Po co zainwestowano miliony w modernizację H2ostróg? Radni przekonali się o tym na własne oczy

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Udostępnij:
Na czym polegała przebudowa i naprawa systemu uzdatniania wody, oraz układu wentylacji w H2ostróg? Jak wyglądają i jaki wpływ na funkcjonowanie raciborskiego aquaparku mają poczynione inwestycje? Po co inwestowane w dodatkowe pompy, wymienione instalacje dozowania, elementy automatycznego sterowania procesami uzdatniania? Na te i wiele innych pytań opowiadał radnym z Raciborza prezydent Dariusz Polowy wraz z kierownikiem ośrodka w czasie odbywającej się kilka dni temu w aquaparku wizyty studyjnej.

- Tego nie da się „opowiedzieć na sucho”, to trzeba zobaczyć. Stąd moje zaproszenie skierowane do Państwa. Przekonają się Państwo na własne oczy co trzeba było zmienić i tak naprawdę zaprojektować od nowa, ażeby mieć pewność tego, że woda ma dobre parametry, i obiekt jest bezpieczny – podkreśla Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

W połowie października po przeprowadzonej przebudowie systemu uzdatniania wody i modernizacji wentylacji ponownie otworzyliśmy raciborski aquapark. - Jak Państwo pamiętają nie poszliśmy na żaden kompromis dotyczący jakości. Oddaliśmy w ręce Raciborzan w pełni sprawny i bezpieczny obiekt. Mówiliśmy o naprawie, ale i to trzeba podkreślić, o naprawie całego systemu, bo nie działał on prawidłowo. Naprawiliśmy błędy, które powstały jeszcze na etapie projektowym przy budowie obiektu 8 lat temu, i które to czarno na białym wykazane zostały w alarmującym raporcie firmy Transcom – mówił podczas wizyty prezydent Polowy.

Po tej naprawie, a właściwie przebudowie, nowy system, bez żadnego problemu spełnia wymagania jakie stawiają mu przepisy. - Naprawiliśmy system uzdatniania wody i układ wentylacji. Aby uzyskać wymagane parametry trzeba było: zwiększyć średnice rur; powiększyć ilość pomp w istniejących obiegach, do 2 a nawet 3 na każdym obiegu; wykonać nowe instalacje dozowania; przebudować wentylację optymalizując jej pracę; zastosować dodatkowe środki chemiczne, które dozowane są systematycznie i automatycznie w celu utrzymania właściwych parametrów wody; w pełni zautomatyzować proces sterowania - nie ma już mechanicznego ręcznego sterowania procesami uzdatniania. Jest pełna automatyka – wyjaśniali radnym prezydent Raciborza i dyrektor OsiRu.

To, że obiekt jest w pełni bezpieczny potwierdzają wyniki niedawnej kontroli sanepidu. Tak dobrych wyników badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody we wszystkich obiegach – H2Ostróg – nie miał nigdy dotąd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie