Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woda w rzece cichutko płynie, ptaki rozpoczynają swój wiosenny koncert. Zobacz jak piękny wiosną jest park w Rudach Raciborskich.

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Woda w rzece cichutko na kamykach gra, a ptaki ukryte w koronach stuletnich drzew wygrywają kolejne arie. Słońce przyjemnie ogrzewa twarze. Park w Rudach to miejsce uwielbiane przez mieszkańców i turystów. W taki weekend jak ten, to miejsce pełne jest spacerowiczów, turystów, miłośników aktywnego wypoczynku. I zewsząd słychać śmiech dzieci.

W taki dzień jak dzisiejszy, kiedy odczuwamy potrzebę odetchnięcia, odpoczęcia od korków, betonu i kurzu - to miejsce jest wręcz idealne. Mowa o wspaniały, niezwykle urokliwym parku mieszczącym się przy Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach. To miejsce wręcz magiczne, a jego niezwykły klimat, pozwala naładować baterie na cały kolejny tydzień.

Tutaj można godzinami wsłuchiwać się w koncerty wygrywane przez ptaki, spoglądać na leniwie płynącą rzekę, a zmęczoną codzienną gonitwą twarz wystawić do słońca. Nic dziwnego więc, że w każdy ciepły, słoneczny dzień to miejsce jest wręcz oblegane. Na ławeczkach w parku trudno znaleźć wolne miejsce, na parkingu auta poustawiane są jedne obok drugiego. Ludzie ciągną w to miejsce zewsząd - samochodami, leśnymi duktami.

Ponad 700-letni Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach Wielkich, który znajduje się na skraju parku (inaczej zwanych Rudami Raciborskimi) to dawne zabytkowe romańsko–gotyckie opactwo zakonu cystersów. Zostało założone w 1253 przez księcia opolskiego Władysława, który sprowadził do Rud cystersów z Jędrzejowa. Cała tutejsza okolica, a dokładniej jej rozwój wiąże się z działalnością zakonu cystersów. Kościół w tym miejscu konsekrowano w roku 1303. Natomiast barokowa kaplica z cudownym obrazem Matki Bożej ozdobionym w 2000 roku papieskimi koronami została wybudowana czterysta lat później. Pod koniec II wojny światowej, już w 1945 roku Armia Czerwona celowo zabytek podpaliła. Prace rekonstrukcyjne i renowacyjne trwają tu do dziś. Ogrom prac już został wykonany. Wnętrza klasztoru przyjmują wiernych, mieszkańców.

Od 1995 roku Rudy są najważniejszym sanktuarium diecezji gliwickiej, a kościół od 2009 funkcjonuje jako bazylika mniejsza. Sam park wokół klasztoru zajmuje powierzchnię około 95 hektarów, a powstał w latach 1822 – 1846. Jest to oaza zieleni o wspaniałych walorach kompozycyjnych. Natomiast 20 tutejszych drzew jest obecnie jako pomnikami przyrody. Piękne widoki urozmaicają niewielkie stawy oraz rzeka Ruda.

To niezwykłe miejsce, odwiedził wraz ze swym aparatem nasz fotoreporter Daniel Wojaczek, wraz z uczestnikami prowadzonych przez siebie w Domu Kultury w Rybniku-Niewiadomiu warsztatów fotograficznych. Tutaj każdy - amator czy profesjonalista na pewno znajdzie kilka interesujących dla siebie kadrów. Zobaczcie efekty prac naszego fotoreportera.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto