Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie sukcesy mażoretek z Nędzy. Grand Prix Ministra Kultury na festiwalu "Złota Lira" [GALERIA]

Martyna Ludwig
Na festiwalu "Złota Lira" pojawiły się mażoretki z całego świata. Grand Prix Ministra Kultury otrzymały jednak tancerki z gminy Nędza

"Złota Lira" Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych organizowany od 1992 roku w Rybniku. Rywalizują tam również zespoły mażoretkowe. W tegorocznej XXVII edycji wzięło udział 36 zespołów orkiestr i mażoretek z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Grecji i Polski. Pierwsze miejsce wytańczyły tam dziewczyny z grupy Zara I (połączone siły tancerek z gminy Nędza i Raciborza) w starszej kategorii wiekowej oraz trzecie miejsce - Zara II. Po podsumowaniu wyników okazało się, że Zara I zdobyła największą liczbę punktów i Grand Prix z Pucharem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

GALERIĘ Z CAŁEGO WYDARZENIA MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ: Złota Lira 2018, Złota Lira 2018

To tylko jeden z ostatnich sukcesów zespołów z gminy Nędza. Nieco wcześniej fantastyczne wyniki wytańczył folklorystyczny Łężczok. Na Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym Ballo w Żorach tancerze zdobyli miejsce trzecie.
Na Przeglądzie Zespołów Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny poszło jeszcze lepiej. Łężczok I po raz kolejny zdobył tam pierwsze miejsce a Łężczok II zajął miejsce trzecie. W kategorii tańców nowoczesnych pierwsze miejsce wytańczyła Zara I a Zara II - drugie.

Dzieci z najmłodszej folklorystycznej grupy Łężczok III wzięły ostatnio udział w Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Wiśle. - Nie udało się zdobyć miejsca na podium. Jury uznało, że program jest opracowany za mocno artystycznie i zaleciło, by układy taneczne uprościć - uśmiecha się choreograf Aldona Krupa-Gawron.
Taniec przyciąga dzieci i młodzież w różnym wieku. - Przychodzą zarówno 3-letnie dzieci, jak i ludzie po studiach. Przyjmujemy wszystkich chętnych - mówi choreograf.

Trudno byłoby wskazać imprezę z której nie przywieźliby medalu. Tancerze z zespołu folklorystycznego Łężczok i ich koleżanki z grup mażoretkowych z gminy Nędza są świetni w tym, co robią. Na festiwalach i konkursach w Polsce i za granicą podbijają serca jury i publiczności.

Tancerze wiedzą, że to ciężka praca. Próby odbywają się co piątek i często kończą się przed północą. - To po prostu pasja wszystkich po kolei: młodzieży, rodziców i instruktorów - dodaje Aldona Krupa-Gawron.
Na co dzień z tancerzami pracują: Aldona Krupa-Gawron, Michaela Tosta, Agata Mika, Katarzyna Łabińska. Kierownikiem zespołów jest Weronika Riemel.

Grupy działają dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Gminy Nędza.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto