Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wały na Zbiorniku Racibórz pod lupą ABW

Joanna Wieczorek
ABW zajmuje się sprawą na polecenie prokuratury
ABW zajmuje się sprawą na polecenie prokuratury Joanna Wieczorek
W prokuraturze ma swój ciąg dalszy afera z rozbiórką 6,5 km wałów, na prawym i lewym brzegu budowanego polderu. Śledczy badają jakość użytych w tym celu materiałów. Prokuratura zleciła wykonanie postępowania służbie specjalnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Powodem skierowania sprawy do prokuratury, była duża rozbieżność między dokumentacją i ekspertyzami technicznymi przedstawionymi nam przez wykonawcę zbiornika, a stanem faktycznym zastanym na placu budowy – powiedziała naszej dziennikarce Linda Hofman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, które jest inwestorem tego zadania.

Zawiadomienie do prokuratury złożył dyrektor RZGW, pod koniec marca. W maju wszczęto śledztwo w sprawie. - Śledztwo w całości powierzono katowickiej Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – przekazała Joanna Smorczewska z prokuratury w Gliwicach.

Komentarza w firmie Dragados próżno szukać. Na wykonany do polskiej centrali telefon, uzyskaliśmy informację, że polityka prowadzona przez firmę nie przewiduje kontaktu z mediami. - Nie będziemy komentować sprawy – odpowiadają w Warszawie.

Budowa Zbiornika Racibórz znalazła się w planach rządowych do realizacji po roku 2007. Ostatnio głośno zrobiło się także o pomysłach zmiany koncepcji z polderu suchego na mokry. Decyzja ostateczna zapadnie na szczeblu ministerialnym. Problem, który pojawił się w ostatnich tygodniach, i który jest przedmiotem śledztwa, dotyczy grubości kruszywa użytego do budowy wałów. Projekt budowlany dopuszczał użycie „materiału alternatywnego”, czyli łupka pokopalnianego. Jego granulacja określona została na poziomie od 0 do 100 mm. - Ponieważ materiał nie spełniał parametru, Inżynier Kontraktu zakwestionował jego poprawność i zasadność użycia – odpowiada Hofman.

RZGW nie chce wypowiadać się na temat odczuć i tego, czy wykonawca nadużył zaufania inwestora. Kolejne kroki ma wyznaczyć koniec prokuratorskiego postępowania. - Rozpatrujemy różne scenariusze – mówi enigmatycznie rzeczniczka RZGW.

Wykonawca musi teraz na własny koszt rozebrać 6,5 km wałów. U hiszpańskiej firmy Dragados, zabezpieczono dokumentację, precyzyjnie wyniki badań kruszywa alternatywnego. Projekt budowlany określał odpowiednie parametry łupka węglowego do budowy wałów, stąd konkretne wymagania RZGW w kierunku wykonawcy Zbiornika Racibórz.

Ciągle podtrzymywany koniec terminu prac na Zbiorniku wyznaczono na listopad 2018 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto