18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Piastowski w Raciborzu: Życie codzienne na raciborskiej wsi 1935-39 FOT

ZAMEK
Zamek Piastowski w Raciborzu: Życie codzienne na raciborskiej wsi 1935-39
Zamek Piastowski w Raciborzu: Życie codzienne na raciborskiej wsi 1935-39 Grzegorz Nowak
Życie codzienne na raciborskiej wsi w latach 1935-1939 - to tytuł wykładu jaki 6 maja na Zamku Piastowskim w Raciborzu wygłosił Paweł Newerla w ramach projektu pt. „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”. Po raz kolejny już Powiat Raciborski i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach będą organizować spotkania dla miłośników historii ziemi raciborskiej.

Zamkek Piastowski w Raciborzu: Życie codzienne na raciborskiej wsi w latach 1935-1939

W wygłoszonym wykładzie, zbiorowym bohaterem była społeczność Pietrowic Wielkich. Autor mówił o pietrowickiej infrastrukturze, firmach, żywieniu, higienie, zwyczajach i obyczajach, stosunku do narodowego socjalizmu i bogactwa. Pietrowiczanie mieli w zwyczaju pomagać ubogim, ale i chodzić na żebry do sąsiednich wsi, byli świetnymi krawcami, działali w chórach, klubie schlagballu, straży pożarnej, lubieli słodkości, na talerz kładli jedzenie proste, ale pożywne. Niewielu z nich kształciło się na poziomie studiów wyższych, a codzienna higiena pozostawiała wiele do życzenia. Paweł Newerla jak zwykle opowiadał ze swadą, co rusz wtrącając zabawne dykteryjki, opowieści z własnego życia, a także pokazał szereg ciekawych zdjęć.

Celem projektu jest wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej, wspieranie pozytywnych stosunków i dialogu pomiędzy większością polską i mniejszością niemiecką oraz ukazanie wzajemnego przenikania się wielu kultur w życiu naszej miejscowości. W ten nurt wpisuje się również Powiat Raciborski poprzez organizację cyklu sześciu wykładów poświęconych ważnym i ciekawym wydarzeniom z historii ziemi raciborskiej. Zwieńczeniem inicjatywy będzie publikacja zawierająca zarówno tegoroczne, jak i ubiegłoroczne wykłady.

Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego.

Kolejne spotkania na Zamku Piastowskim w Raciborzu

- 20 maja br., Zamek Piastowski w Raciborzu, godz. 17:00. Wykład pt. „Burzliwe życie śląskiego księcia - Felix von Lichnowsky (1814-1848)” wygłosi Leonard Fulneczek.
- 3 czerwca br. Zamek Piastowski w Raciborzu, godz. 17:00. Wykład pt. „Królewskie Gimnazjum Ewangelickie w Raciborzu - z górnośląskiej prowincji wielu wyznań i narodów do panteonu światowej nauki” wygłosi Grzegorz Wawoczny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto