Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbiorą bunkier węglowy na Ogrodowej

Aleksander Król
Mieszkańcy bloku przy ulicy Ogrodowej będą mogli w końcu odetchnąć z ulgą. Po latach ich starań miasto zgodziło się rozebrać dawny "bunkier na węgiel", który przylega do budynku, a od wielu lat nie jest użytkowany.

Zrujnowany obiekt nie tylko szpeci podwórko, ale i zagraża bezpieczeństwu.

- Skład na węgiel kończy się na wysokości naszych balkonów na parterze. W tej sytuacji nietrudno o włamanie. Poza tym cały kurz wpada nam do mieszkań - mówią mieszkańcy bloku przy ul. Ogrodowa 12, 14 i 16.

Bunkier jest wielki, ma kilkanaście metrów długości, a jego stan ciągle się pogarsza. Ze szczelin w betonie wyrastają już drzewa.
- Nasza kotłownia nie działa od wielu lat, odkąd mamy ogrzewanie z PEC-u. Od 13 lat mieszkańcy zabiegają o to, by rozebrano ten bunkier na węgiel - mówi Zdzisław Skafarowski, pokazując obiekt pod swoim balkonem.

Dodaje, że z powodu "bunkra" niszczy się blok, bo woda dostaje się do piwnic. - Gmina nie chciała się przyznać do tego, że jest właścicielem tego obiektu. W końcu go rozbierze - dodaje.

W raciborskim magistracie przyznają, że przymierzają się do tej operacji, choć nie ma jeszcze konkretów. - Chcemy się z tym uporać do końca października. Trwają procedury, musimy uzyskać decyzję o rozbiórce, rozpisać przetarg - mówi Elżbieta Sokołowska, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami w raciborskim urzędzie miasta.

Dlaczego musiało minąć kilkanaście lat, by w końcu podjęto decyzję o likwidacji składu
- Rzeczywiście, długo to trwało, bo niejasne było to, do kogo bunkier należy. Jego budowę finansowało Rafako, do którego należał też blok. My jesteśmy właścicielem gruntu - tłumaczy Elżbieta Sokołowska.

Przyznaje, że takich nieużytkowanych kotłowni i składów na węgiel w mieście jest więcej. I jest z nimi kłopot.
Mieszkańcy bloku przy Ogrodowej nie mogą się doczekać, aż ich problem zostanie rozwiązany.
- Gdy obiekt zostanie rozebrany, wspólnota prawdopodobnie przejmie podwórko. Zasieje się trawę i będzie ładnie i bezpiecznie - dodaje Zdzisław Skafarowski, który jest także członkiem zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej przy Ogrodowej.

Przy Waszym bloku też jest nieużywany skład na węgiel, który trzeba rozebrać? Piszcie na: raciborz.naszemiasto.pl. W dalszym ciągu czekamy też na Wasze zdjęcia "koszmarków Raciborza", czyli miejsc, które szpecą miasto. Można je wysyłać na: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto