Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Racibórz: Problemy raciborzan z nowym rozkładem jazdy

AREK
Od poniedziałku w Raciborzu funkcjonuje nowa komunikacja miejska
Od poniedziałku w Raciborzu funkcjonuje nowa komunikacja miejska arc
Autobusy są przepełnione, seniorzy nie mają jak dojechać na cmentarz, godziny odjazdy autobusów nie pasują do godzin zakończenia zajęć w szkołach... Raciborzanie zgłaszają swoje uwagi do nowego rozkładu jazdy, który funkcjonuje od poniedziałku. PK Racibórz zapewnia, że merytoryczne zastrzeżenia weźmie pod uwagę.

O d poniedziałku (19 marca) autobusy komunikacji miejskiej w Raciborzu jeżdżą według nowego schematu i rozkładu jazdy.

W systemie pojawiły się dwa rodzaje pętli. Roboczo można je nazwać „pętlą centralną” oraz pętlami dzielnicowymi. Autobusy w pętlach dzielnicowych obsługują dzielnice, a pętla centralna Śródmieście. Te dwa rodzaje pętli przecinają się w punktach węzłowych, dworcu przy Batorego oraz Placu Konstytucji, gdzie będzie można się przesiąść. Według zamysłu, w ten sposób można dostać z każdej części miasta do dowolnie wybranego punktu w Raciborzu przesiadając się tylko raz w ciągu godziny i na jednym bilecie. System pętlowy nie obejmuje tylko linii nr 14 oraz linii nr 4, której trasa sama w sobie stanowi pętlę. Zmiany mają wpłynąć też korzystnie na zwrost liczby kursów i przyciągnać jeszcze więcej nowych pasażerów.

Bilet normalny, tak jak do tej pory kosztuje 2,60 zł (ulgowy 1,30 zł) i ważny jest przez godzinę od pierwszego skasowania. Ważne, przez pierwsze dwa tygodnie funkcjonowania nowego rozkładu jazdy, korzystanie z autobusów w Raciborzu jest darmowe. - 3 kwietnia wprowadzimy możliwość zakupu wszystkich biletów komunikacji miejskiej za pośrednictwem aplikacji mPay zainstalowanej w telefonie komórkowym. Myślimy też o naszych seniorach, nowe rozkłady jazdy mają większą czcionkę i są bardziej czytelne. W autobusach i na przystankach pojawiły się schematy nowych linii. Nowy system ma służyć mieszkańcom. Wierzę, że tak właśnie będzie. Póki co czekają nas trzy miesiące okresu testowego. Liczymy na duży odzew ze strony mieszkańców. Czekamy na sygnały zwrotne. Prosimy też o cierpliwość i wyrozumiałość - mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

Opinie na temat nowego rozkładu jazdy są podzielone. Można je wysłuchać od pasażerów na przystankach w Raciborzu, ale widać także po komentarzach w internecie. - Każdemu się nie dogodzi. Jak dla mnie cały pomysł z nowym rozkładem jest całkiem całkiem, ale wymaga dopracowania i zrozumienia - napisała internautka Magdalena na facebookowym profilu naszej strony raciborz.naszemiasto.pl.

WAŻNE! Nowy rozkład jazdy w Raciborzu. Tak autobusy PK Racibórz będą kursować od 7 kwietnia 2018 [KLIKNIJ I ZOBACZ]

Jednak w internecie można znaleźć znacznie więcej krytycznych uwag. Zwłaszcza na Facebooku Przedsiębiorstwa Komunikacji w Raciborzu. Dużo osób podkreślało fakt przepełnienia autobusów, a także nieodpowiednie godziny odjazdów.

- Linia nr 6 która rusza z Markowic o godz 7.18 jest bardzo przepełniona, bo jedzie mały autobus. Dzisiaj ludzie siedzieli sobie po 3, a nawet 4 osoby na kolanach, niektórzy byli dociskani do poręczy i ściśnięci przy drzwiach. W tym samym czasie mijaliśmy autobus nr 2, który jechał duży i był prawie pusty - napisał jeden z internautów.

Na uwagę odpowiedzieli pracownicy PK Racibórz. - Oczywiście te uwagi nie wymagają 3 tygodni. To zrobimy na bieżąco. Obserwujemy dziś wzrost frekwencji na niektórych trasach. Być może pogoda i darmowe kursy również mają na to wpływ. Będziemy starać się reagować szybko na tę sytuację.

- Na zebraniu w Miedoni obiecywaliście państwo więcej autobusów, a co zrobiliście? Autobus z Miedoni jedzie o 7.19, a następny o 13.44 - zauważyła inna internautka.

- Zgłosiłem potrzebę zwiększenia ilości bezpośrednich kursów z Miedoni. Pierwsze 2 tygodnie są okresem wytężonej pracy w celu dokonania korekt -odpowiedział pracownik PK.

Mieszkańcy Raciborza zwracają również uwagę na problem uczniów. - Czy gimnazjaliści z Markowic, wracający z SP1, będą musieli chodzić aż na Bosacką, żeby wrócić do domu? W starym rozkładzie wracali spod szkoły, teraz nie ma żadnego kursu do Markowic przez Rudzką - napisał raciborzanin.

Kolejny dodał. - Jestem załamany nowym rozkładem jazdy. Uczniowie kończący po 14 muszą czekać 45 minut na autobus. Według Mnie wycofanie linii nr 1 jest katastrofalne w skutkach. Duża różnica czasowa pomiędzy odjazdami sprawi iż ludzie będą jeździli autobusem nr 14 w którym już od dawna niema miejsca, a co dopiero teraz. Moje rozgoryczenie potęguje fakt iż autobus linii 4 jest równie mocno przepełniony jak autobus linii 14 ze względu na brak autobusu linii 1.

- Linie "pętlowe" powinny kursować dwukierunkowo, nawet kosztem zlikwidowania jednej z nich (np. linii B, która od Pl. Konstytucji do dworca dubluje linię A, kilkukrotnie jadą w odstępie kilku minut od siebie, a potem jest długa przerwa). Przydałoby się również lepsze oznaczenie na wyświetlaczach (np. "linia okrężna", bo A miała wpisane "Gamowska Szpital", chociaż jechała do dworca, a C "RAFAKO", chociaż kończyła na dworcu (w kierunku RAFAKO jechała dopiero za kilkadziesiąt minut) - zauważyła kolejna internautka.

Internauci zwracają również uwagę na problem seniorów. - Właśnie rozmawiałam z moją mamą. Jak wiele starszych osób zamieszkujących centrum Raciborza w okolicach Ogrodowej/Opawskiej - straciła możliwość dogodnego dojazdu na cmentarz Jeruzalem. Grupa ludzi ,głównie starszych pań, wdów , dojeżdżających na ten cmentarz jest naprawdę spora. Obecne trasy autobusów zmuszają tych ludzi do pokonywania dużych odcinków na piechotę lub długiego czekania na połączenia. Dlaczego 3 nie może jeździć tak jak było? - zapytała mieszkanka Raciborza.

- To jedna z częstszych uwag. Będziemy to rozwiązywać priorytetowo, przy najbliższym dostosowaniu rozkładu. Prawdopodobnie będzie dodatkowa komunikacja na tym kierunku - czytamy w odpowiedzi.

Uwag (nie zawsze merytorycznych) jest znacznie więcej. Na plus trzeba jednak zapisać reakcję pracowników PK Racibórz, którzy przez internet dopytują o szczegóły. Pod merytorycznym uwagami biorą udział w dyskusji i zapewniają odniesienie się do nich.

- Uwagi pod tym postem są na bieżąco dokumentowane i będą wykorzystane do najbliższych prac dostosowujących nowy rozkład jazdy. Bardzo dziękujemy za Państwa merytoryczne posty - odpowiadają pracownicy PK Racibórz.

Uwagi do rozkładu jazdy można zgłaszać też za pośrednictwem adresu mailowego: [email protected].

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto