18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Racibórz: Długa lista zadań dla ulicy Długiej [ZDJĘCIA]

Aleksander Król
Co z brukiem na Długiej? - Urzędnicy nie będą handlować na Długiej, to sklepikarze muszą zadbać, by przychodzili tu ludzie - nieraz powtarzał w rozmowach z naszymi dziennikarzami Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. Nieraz dodawał też, że miasto zrobiło nowy bruk na ulicy. I trudno się z tym nie zgodzić. Elegancki bruk, rzeczywiście pasuje do charakteru tej ulicy. Tyle, że położono go tylko na jej połowie. A co z brukiem z lewej strony (idąc do rynku) na tych wszystkich tarasach i schodkach? Dziś tzw. "podwyższony trakt", który zbudowano tu na przełomie lat 70 i 80-tych jest już mocno pokruszony. Brakuje cegieł i płyt, a balustrady są już powyginane...
Co z zielenią na Długiej? Aromaterapia to fajny pomysł, o czym pisaliśmy w lipcu. Ale nie wystarczy posadzić ziół w jednej rabacie. Zieleń trzeba zaprojektować kompleksowo, rozpoczynając od wymiany starych donic i przycięciu przerośniętych sosen. No chyba, że docelowo na Długiej ma rosnąć las. Oczywiście, urzędnicy sami nie dadzą rady ze wszystkim. Nie otynkują sypiących się ścian w prywatnych kamienicach. 
Co z murami na Długiej?
Może warto jednak zapukać do drzwi kamieniczników i przypomnieć im o chociażby konkursie na najładniejszą elewację Raciborza? Przecież szansa na wygraną wcale niemałych pieniędzy w konkursie jest olbrzymia. A na odnowienie takich pereł, jak mozaiki, autorstwa Mariana Zawisły, pieniądze muszą się znaleźć. Powstałe w latach 70-tych dzieła takie jak Ślązaczka i Ślązak (postaci w tradycyjnych śląskich strojach ludowych) na siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej to już nie tylko pamiątki po minionej epoce, ale prawdziwe dziedzictwo kulturowe Raciborza.
Co z brukiem na Długiej? - Urzędnicy nie będą handlować na Długiej, to sklepikarze muszą zadbać, by przychodzili tu ludzie - nieraz powtarzał w rozmowach z naszymi dziennikarzami Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. Nieraz dodawał też, że miasto zrobiło nowy bruk na ulicy. I trudno się z tym nie zgodzić. Elegancki bruk, rzeczywiście pasuje do charakteru tej ulicy. Tyle, że położono go tylko na jej połowie. A co z brukiem z lewej strony (idąc do rynku) na tych wszystkich tarasach i schodkach? Dziś tzw. "podwyższony trakt", który zbudowano tu na przełomie lat 70 i 80-tych jest już mocno pokruszony. Brakuje cegieł i płyt, a balustrady są już powyginane... Co z zielenią na Długiej? Aromaterapia to fajny pomysł, o czym pisaliśmy w lipcu. Ale nie wystarczy posadzić ziół w jednej rabacie. Zieleń trzeba zaprojektować kompleksowo, rozpoczynając od wymiany starych donic i przycięciu przerośniętych sosen. No chyba, że docelowo na Długiej ma rosnąć las. Oczywiście, urzędnicy sami nie dadzą rady ze wszystkim. Nie otynkują sypiących się ścian w prywatnych kamienicach. Co z murami na Długiej? Może warto jednak zapukać do drzwi kamieniczników i przypomnieć im o chociażby konkursie na najładniejszą elewację Raciborza? Przecież szansa na wygraną wcale niemałych pieniędzy w konkursie jest olbrzymia. A na odnowienie takich pereł, jak mozaiki, autorstwa Mariana Zawisły, pieniądze muszą się znaleźć. Powstałe w latach 70-tych dzieła takie jak Ślązaczka i Ślązak (postaci w tradycyjnych śląskich strojach ludowych) na siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej to już nie tylko pamiątki po minionej epoce, ale prawdziwe dziedzictwo kulturowe Raciborza. Aleksander Król
Racibórz szykuje się do ogólnoraciborskiej debaty na temat rewitalizacji centrum miasta. My też zbieramy "argumenty", bo o miejsca takie, jak ulica Długa, która jest swego rodzaju symbolem Raciborza, walczymy od dawna. Na łamach DZ i portalu raciborz.naszemiasto.pl, gdzie wkrótce pojawi się specjalna zakładka, dotycząca rewitalizacji centrum, regularnie przypominamy, jak piękny to był deptak, chwalimy takie pomysły jak aromaterapia, ale i dostrzegamy problemy, których nie boimy się wytykać władzom.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto