Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci z Raciborza współpracują z Dziennikiem Zachodnim

Aleksander Król
Studenci z klubu Foton przy PWSZ robią genialne zdjęcia. Co tydzień będzie można je podziwiać na łamach Dziennika Zachodniego i portalu raciborz.naszemiasto.pl

Jeszcze nigdy juwenalia w Raciborzu nie wyglądały tak dobrze. I nie chodzi o to, że studenci dołożyli w tym roku starań przygotowując kostiumy do barwnej parady, happening artystyczno-sportowy na rynku zorganizowano z większym rozmachem niż zwykle, a koncert były głośniejsze. Idzie raczej o relację fotograficzną, którą przygotowali dla nas sami studenci - członkowie Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej Foton, pod kierunkiem Gabrieli Habrom-Rokosz, wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Tylko wprawne oko potrafiło dostrzec zdziwienie malujące się na wymalowanej w biało-czarne wzory twarzy studentki, biorącej udział w paradzie i naprawdę trzeba mieć pewną rękę, by w nocy zrobić doskonałą fotografię dziewczynom, tańczącym z ogniem.

Zdjęcia studentów co tydzień w DZ

Odtąd co tydzień, na łamach piątkowego, raciborskiego wydania Dziennika Zachodniego, a także na stronie: raciborz.naszemiasto.pl będzie można podziwiać kadry studentów raciborskiego Fotonu, który oficjalnie zaczął działać w 2005 roku.

- Ale nieformalnie Foton istnieje już od 2003 roku. Tworzymy klub, który działa przy uczelni, a więc w naszą działalność wpisana jest rotacja jego członków. Ale są wśród nas osoby, które wciąż nie rozstają się z aparatem i przychodzą na nasze spotkania, mimo że wiele lat temu skończyły studia, albo w ogóle nie były studentami PWSZ - mówi Gabriela Habrom-Rokosz, założycielka Fotonu i nauczycielka fotografii.

Aparat to nie karabin maszynowy

- Moich studentów uczę tego, by nie korzystali z aparatu jak z karabinu maszynowego. Nie chodzi o produkcję zdjęć, a o to, by wybierać odpowiednie kadry. Próbuję przekonać studentów, by świadomie pokazywali swoją wrażliwość w obrazach. I to się udaje. Na przykład Andrzej Sobocik, po pierwotnej fascynacji lustrzanką cyfrową, wrócił do starego aparatu, filmu czarno-białego i ciemni - mówi Gabriela Habrom-Rokosz.

Andrzej Sobocik, student trzeciego roku na kierunku obraz cyfrowy i fotograficzny, przyznaje, że najbardziej interesuje go fotografia konceptualna. - To nie jest obiektywne przedstawianie świata, a budowanie subiektywnej wizji rzeczywistości - tłumaczy Andrzej Sobocik. Jego prace można podziwiać też na Zamku Piastowskim w Raciborzu. - Znajdują się tam trzy z moich zdjęć, które przygotowałem do pracy licencjackiej - tłumaczy Sobocik. Zdjęcia są czarnobiałe, symboliczne.

Wiążą przyszłość z fotografią

Członkowie Fotonu spotykają się regularnie w każdy ostatni piątek miesiąca. Prezentują swoje prace i dyskutują o fotografii, która coraz bardziej ich pochłania.

- Pasją do fotografii zaraziła mnie pani Gabriela. Właśnie dlatego wybrałem "fotograficzną" specjalizację na kierunku edukacja artystyczna w PWSZ - mówi Jakub Krzyżek, student pierwszego roku. Jednak wciąż waha się między fotografią, a grafiką, a ostatnio fascynuje go także fotoreportaż.
- Uchwycenie chwili, błysk w oku dziadka, siedzącego na ławeczce, scena na przystanku autobusowym. Moim zdaniem taka fotografia jest bardziej prawdziwa - mówi Jakub Krzyżek, który chciałby powiązać swoją przyszłość z fotografowaniem. Odtąd jego kadry, a także jego kolegów i koleżanek z Fotonu m.in. Anny Szwarc, Marty Zart, czy Agnieszki Gogolewskiej podziwiajcie co tydzień na naszych łamach!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto