Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak w PRL stawiano pomniki w Raciborzu

Aleksander Król
W uroczystości odsłonięcia pomnika Arki Bożka brała udział jego żona
W uroczystości odsłonięcia pomnika Arki Bożka brała udział jego żona Bolesław Stachow
Gdy władzom Raciborza w końcu uda się sprzedać działkę na Opawskiej, Arka Bożek będzie tu zawadzał. Pomnik trzeba będzie przenieść. W 1980 roku pomnik jednego z największych polityków Raciborza odsłaniano z pompą

Arka Bożek wciąż dumnie spogląda na raciborzan, spieszących do pracy i na zakupy ulicą Opawską, choć władze, chcąc nie chcąc, w końcu go stąd usuną. Gdy w końcu miastu uda się sprzedać działkę pod budowę galerii, stojący na niej pomnik trzeba będzie przenieść w inne miejsce (może na skwer przy Wojska Polskiego?). Jeden z największych w historii Raciborza polityk - ceniony zarówno przez Niemców, jak i Polaków, będzie tu zawadzał. A w maju 1980 roku "witano" go na Opawskiej z wielką pompą. Uroczystość, podczas której w Raciborzu na Opawskiej odsłonięto pomnik Arka Bożki, sfotografował Bolesław Stachow, artysta-fotografik z Raciborza.

Arka Bożek z pomnika na Opawskiej łudząco przypomina postać z czarno-białego zdjęcia pana krewnego, Aleksandra Balickiego, członka ZPAF…

Nieprzypadkowo, właśnie ta fotografia została wykorzystana podczas rzeźbienia naszego pomnika Arki Bożka, urodzonego w Markowicach działacza polskiego, którego wcześniej Niemcy wybrali na swojego "sołtysa", a nawet posła.
Wielkim zwolennikiem odsłonięcia pomnika późniejszego wicewojewody śląsko-dąbrowskiego w Raciborzu był Edmund Jan Osmańczyk, publicysta, poseł i senator, którego zresztą widać na moich zdjęciach. Jest też m.in. Czesław Wala, ówczesny prezydent Raciborzu.

Na wielu kadrach, w centralnym miejscu jest też starsza kobieta. Kto to?

To żona Arki Bożka, która dostąpiła rzadkiego zaszczytu odsłonięcia pomnika swojego męża.

Odsłonięcie pomnika, który prędzej, czy później będzie musiał zniknąć z Opawskiej, było wielką fetą?

Faktycznie, to było duże święto. Na kamienicach dookoła dużego placu powieszono wielkie biało-czerwone i czerwone flagi, których nigdy nie mogło zabraknąć podczas takich wydarzeń w czasach PRL-u. Na jednym z budynków jest wielkie godło Polski.
Oczywiście, były przemówienia i występy artystyczne. Kobiety w strojach ludowych to artystki z Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha.

Jest jeszcze jedno czarno białe-zdjęcie. Kto na nim jest oprócz Arka Bożki?
To zdjęcie pochodzi z czasów emigracji Arki Bożka w Londynie, gdy był członkiem Rady Narodowej RP na Uchodźctwie. Z prawej strony na zdjęciu jest Alojzy Seget, urodzony w Lubomi dowódca IV pułku Powstańców Śląskich w III Powstaniu Śląskim.

ARKA BOŻEK

Arka Bożek ur. 12 stycznia 1899 w Markowicach. W latach I wojny ochotnik w wojsku niemieckim. W czasie I powstania śląskiego w porozumieniu z POW Górnego Śląska, wysadził most na Odrze. W 1924 wybrano go na wójta Markowic. Dostał mandat posła na sejmiki w Opolu i Raciborzu. W 1939 dotarł do Francji, został mianowany członkiem Rady Narodowej RP. Po wojnie mianowany wicewojewodą śląsko-dąbrowskim.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto