Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada miasta zaprosiła znamienitych gości na świętowanie 800-lecia Raciborza

Justyna Korzeniak, SKA
Magdalena Matusik / Adventure Media
Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa czy arcybiskup Wiktor Skworc, to tylko nieliczni z ponad setki zaproszonych gości, którzy 21 marca świętowali wspólnie z władzami miasta jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich. Uroczysta sesja Rady Miasta odbyła się w Muzeum.

Racibórz, to jedno z miast, o którym wzmianki pojawiły się już w zapiskach Galla Anonima (najstarszej kronice Polski). Było siedzibą m.in. władców Górnego Śląska, po których zachował się m.in. przepiękny Zamek Piastowski. Odrestaurowany przyciąga turystów z całej Europy. Nieopodal zamku funkcjonuje Browar, świętujący w tym roku jubileusz 450 lat warzenia piwa. Ponadto inne zabytki, które na przestrzeni lat odwiedzało wielu wybitnych muzyków, architektów czy filozofów. W tym roku Racibórz obchodzi 800-lat nadania praw miejskich i do miasta znów zjechały ważne osobistości.

Punktualnie o godzinie 17. w sali muzealnej fanfarami i uroczystym wprowadzeniem sztandaru rozpoczęto sesję Rady Miasta. - Jest mi niezmiernie miło, że dożyłem chwili, kiedy Racibórz świętuje tak ważne wydarzenie, jakim jest 800-lecie nadania praw miejskich – powitał przybyłych gości Henryk Majnusz, przewodniczący Rady Miasta Racibórz. - Racibórz to dynamiczne i wciąż rozwijające się miasto, które stawia na edukację i rozwój przedsiębiorczości. Nasz kapitał to mieszkańcy. Inwestujemy w nich, bo zawsze inwestuje się w to, co najlepsze. Racibórz jest miastem dla każdego, ale dzisiaj szczególnie stawiamy na młodych. Chcemy stworzyć im takie warunki, by chcieli zostać w mieście, które na pewno kochają. Praca, szkoła, dom, czas wolny. Tworzymy warunki, by młody człowiek w Raciborzu mógł znaleźć każdy z tych czterech elementów – mówił Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

- Naszym celem jest budowa drogi Racibórz – Pszczyna, o którą zabiegamy od tak dawna. Skomunikuje nas z sercem regionu, pozwoli na pchnięcie Raciborza na nowe tory. Ta droga sprawi, że Racibórz będzie miał szansę grać w pierwszej lidze. Równie istotne dla nas jest dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny. Wszyscy pamiętamy sytuację sprzed dwóch dekad, z lipca 1997 roku. Zbiornik to przede wszystkim bezpieczeństwo dla mieszkańców i firm, ale to też szansa na rozwój turystyki i komunikacji rzecznej. Racibórz z optymizmem i werwą patrzy w przyszłość i czeka na kolejny jubileusz – podsumował M. Lenk.

Wraz z prezydentami i rajcami raciborskimi zacną rocznicę świętowali, m.in.: włodarze z sąsiedzkich miejscowości oraz miast i państw partnerskich, konsulowie z Czech i Niemiec. Na uroczystość przybył Sekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta RP- Andrzej Dera, który przeczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. - To zaszczyt gościć w mieście z ciekawą historią i niezwykle bogatą tradycją. Cieszę się, że wspólnie z mieszkańcami i władzami Raciborza mogę uczestniczyć w tak podniosłej chwili, jaką jest 800-lat nadania praw miejskich. Dziękuję za zaproszenie i życzę, aby miasto dalej się rozwijało, a mieszkańcy byli dumni, że mogą tu mieszkać – mówił Andrzej Dera, Sekretarz Stanu RP.

We wtorkowe popołudnie, Racibórz odwiedzili także: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, biskup Jan Kopiec, Senator Adam Gawęda czy senator Czesław Sobierajski. - Mało, które miasta w Polsce mogą świętować tego typu jubileusze. Żałuję, że nie jestem mieszkańcem miasta, w którym historię widać na każdym kroku. Zamek, mury, baszta, za każdym razem, kiedy na nie patrzymy przypominają o tej tradycji, a w tym roku o szczególnej rocznicy, jaką jest 800-lat nadania praw miejskich. W naszym regionie, wielkie miasta jak Katowice, Zabrze czy Tychy nie mają tak długiej i bogatej historii. Racibórz ją ma i z tego miejsca chciałem serdecznie pogratulować mieszkańcom, że mogą żyć w tak wspaniałym miejscu – podkreślał Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

W gronie gości byli również przedstawiciele raciborskiego biznesu, w tym m.in.: RAFAKO, EKO-OKNA, SGL CARBON, Ramety, Mieszko czy Raciborskiej Izby Gospodarczej. Na sali muzealnej nie mogło zabraknąć także byłych prezydentów i wiceprezydentów Raciborza, starostów. Z serdecznymi życzeniami, na uroczystość przybył m.in. Krzysztof Bugla, niegdyś wiceprezydent Raciborza i starosta raciborski, rodowity raciborzanin, który obecnie pełni funkcję burmistrza warszawskiego Żoliborza.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, prezydent Mirosław Lenk uhonorował mieszkańców Raciborza, którzy poprzez swoją działalność, w szczególny sposób zapisali się na kartach historii miasta. Tytułem „Zasłużony dla Miasta Raciborza” odznaczono: ks. Jana Szywalskiego, Joachima Raczka, Lucynę i Marka Rajczykowskich, Mariana Szlapańskiego i Piotra Liberę. - Serdecznie dziękujemy, za to wyróżnienie, ponieważ otrzymać je w dobie, gdy tak ważna jest ekonomia i zysk, to zaszczyt. Cieszy nas fakt, że został nagrodzony pion reprezentujący sztukę, duchowieństwo i człowieka. To co robimy, robimy z przekonaniem i zaangażowaniem dla społeczeństwa. Ten medal potwierdza, że nasza praca ma sens – dziękowała w imieniu wszystkich wyróżnionych Lucyna Rajczykowska.

W drugiej części uroczystej sesji odbyła się konferencja naukowa. Okolicznościowe referaty poświęcone historii i tradycji ziemi raciborskiej wygłosili: prof. Antoni Barciak z Polskiego Towarzystwa Historycznego (oddział w Katowicach) i przewodniczący Rady Muzeum opowiedział o „Rozwoju Raciborza w dobie lokalnej”. Następnie Paweł Newerla- prawnik, miłośnik historii, publicysta, autor i współautor licznych pozycji wydawniczych poświęconych Raciborzowi oraz ziemi raciborskiej podczas wykładu „Racibórz doby rewolucji przemysłowej w XIX wieku – drugi złoty okres w dziejach miasta” opowiedział o dziejach miasta w epoce industrializacji. Grzegorz Wawoczny - prawnik, dziennikarz, pasjonat lokalnej historii, autor i wydawca książek poświęconych dziejom Śląska wygłosił referat pt. „Pomiędzy Krakowem a Wrocławiem. Znaczenie i aspiracje dworu książęcego na Zamku w Raciborzu od księcia Mieszka do Władysława”.

Uroczyste spotkanie zakończył okolicznościowy koncert kameralny kwartetu Akademos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto