Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki 2013. PROGRAM SZKOLNY

Alek
Raciborski festiwal podróżniczy wiatraki 2013. Blok szkolny
Raciborski festiwal podróżniczy wiatraki 2013. Blok szkolny
Raciborski Festiwal Podróżniczy „WIATRAKI” odbywać się będzie w Raciborzu już po raz dziesiąty, tym razem w dniach 25 – 27 października. - Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie, jakim cieszyły się jego poprzednie edycje, po raz kolejny postanowiliśmy zorganizować w jego ramach specjalny blok szkolny, na który zapraszamy uczniów i nauczycieli wszystkich szkół średnich i gimnazjalnych - mówia organizatorzy.

Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki 2013. Blok szkolny - PROGRAM

PIĄTEK, 25 PAŹDZIERNIKA 2013, ZAMEK PIASTOWSKI w Raciborzu, ul. Zamkowa 2,

8.30: Marcel Kwaśniak: „MONGOLIA, SYBERIA i BAJKAŁ.
Nowoczesność w stepie i zagrodzie”

Na Syberię można dotrzeć poprzez zesłanie (oferta chwilowo nieaktualna), samolotem, lub koleją. Czeka tam głębokie na półtora kilometra słodkowodne morze, zimą wyglądające w niektórych miejscach jak teren arktyczny, latem jak rezerwat dzikiej przyrody lub jak kurort.

Mongolia jest krajem olbrzymich kontrastów. Między budynkami szybko rozbudowującej się stolicy pełnej banków i wieżowców, można znaleźć tradycyjne jurty wyglądajcie niemal identycznie od setek lat. Zatłoczona, zakorkowana stolica kraju o najwyższym obecnie wzroście gospodarczym na świecie jest wyspą pośród pełnego przestrzeni, dzikiej przyrody stepu. W ciągu kilku dni podróżny dociera od pięknych gór do ziejącą pustką pustyni Gobi, wydm i niezwykłych jezior, czy pełnych skupienia buddyjskich świątyń. Mongolia to ostatnia tajemnica Azji.

Marcel Kwaśniak – absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim i Etnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współzałożyciel i wieloletni Prezes Stowarzyszenia Antropologicznego „Archipelagi Kultury”. Prowadził badania dotyczące mongolskich i tybetańskich rytuałów pogrzebowych. Wielokrotnie jeździł na Syberię i do Mongolii jako podróżnik, w pracy badawczej i jako pilot wypraw trampingowych. Podróżował też do wielu krajów europejskich
i azjatyckich m.in. do Tybetu i do indyjskiej Dharamsali odwiedzając ośrodki buddyjskie
i uchodźców tybetańskich. Jest współautorem przewodnika „Lhasa” (wyd. Gazeta Wyborcza).


10.00: Leszek Szczasny: „SYRIA – starożytność i ramadan z dyktaturą w tle”

„Zaczynam od przeczekiwania burzy pyłowej w najbardziej zacofanych regionach Syrii wschodniej. Przy samej granicy z Irakiem w jednej z wiosek służę miejscowym jako telewizor. Zaraz potem nad Eufratem rozwikłuję biblijną legendę. Później mam już czas na odkrywanie zagubionych oaz i słynnych miejsc starożytnych (np. Palmyra, Apamea, Bosra). Współczuję wielbłądom i żałuję, że dżalabija nie jest bawełniana. Bez większego entuzjazmu oglądam zamki krzyżowców i tzw. umarłe miasta. Natomiast zaurocza mnie Maluula wciąż mówiąca językiem aramejskim oraz Hama z kunsztownymi noriami. Nie mogę też nie zajrzeć do dwóch syryjskich metropolii Aleppo i Damaszku, nie stroniąc przy tym od komentarzy dotyczących smutnej rzeczywistości tego zniewolonego kraju. W tle zaś widać Syrię jako skansen starych samochodów - 40-letnich mercedesów, volvo i fordów... Mówię o najstarszym alfabecie świata z Ugarit i o przeszkodach we współczesnym języku arabskim. Wielką atrakcją pokazu są ponadto bardzo bezpośrednie szczegóły ramadanu - przez cały czas mojej obecności w Syrii trwał bowiem muzułmański post...”

Leszek Szczasny – jest raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ),
a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i niezależnym globtroterem. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Wydał książkę pt. „Świat na wyciągnięcie ręki”.

11.30: Arun Milcarz: „M. jak MADAGASKAR”

„Air France zgubił mój plecak. 2500 km przebyłem w klapkach, kąpielówkach i koszulce. Miał być król Julian i pingwin Kowalski. Szybko zrozumiałem, że film Madagaskar… nie jest oparty na faktach”

Podczas spotkania zdobędziemy odpowiedź na wiele pytań ;)

- Co ma wspólnego olej palmowy z irokezem?
- Co malgasze zabierają do pracy?
- Jak żandarm może dorobić na boku?
- Czy można zwulkanizować kurę?
- Co kobiety lubią najbardziej?

Arun Milcarz – jest experymentatorem. Od wielu lat podróżuje z kamerą próbując dowiedzieć się jak rzeczy mają się naprawdę. Działa w pojedynkę, dzięki czemu wnika w życie ludzi. Wie, że tylko przez doświadczenie pracy i wspólnego jedzenia można wejść w szczerą relację z drugim, odległym nam kulturowo człowiekiem. Poprzez pracę i mieszkanie z tubylcami poznaje ich rodziny i rytuały. Rozgłos przyniosła mu samotna wyprawa „Afryka Maraton”, za którą w 2005 roku otrzymał statuetkę KOLOSA w kategorii „podróże”. Jako prelegent utworzył własny styl „kabaret podróżniczy”

Na blok szkolny organizatorzy zapraszają grupy, po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji – 502 557 238
Bilet na jedno spotkanie w bloku szkolnym: 8 zł / pokaz.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto