Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat przyrody Łężczok przeszedł zabiegi ochronne. To niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców przyrody
To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców przyrody RL
PRZYRODA. Rezerwat przyrody Łężczok, położony w powiecie raciborskim przeszedł zabiegi ochronne. Te w szczególności dotyczyły łąk. - Czynna ochrona łąk to element gwarancji wysokiej bioróżnorodności rezerwatu - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Rezerwat Łężczok przeszedł zabiegi ochronne

Jak każdego roku, w rezerwacie przyrody Łężczok przeprowadzane były zabiegi ochronne. To dlatego, że jednym z istotnych elementów przyrodniczych rezerwatu Łężczok są łąki. Ich utrzymanie w krajobrazie rezerwatu wymaga m.in. systematycznego wykaszania.

- Mozaika siedlisk naturalnych i półnaturalnych, których istnienie jest współzależne od koegzystencji z człowiekiem, to specyfika rezerwatu przyrody Łężczok. Jednym z istotnych elementów przyrodniczych są tu łąki, które jednak są zbiorowiskami roślinnymi niestabilnymi ekologicznie i podlegają stałej sukcesji w kierunku leśnym. Utrzymanie ekosystemów łąkowych w krajobrazie rezerwatu wymaga prowadzenia czynnej ochrony w postaci ich wykaszania - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Koszenie łąk w rezerwacie, pozwala na prawidłowe utrzymywanie zbiorowisk łąkowych i wielu gatunków owadów z nimi związanych. Zdaniem RDOŚ, dobór terminów i sposobu koszenia, podyktowany jest potrzebą ochrony nie tylko owadów, ale również licznie występującego tam i przepięknie kwitnącego na fioletowo zimowita jesiennego. Z kolei czynna ochrona łąk to element gwarancji wysokiej bioróżnorodności rezerwatu. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Rezerwat przyrody Łężczok to niezwykłe miejsce o każdej porze roku

Rezerwat przyrody Łężczok to jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych Bramy Morawskiej. To wyjątkowe miejsce cechuje się występowaniem licznych gatunków roślin i zwierząt, w szczególności ptaków, dzięki czemu jest malowniczą przestrzenią o powierzchni ponad 400 hektarów.

W rezerwacie znajdują się stawy - Salm Duży i Salm Mały, oddzielone groblą ze ścieżką przyrodniczą od stawu Babiczok Północny, który z kolei graniczy groblą z Babiczokiem Południowym. To idealne miejsce na spacery o każdej porze roku.

To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców przyrody

Rezerwat przyrody Łężczok przeszedł zabiegi ochronne. To nie...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto