Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedszkole Na Medal. Oto laureaci z powiatu raciborskiego [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Biernat
Do oddziału w Szonowicach uczęszcza 25 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. - Różnica wieku jest zaletą - słyszymy
Do oddziału w Szonowicach uczęszcza 25 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. - Różnica wieku jest zaletą - słyszymy arc
Emocje do samego końca i wielkie zaangażowanie ze strony rodziców - tak wyglądały ostatnie dni, a właściwie godziny naszego głosowania w plebiscycie „Przedszkole na medal”. Kto zwyciężył w powiecie raciborskim? Poznajcie laureatów.

Samorządowe Przedszkole w Rudniku, oddział Zamiejscowy w Szonowicach - w kategorii Przedszkole Roku, Teresa Augustyn z Przedszkola Publicznego w Nędzy - w kategorii Nauczyciel Roku oraz Tygryski z Przedszkola Publicznego nr 23 w Raciborzu - w kategorii Grupa Przedszkolna Roku. To zwycięzcy tegorocznego plebiscytu Przedszkole na Medal.

Dzisiaj na naszych łamach przedstawiamy sylwetki najlepszych w powiecie raciborskim. Od początku głosowania liderem w kategorii Przedszkole Roku była placówka z Szonowic i nie oddała zwycięstwa do końca.

-W Szonowicach jest mieszana grupa 25 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W Rudniku mamy kolejne 50 maluchów. Są podzieleni na grupy 3 i 4-latków oraz 5i 6-latków - wymienia Renata Rybka, dyrektor placówki.

Zarówno w Rudniku, jak i Szonowicach dzieci nie mogą narzekać na nudę. Atrakcyjne zajęcia, nowoczesne narzędzia multimedialne, spotkania z ciekawymi osobami, czy wycieczki, to tylko wycinek ciężkiej pracy nauczycieli. Dla przykładu, co roku organizowana jest gminna przedszkolna olimpiada. Nie brakuje znicza olimpijskiego, hymnu i rywalizacji w duchu fair play.

- Zaletą grupy z Szonowic jest właśnie różny wiek maluchów. Młodsze z uwagą podpatrują starsze i biorą z nich przykład. Starsi z kolei z troską opiekują się swoimi młodszymi kolegami. Zajęcia zawsze są urozmaicone. Nie zmienia się jedno. Dzieci uwielbiają spotkania z pracownikiem sklepu zoologicznego z którym współpracujemy. Na zajęciach był kamelon, królik, ślimak afrykański. Dzieci mogą z bliska zobaczyć, a nawet dotknąć i pogłaskać wyjątkowe stworzenia - przyznaje Ewa Schink, nauczycielka z Szonowic.

Do przedszkola w Szonowicach dzieci nie mogą przynosić telefonów komórkowych czy tabletów. To w trosce o ich rozwój.

- Chcemy, aby dzieci bawiły się tradycyjnymi zabawkami i brały udział w tradycyjnych grach i zabawach opartych między innymi na wyobraźni, wspomagających ich rozwój. Nowoczesne technologie nie są czymś złym, ale na korzystanie z nich dzieci mają jeszcze czas. Zresztą od czasu do czasu też korzystamy z nowinek. Wyświetlamy bajki z laptopa czy prezentacje z internetu. Nasze dzieci są bardzo zdolne - słyszymy w Szonowicach.

W tej kategorii na drugim miejscu znalazło się Przedszkole Publiczne w Nędzy, a na trzecim Przedszkole Publiczne w Krzyżanowicach.

Wśród nauczycieli wygrała Teresa Augustyn z placówki w Nędzy. Najmłodszymi mieszkańcami gminy opiekuje się już od 29 lat.

- To nie jest praca, tylko moja pasja. Praktycznie od dzieciństwa chciałam zostać nauczycielką w przedszkolu - wspomina.

Przyznaje, że na przestrzeni prawie 30 lat zmieniły się nieco narzędzia do pracy.

- Aby w ciekawy sposób zaprezentować dzieciom dany temat wyświetlamy filmy, prezentacje multimedialne. To zawsze skupia ich uwagę. Ale nie brakuje też tradycyjnych zabaw i zajęć. Organizujemy wycieczki. Ostatnio byliśmy w kopalni w Zabrzu. Dzieciom bardzo się to podobało. Do tego najmłodszych odwiedzają przedstawiciele różnych zawodów. Staramy się w jak najbardziej atrakcyjny sposób pokazywać świat naszym najmłodszym mieszkańcom - dodaje.

Teresa Augustyn wychowała setki osób. Część z nich wróciła do niej, ale w innej roli. - Teraz to moi wychowankowie przyprowadzają swoje pociechy do przedszkola. Wciąż pamiętają swoją pierwszą nauczycielkę, a to bardzo miłe - słyszymy.

W tej kategorii drugie miejsce zajęła Ewa Schink z Szonowic, a trzecie Dorota Szczepanek z Przedszkola Publicznego nr 16 w Raciborzu.

Wśród grup przedszkolnych w powiecie raciborskim najwięcej głosów zebrały Tygryski z Przedszkola Publicznego nr 23 w Raciborzu. W jej skład wchodzi 25 z 100 maluchów uczęszczających do placówki. To dzieci w wieku od 2,5 do 3 lat.

- Maluchy uwielbiają tańczyć, a także wszelkie ćwiczenia gimnastyczne. Skłon czy przysiad nie stanowi dla naszych maluchów problemu - podkreśla Beata Mazurkiewicz, opiekunka grupy. Tygryski uwielbiają też spacerować i poznawać najbliższe otoczenie, zwłaszcza pobliskie osiedle. Dzięki temu bardzo szybko uczą się samodzielności. Kochają też zabawy w plenerze. - To niezwykle zdolne dzieciaki. Z każdym dniem robią wielkie postępy. Jesteśmy z nich dumni - słyszymy w Raciborzu.

W tej kategorii, tuż za Tygryskami, uplasowały się Puchatki z Nędzy. Na najniższym stopniu podium znalazły się Motylki z PP 15 w Raciborzu.

Sześć najlepszych przedszkoli w całym województwie zdobyło profesjonalne oczyszczacze powietrza marki Lifeair 500C. Niestety w tej rywalizacji nie udało się znaleźć w czołówce naszym placówkom. Oczyszczacze zdobyły przedszkola m.in. z Siewierza, Goczałkowic i Lublińca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto