Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Racibórz buduje aquapark na... terenach zalewowych

Aleksander Król
Tak ma wyglądać nowoczesny aquapark w Raciborzu. Obiekt ma być gotowy w połowie przyszłego roku
Tak ma wyglądać nowoczesny aquapark w Raciborzu. Obiekt ma być gotowy w połowie przyszłego roku arc
W piątek urzędnicy z Raciborza podpiszą umowę na budowę aquaparku, który będzie jedną z największych inwestycji miejskich na przestrzeni ostatnich lat. Tymczasem opozycja grzmi, że Racibórz utopi 30 milionów złotych i to dosłownie, bo obiekt ma powstać na terenach "zagrożonych podtopieniami".

- W 2010 roku podczas powodzi na szczęście nie przelała się woda przez wały w okolicy Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie ma powstać aquapark, a mimo to szkody spowodowane przez podsiąkającą wodę gruntową zniszczyły boisko główne. Obszar, na którym ma być realizowana inwestycja znajduje się na terenie oznaczonym przez Państwowy Instytut Geologiczny jako "obszar zagrożony podtopieniami". Taki stan rzeczy odzwierciedlają mapy Państwowej Służby Hydrologicznej - grzmiał na sesji Dawid Wacławczyk, radny opozycji. - Zresztą często słyszy się od "starszych datą" mieszkańców, że boiska OSiR-u w przeszłości często przypominały kałużę - dodaje.

Tymczasem władze twierdzą, że dzielnica Ostróg i tereny OSiR to najlepsza lokalizacja dla aquaparku. - Nie widziałem opracowań, na jakie powołuje się opozycja, ale dla nas kluczowe są zapewnienia z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach o tym, że dzielnicy Ostróg nie zagraża tzw. "woda stuletnia" (najwyższy poziom Odry, jaki miał miejsce w ciągu stu lat) - mówi Wojciech Krzyżek, zastępca prezydenta Raciborza. Dodaje, że w okolicy planuje się utworzenie także strefy ekonomicznej. - Więc dlaczego nie można by było aquaparku? A biorąc pod uwagę wody gruntowe nie można by było budować niczego na 90 procentach powierzchni miasta - dodaje.

Opozycji to nie uspokaja. - Poproszę RZGW o dane, na które powołuje się Krzyżek - powiedział nam Wacławczyk, którego zdaniem lepiej byłoby budować aquapark np. pod Oborą, chociażby dlatego, że mieszkańcy z sąsiednich miast, nie będą musieli wjeżdżać do centrum miasta.

Tymczasem Artur Wójcik, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Katowicach już nam zdradził, że nikt nie konsultował z nimi projektu budowy aquaparku. - Ale miasto z pewnością opiera się na naszej opinii z czasów, gdy przygotowywano studium zagospodarowania przestrzennego. Rzeczywiście, w dzielnicy Ostróg nie występuje bezpośrednie zagrożenie powodziowe. Tzw. woda stuletnia przejdzie korytem rzeki - mówi Artur Wójcik.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto