Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wyklęci w Raciborzu w bibliotece [ZDJĘCIA]

MIPBP, Alek
„Wyklęte życiorysy” czyli Żołnierze Wyklęci w Raciborzu w bibliotece
„Wyklęte życiorysy” czyli Żołnierze Wyklęci w Raciborzu w bibliotece
Wczoraj w raciborskiej Bibliotece odbyło się spotkanie z Leszkiem Żebrowskim – historykiem, ekonomistą, publicystą oraz działaczem społeczno-politycznym. Specjalizującym się w dziejach NSZ, NOW i narodowego odłamu żołnierzy wyklętych, w tym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Do Raciborza przyjechał z wykładem o Żołnierzach Wyklętych.

„Wyklęte życiorysy” czyli Żołnierze Wyklęci w Raciborzu w bibliotece

Spotkanie zwieńczyło trwające od 28 lutego obchody znane pod wspólną nazwą Racibórz Żołnierzom Wyklętym. Zainagurowane inscenizacją historyczną „Odbicia więźnia z rąk UB” uroczystości miały na celu upamiętnienie ogólnopolskiego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada na 1 marca. Pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Racibórz i Starosty Raciborskiego odbyły się m.in. spotkanie wielbicieli historii, seans filmu „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, wykład Beno Benczewa, koncert Wojciecha Popkiewicza z zespołem oraz wieczornica zorganizowana w Gimnazjum nr 5.

Wieczór autorski z Leszkiem Żebrowskim rozpoczął się od wręczenia nagród w konkursie na plakat nawiązujący do idei upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Konkurs został zorganizowany przez Gimnazjum nr 1 w Raciborzu dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych.

Leszek Żebrowski rozpoczął swój dwugodzinny wykład od historii dziewczyny z szeregu Wyklętych. Tłumnie zebranym gościom przybliżył historię Danuty Siedzikówny, pseudonim „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK. Biografia Inki nie była jedynym „wyklętym” życiorysem  jaki tego wieczoru przedstawił historyk. Nie omieszkał przy tym zaznaczyć, iż sam termin żołnierze wyklęci nie jest tworem ostatnich lat, a jego geneza sięga roku 1944.
Duża część wykładu została również poświęcona realiom, w jakich znalazł się naród polski po zakończeniu II wojny światowej, jak byli traktowani polscy żołnierze, którzy w trakcie wojny walczyli z niemieckim okupantem, a w „wolnej” Polsce trafili do więzień i łagrów.

Po spotkaniu goście mieli możliwości zakupu książek autora z autografem. Wszystkich, którzy nie mogli być na spotkaniu zapraszamy do wypożyczenia książek Leszka Żebrowskiego, które dostępne są w Wypożyczalni Głównej przy ul. Kasprowicza 12.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto