Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend na Zamku Piastowskim w Raciborzu PROGRAM

Alek
Weekend na Zamku Piastowskim w Raciborzu
Weekend na Zamku Piastowskim w Raciborzu
Weekend na Zamku Piastowskim w Raciborzu zapowiada się znakomicie. Będzie festiwal nauki, przemarsz z zamku do pałacu cystersów w Rudach z okazji 330 rocznicy odsieczy wiedeńskiej, a w niedzielne popołudnie rozpocznie się koncert 50-osobowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Budowlanych w Zielonej Górze.

Weekend na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Festiwal Nauki na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Jak efektywnie nauczać? Na to ważkie pytanie odpowie 20 września na Zamku Piastowskim, w ramach Festiwalu Nauki, Colin Rose, doradca rządu brytyjskiego, członek Royal Society of Arts i współtwórca brytyjskiej Kampanii na Rzecz Uczenia się. Wykład prowadzony będzie w języku angielskim, a uczestnicy mogą liczyć na specjalne certyfikaty.

20 września w sali konferencyjnej zamku odbędzie się wykład Colina Rose'a pt. Jak efektywnie nauczać w XXI wieku? Prelekcja prowadzona będzie w języku angielskim (to okazja, by szlifować umiejętności językowe, choć będzie na bieżąco tłumaczona na j.polski). Skierowana jest głównie do nauczycieli i pedagogów, ale również uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych. Tematyka obejmie: korzyści wynikające ze stosowania nowoczesnych technologii w edukacji, sposoby wykorzystania różnych rodzajów komunikacji w celu zwiększenia efektywności kształcenia oraz metody wykorzystania nowoczesnych technologii jako skuteczny sposób przekazywania wiedzy. Planowany czas - około 1,5 godziny. Każdy z uczestników będzie mógł otrzymać certyfikat udziału w wykładzie (wystarczy, że poda imię i nazwisko, a po Festiwalu organizatorzy prześlą go w ustalone miejsce).

Kim jest Colin Rose?

Colin Rose to doradca rządu brytyjskiego, członek Royal Society of Arts, współtwórca brytyjskiej "Kampanii na Rzecz Uczenia się" ("Campaign for Learning") - towarzystwa naukowego pod patronatem rządu. Twórca "Metody Colina Rose" - autorskiej metody superszybkiej nauki języków obcych, dostępnej już także w Polsce i wykorzystywanej m.in.przez Policję, Biuro Ochrony Rządu i coraz liczniejsze grono celebrytów. Rose to uznany ekspert w dziedzinie edukacji i metod efektywnego uczenia się, publicysta, trener, wykładowca - gość specjalny konferencji edukacyjnych na całym świecie, biznesmen. W swojej pracy dąży do jak najlepszego dostosowania dzisiejszej edukacji do specyfiki zatrudnienia w XXI wieku. Jego podstawową tezą jest pogląd, że uczniowie dzisiejszych szkół i uniwersytetów będą funkcjonowali na złożonym i ciągle zmieniającym się rynku pracy. Skutkiem tego będzie konieczność szybkiego przekwalifikowania i przystosowania do nowych zawodów, a zatem potrzeba umiejętności szybkiego uczenia się i zdobywania nowych umiejętności. Autor wielu publikacji, m.in.. książki: "Ucz się szybciej na miarę XXI wieku", sprzedanej w ponad 400.000 egzemplarzy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych (wydana w Polsce w 2003 roku). Twórca programu "Master it Faster", sprzedanego w ponad 250.000 egzemplarzy, który pomaga dorosłym w zwiększaniu umiejętności uczenia się, podnoszenia ogólnych kompetencji, przystosowania się do zmieniających się warunków pracy. Współautor programu edukacyjnego "Zabawy fundamentalne" nastawionego na pobudzanie wszechstronnego rozwoju dziecka w wieku 0-6 lat. Autor programu "Champs" dla uczniów w wieku 10-16 lat używanego w Wielkiej Brytanii przez ponad 45% szkół. Konsultant licznych uniwersytetów i największych firm takich jak: Motorola, Xerox i IBM, Avon Cosmetics, Nestl Rowntree, Pricewaterhouse Coopers, Procter & Gamble. Wykładowca na konferencjach i sympozjach na całym świecie.

Co jeszcze podczas festiwalu nauki w Raciborzu?

Przypomnijmy, że wykład jest elementem Festiwalu Nauki, który w tą sobotę zagości na Zamku Piastowskim. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie naukowe w dawnej siedzibie Piastów, organizowane wspólnie przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Powiat Raciborski oraz Miasto Racibórz. Poznawanie świata poprzez naukę może być doskonałą zabawą - taki cel przyświeca organizatorom, którzy postawili na doświadczenia i pokazy. Nie będzie więc wykładów, ale cała seria edukacyjnych zabaw dla najmłodszych i młodzieży. Będzie okazja na sklonowanie smoka, zrobienia baterii z cytryny czy ziemniaka, a także na wywołanie własnego pioruna. A do tego liczne konkursy z nagrodami. Program wzbogacą występy zespołów Raciborskiego Centrum Kultury. W ramach Festiwalu Nauki na dziedzińcu odbędą się następujące pokazy: Kolorowa Chemia Ognia, Wielkie Ciśnienie w Małym Świecie oraz Wybuchające Arbuzy. Ustawione zostaną namioty tematyczne: Matematyka na wesoło - Ile razy się uśmiechniesz?; Bądź eko - nasza przyszłość Oto moja EkoFarma!; Warsztaty wodno-chemiczne - Chemia kuchni - warsztaty pH Szaleństwo wody; Poznaj tajemnice DNA - Zrób swoje DNA Smocza genetyka; Elektryczne Slowmotion - Potęga elektryczności SlowMotion - nakręć swój własny film!

Terminy:
20.09.2013 godz. 14.00, sala konferencyjna wykład Colina Rose'a
21.09.2013 godz. 13.00-19.00, dziedziniec Festiwal Nauki

Przemarsz z okazji 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej

22 września, z okazji 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej, Zamek Piastowski oraz Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach organizują przejazd-przemarsz z Raciborza do Rud. Honorowy patronat objęli biskup gliwicki ks. Jan Kopiec oraz starosta Adam Hajduk, a każdy z uczestników, czy to rowerzysta czy jeździec, otrzyma specjalny okolicznościowy dyplom.

Trasa, z pewnymi modyfikacjami, pokryje się powstałym z inspiracji PTTK czerwonym Szlakiem Husarii Polskiej. - Zapraszamy jeźdźców na koniach, bryczki a także rowerzystów - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem [email protected] lub tel. 32 414 02 33. Każdy z uczestników otrzyma okolicznościowy dyplom.

Wyjście z dziedzińca zamku o godz. 9.00. Trasa wiedzie ulicami Morawską, Armii Krajowej, Rudzką i Gliwicką, gdzie na wysokości dawnego folwarku w Markowicach skręci do rezerwatu Łężczok. Wyjście z Łężczoka na wysokości Babic (przejście przez przejazd kolejowy koło boiska Sparty Babice) i dalej drogą wojewódzką do Nędzy. Od przysiółka Rogol trasa wiedzie lasami rudzkimi, aż do samych Rud. Przy starym opactwie, około 13.00, zaplanowano krótkie powitanie i nabożeństwo oraz wręczenie wspomnianych dyplomów. Zabezpieczeniem przejazdu i przemarszu zajmie się policja, Straż Leśna oraz jednostki OSP.

Dodajmy, że przemarsz-przejazd z okazji odsieczy wiedeńskiej ma się wpisać do stałego kalendarza wspólnych imprez Zamku Piastowskiego i Starego Opactwa w Rudach. Obie instytucje, na mocy porozumienia pomiędzy biskupem gliwickim a starostą raciborskim, formalnie ze sobą współpracują. W 2014 roku trasa powiedzie z Rud do Raciborza.

Największe hity muzyki światowej na zamku piastowskim w Raciborzu

Niedzielne popołudnie 22 września zapowiada się ciekawie dla miłośników muzyki rozrywkowej. Na scenie Zamku Piastowskiego o godz. 16.30 rozpocznie się koncert 50-osobowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Budowlanych w Zielonej Górze. Przez 1,5 godziny będzie można posłuchać w aranżacja zielonogórzan największe przeboje,m.in. Jacksona czy Abby. Na koncert zapraszają Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu Peter Eck oraz Starosta Powiatu Raciborskiego Adam Hajduk.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto