Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018 w Raciborzu: Tak dla Raciborzu krytykuje program Michała Fity

Arek Biernat
Michał Fita, kandydat na prezydenta Raciborza
Michał Fita, kandydat na prezydenta Raciborza arc komitetów wyborczych
Wybory 2018 w Raciborzu: Kampania wyborcza nabiera rozpędu. Komitet Tak dla Raciborza krytykuje rozwiązania zaproponowane przez Michała Fitę.

W czwartek na stronie komitetu Tak dla Raciborza pojawił się nowy wpis, którym autor (Bartłomiej Adamski) postanowił skrytykował program przedstawiony przez Michała Fitę, kandydata na prezydenta miasta. Zarzucił, że nie jest to systemowe rozwiązanie, "powierzchowne, ogólnikowe i abstrahujące zupełnie od kompetencji i finansów gminy w każdym z siedmiu punktów".

Poniżej argumentacja.

1. Infrastruktura (oczywiście z hasztagiem!) – Michał obiecujesz, że wyremontujesz w całym mieście (sic!) chodniki i drogi, zbudujesz (dokończysz) system ścieżek rowerowych. Tylko nawet pewnie nie próbowałeś jeszcze policzyć pieniędzy, które w kolejnych latach trzeba by było na to przeznaczyć. Dalej jest coraz lepiej- obwodnica południowo-wschodnia- inwestycja, w sumie całkowicie poza kompetencją i zasięgiem finansowym miasta (jeśli chodziło o lobbing za takim rozwiązaniem, trzeba było to jasno powiedzieć). Kuriozum jest obietnica zakończenia budowy drogi Racibórz- Pszczyna (program Mirosława Lenka), kiedy tej inwestycji praktycznie nie zaczęliśmy realizować- błąd, czy żart z Wyborcy? A przy okazji, wobec rychłej katastrofy komunikacyjnej w gminie i powiecie (potrzeba systemowego rozwiązania!) postulat likwidacji „linii łączonych” jest cokolwiek „zamiast” i powierzchowny, oparty wyłącznie na tym, że ludziom się coś nie podobało. Prawda jest taka, że punkty przesiadkowe istniały, istnieją i są konieczne do skomunikowania każdego miasta. A piszesz przecież o dynamicznym rozwoju komunikacji….

2. Racibórz musi…. Być innowacyjny. No skoro musi, to będzie. Ale konkretnie w programie pada parę zaklęć: smart city, startupy, hackathony, nowe pomy(sł)y. Michale, tu bez wsparcia biznesu bez ulg, terenów, lokali dla przedsiębiorców nic się nie stanie więcej ponad usprawiedliwiające kla(j)strowanie rzeczywistości. A o przedsiębiorcach się nie zająknąłeś ani w tym punkcie, ani w żadnym z (k)olejnych pięciu. Budowa hal produkcyjnych – widzę, że marzy Ci się budowanie hal dla (za!?) przedsiębiorców i uczenie ich biznesu. Oryginalne, ale nieracjonalne. Może warto posłuchać i nauczyć się od nich czego potrzeba do robienia biznesu w Raciborzu- samorząd jest od stworzenia warunków, głównie poluźnienia kagańców fiskalnych i biurokratycznych. Przedsiębiorcy wtedy sobie świetnie poradzą.

3. Inicjatywa – Racibórz musi żyć! Ha! Racibórz żyje i żył będzie- ale do rzeczy- z pomysłem wielkoodrzańskim nie dyskutuję, bo w naszym rozumieniu mądrze jest sprzyjać inicjatywom państwa czy społeczności międzynarodowej w wielkich inwestycjach hydrotechnicznych, ale wpisywanie takich rzeczy w program miejski jest po prostu nieuczciwe wobec Wyborcy. Modernizacja obiektów sportowych TAK., ale tu nie jesteś oryginalny. Ukłon w stronę działkowców jest tylko koniunkturalny. I jeszcze jedno „Nie dla budowy kolejnego klocka…. Tę filozofię zrealizowałeś na ostatniej Radzie Miasta blokując inwestycję w centrum miasta - głosowałeś przeciw sprzedaży – takie są fakty!

4. Edukacja – paląca konieczność zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach jest dziś humbukiem, miejsc w przedszkolach mamy dziś dość, bo nabory są niepełne. Żłobek prywatny miał kłopot z naborem. TAK. To trzeba będzie zrobić, gdy zadziałają mechanizmy zapobiegające depopulacji, wtedy trzeba będzie reagować. O nich milczysz.

5. Środowisko- termomodernizacja zasobów miejskich jest przepisana z naszego programu. Już od wielu lat Racibórz jest postrzegany jako miasto zielone i czyste, bo takim jest. Więc na czym ma polegać kolor mocno zielony? Podaj mi przykład zabetonowanego podwórka szkolnego…. Bo osobiście kojarzę jedno. Nie piszesz nic o tym jak wprowadzisz system dotowania instalacji gazowych i jakie będą kryteria, kto jest najuboższy? Mam nadzieję, że znasz choć przybliżoną liczbę do zabezpieczenia w budżecie miasta….

6. Niepełnosprawni- stopień ogólności tego punktu ,jest taki, że nie ma z czym dyskutować, a zgodzisz się, że jeśli zadać pytanie każdemu z kandydatów o niepełnosprawnych, jednym tchem wypowie więcej treści…. A to przecież jeden z głównych punktów Twojego programu. Ponadto to jest obowiązek miasta – więc dość kuriozalnie brzmi pilnowanie, zapobieganie zajmowania miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.

7. Seniorzy- rozumiem, że studenci PWSZ będą prowadzić gimnastykę dla starszych osób, a seniorzy wspólnie z nauczycielami będą prowadzić zajęcia w przedszkolach. Rozumiem też, że formalnie wszystko jest do przeprowadzenia i mieści się obowiązujących ramach określonych prawem?

Na koniec autor wpisu zaprosił do merytorycznej dyskusji. Przypomnijmy, że kandydatem na prezydenta miasta z ramienia Tak dla Raciborza jest Robert Myśliwy.

Michał Fita w internecie jeszcze nie odpowiedział na polemikę konkurentów politycznych. Z kandydatem spróbujemy się też skontaktować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto