Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: W czwartek ruszają Raciborskie Dni Nauki

Alek
Od pięciu lat w mieście odbywają się Raciborskie Dni Nauki i Techniki. Ciekawa impreza nie tylko dla naukowców odbędzie się w dniach 25 i 26 października na Zamku Piastowskim.

Na tegorocznych, V Raciborskich Dniach Nauki i Techniki w Raciborzu gościć będą naukowcy z pięciu Instytutów tworzących Konsorcjum GeoPlanetu.

Centrum Badań Ziemi i Planet (GeoPlanet) tworzą instytuty Polskiej Akademii Nauk: Instytut Geofizyki PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Instytut Oceanologii PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.

W Raciborzu przedstawiciele Instytutów Nauki przedstawią wykłady dla młodzieży szkolnej.

Nasi goście zwiedzą coroczną wystawę techniczną szkół oraz zaproszonych instytucji zajmujących się działalnością szeroko rozumianej edukacji i popularyzacji nauki i techniki.

Ważnym i wartym podkreślenia wątkiem Raciborskich Dni Nauki i Techniki będzie prezentacja stanu zaawansowania ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Eduscience”, który w naszym mieście prowadzony jest dwutorowo. W projekt zaangażowane są dwa podmioty: Obserwatorium Geofizyczne w Raciborzu oraz Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu. W związku z powyższym na wiosnę w Raciborzu realizowane będą dwudniowe wycieczki uczniów, z różnych stron kraju, biorących udział w projekcie. Zajęcia będą realizowane w: Obserwatorium Geofizycznym, „Mechaniku”, na Zamku Piastowskim, w Arboretum Bramy Morawskiej oraz w lasach Rud lub „Łężczoku”. Zajęcia dydaktyczne będą prowadzili Wojciech Wojtak i Jan Kalabiński.

Uchylając rąbka tajemnicy organizatorzy Dni Nauki i Techniki tj. Miasto Racibórz i Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk we wrześniu 2013 r. planują zorganizować w Raciborzu Festiwal Nauki „Eduscience”. Dotychczas taki festiwal zorganizowany został tylko w 12. miastach Polski.

Program V Dni Nauki i Techniki:
Czwartek 25.10

9:30 Uroczystość otwarcia z udziałem władz miasta i powiatu. Wystąpienie Z-cy Dyrektora ds. Technicznych i Monitoringu IGF PAN mgr/MBA Krzysztofa Otto. Informacja na temat stanu zaawansowania ogólnopolskiego Projektu Eduscience i najbliższych zamierzeń z udziałem m. Raciborza (mgr Anna Łukanowska IGF PAN)

10:15 Historia i współczesność Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu - mgr Jan Kalabiński, Stowarzyszenie SKALA oraz mgr inż. Wojciech Wojtak, Kierownik Obserwatorium

11:00 Monitoring sejsmiczny i jego aparatura - Kierownik Działu Konstrukcji i Serwisu Aparatury Geofizycznej IGF PAN w Warszawie, mgr inż. Tadeusz Arant

11:30 Podstawowe prawa fizyki, badania z zastosowaniem astrofizyki - prof. Leszek Zdunik, Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie

13:30 Zwiedzanie Zakładu Precyzyjnej Techniki Próżniowej PREVAC

Piątek 26.10

9:30 Prezentacja Geo-Planet - mgr inż. Agata Szczegielniak IGF PAN Warszawa

10:00 - 10:30 Badania geodezyjno-geodynamiczne w LG w Książu, prof. Marek Kaczorowski, Centrum Badań Kosmicznych PAN

10:40 - 11:20 Wybrane metody pomiarowe natężenia przepływu i pola prędkości chwilowej wody w rzekach - dr Robert Bialik, IGF PAN

12:00 - 12:30 Fotoluminescencja wód morskich - dr Violetta Drozdowska, Instytut Oceanologii PAN Sopot

12:35 - 13:35 Powstanie i oznaczanie wieku skał wulkanicznych - mgr Michał Banaś, Instytut Nauk Geologicznych PAN

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto