18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Echa Katynia na zamku w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Alek
Echa Katynia na zamku w Raciborzu
Echa Katynia na zamku w Raciborzu
W środowe popołudnie w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu rozpoczęły się dwudniowe spotkania z historią. „Echa Katynia. 5. przegląd filmowy” – to tytuł przedsięwzięcia, które wspólnie organizują katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Zamek Piastowski w Raciborzu oraz raciborskie Gimnazjum nr 5.

Echa Katynia na zamku w Raciborzu

Spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 16.00 przeznaczone było dla wszystkich osób chętnych, zainteresowanych tematyką.
Podczas pierwszego spotkania wprowadzenia do tematyki katyńskiej oraz wykład „Śląski Katyń 1946” wygłosiła Anna Skiendziel z IPN Katowice. Raciborskie wątki katyńskie, czyli wspomnienie o dwóch polskich policjantach z Brzezia n. Odrą, Józefie Paku i Wilhelmie Rydygielu, którzy zginęli w Ostaszkowie przybliżył Dariusz Malinowski – dyrektor Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu. Doły śmierci – prezentację zdjęć i wspomnień zaprezentował dr. Paweł Zając, komendant policji w Raciborzu, który jeszcze jako słuchacz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie jako student w 1995 roku brał udział w ekshumacji grobów w Miednoje i Katyniu. Obecni na spotkaniu zobaczyli ponadto film pt. „Katyń. Ludobójstwo i propaganda” - reż. Barbara Dyrschka, Marek Grzona, Ingo Bethe.

3 kwietnia (czwartek) o godz. 10.30 to początek bloku przeznaczonego dla młodzieży raciborskich szkół. W programie:

- wprowadzenie do tematyki katyńskiej oraz wykład „Śląski Katyń 1946” – Anna Skiendziel, IPN Katowic;
- raciborskie wątki katyńskie – wspomnienie o dwóch polskich policjantach z Brzezia n. Odrą, Józefie Paku i Wilhelmie Rydygielu, którzy zginęli w Ostaszkowie, a także krótki wykład o nauczaniu najnowszej historii Polski w czasach PRL-u – Dariusz Malinowski G5 Racibórz;
- projekcja filmu pt. Pre Mortem, reż. Konrad Łęcki (2013, 33 min.);
- Doły śmierci – prezentacja zdjęć i wspomnień dr. Pawła Zająca, komendanta policji w Raciborzu, który jeszcze jako słuchacz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie jako student w 1995 roku brał udział w ekshumacji grobów w Miednoje i Katyniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto