18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Katyń - doły śmierci". Przejmująca historia w RCK

Alek
"Katyń - doły śmierci" to tytuł wystawy jaką otwarto 7 września w Raciborskim Centrum Kultury. Autorem fotografii jest Paweł Zając, komendant raciborskiej komendy policji.

Autorem prac jest dr Paweł Zając, komendant raciborskiej komendy policji, który w 1995 roku jeszcze jako student Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, był członkiem ekipy rządowej prowadzącej ekshumację w Miednoje. Dziś znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny.

- Brałem również udział w ekshumacjach w Katyniu, gdzie w piaskowej glebie, po takim okresie czasu, już żadne szczątki się nie zachowały. Zupełnie inaczej było w Miednoje, ciała zachowały się w dobrym stanie. Dla mnie, dla młodego człowieka, było to niezwykle trudne przeżycie - mówił Paweł Zając.

Młodzież zwiedzająca wystawę nie kryła emocji. - To ogromny szok, człowiek od razu się zastanawia jak mogło do tego wszystkiego dojść - mówi Marta Raciborska, uczennica Gimnazjum nr 1.

W Raciborskim Centrum Kultury nie zabrakło i rodzin pomordowanych. - To bliskie nam wydarzenia, bo nasz wujek, policjant zginął w Ostaszkowie. Był chrzestnym mojego starszego rodzeństwa, miał ochrzcić i mnie, ale niestety nie zdążył. Urodziłam się w styczniu, a w lutym do rodziny nadeszła wysłana w grudniu kartka z Ostaszkowa. Wujek pisał, że to piękne miejsce i, że czuje się dobrze. To była ostatnia wiadomość od niego - mówią członkowie rodziny zamordowanego policjanta-mieszkańcy Brzezia. - Autor książki "Śmierć przyszła wiosną" podczas zbierania materiałów natknął się na numer wyroku wujka. Tylko tyle. Nigdy nie dotarliśmy do jego nazwiska, nie widniało na żadnych listach, w żadnych materiałach. Różne były teorie, że zatonęli gdzieś na Morzu Białym, ale wujek był policjantem, a ostatnia wiadomość przyszła z Ostaszkowa - mówi bratanica zamordowanego.

Wystawę "Katyń - doły śmierci" na I piętrze Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina można odwiedzać do końca września. Z inicjatywą zorganizowania wystawy właśnie w RCK wyszedł raciborski oddział Związku Sybiraków.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Katyń - doły śmierci". Przejmująca historia w RCK - Racibórz Nasze Miasto

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto