Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polder Racibórz Dolny ma chronić przed wielką wodą

Redakcja
Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem. Stworzy go system obwałowań o powierzchni  26 km kw.  Pojemność zbiornika wyniesie 185 mln metrów sześciennych wody
Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem. Stworzy go system obwałowań o powierzchni 26 km kw. Pojemność zbiornika wyniesie 185 mln metrów sześciennych wody
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach Bernard Błaszczyk wydał postanowienie. Dotyczy budowy zbiornika Racibórz Dolny, inwestycji od lat oczekiwanej i o tyle wyjątkowej, że procedury z nią związane toczą się w ślimaczym tempie. Tak jakbyśmy uwierzyli, że wielka woda już nigdy nie nadejdzie, więc Racibórz Dolny może sobie zostać na... papierze.

Ocena dokonana
Ale postanowienie jest! Kończy procedurę ponownej oceny oddziaływania polderu na środowisko. W czasie oceny przeanalizowano m.in. wpływ projektowanego polderu na poszczególne elementy środowiska i zweryfikowano dokumentację.

Szerszy zakres informacji zawartych w dokumentacji, umożliwił uszczegółowienie warunków dotyczących ochrony przyrody ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wpisanych do Sieci Natura 2000: "Stawy Wielikąt i Las Tworkowski" oraz "Las koło Tworkowa".

Postanowienie określa także zasady prowadzenia monitoringu przyrodniczego i określa warunki dotyczące rozwiązań organizacyjno- technicznych na etapie budowy. Mają one wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.

Kiedy ruszy budowa?
W połowie września w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim przeprowadzono też rozprawę administracyjną. Inwestor i specjaliści z zakresu ochrony środowiska wykazali, że uwzględnili wszystkie sformułowane zalecenia środowiskowe w planach projektowych i budowlanych. Wcześniej wnioski mogli też składać mieszkańcy i ekolodzy.

Teraz wojewoda śląski ma możliwość odwieszenia procedury wydania pozwolenia na realizację inwestycji. Racibórz Dolny to kluczowy obiekt dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jeden z głównych elementów rządowego "Programu dla Odry 2006". Zbiornik Racibórz Dolny jest jedną z największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce.


Długa droga do jednego polderu
Pierwsze koncepcje budowy dużego zbiornika przeciwpowodziowego w górnym biegu Odry sięgają lat 1880- 1906. Już wtedy przewidywano, że bez wybudowania polderu nie będzie można poradzić sobie z wodą zalewającą co pewien czas te tereny.
Do projektu wracano co pewien czas w latach 70. i 80. XX wieku, ale wciąż odkładano go do szuflady, bo... brakowało pieniędzy.
- Dopiero po wielkiej powodzi 1997 roku rozpoczęto konkretne planowanie zabezpieczenia przed wielką wodą poprzez plan budowy dużego zbiornika. Wtedy właśnie opracowano w ramach Międzynarodowej Komisji ds. Odry, w której skład wchodziła Polska, Niemcy, Czechy oraz UE, program działań dla zapobiegania powodziom.

- Rok 2001 to ustanowienie wieloletniego programu rządowego - "Program dla Odry 2006", którego głównym elementem jest budowa zbiornika przeciwpowodziowego (polderu) Racibórz Dolny.

- Od roku 2003 w ramach przygotowań do budowy kupowano grunty oraz budynki. Sprawy związane z koniecznością przesiedlenia mieszkańców, np. Nieboczów, trwały ładnych parę lat.

- 5 lipca 2004 r. to data złożenia pierwszego wniosku o dofinansowanie na kwotę 152 mln euro z Funduszu Spójności budowy zbiornika Racibórz Dolny. Finansowanie inwestycji okazało się jednak nie tak proste.

- Obecnie koszt inwestycji to 1,7 mld zł. Według założeń, około 300 mln zł miało pochodzić z funduszy unijnych, a reszta z Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz z budżetu państwa - rząd zagwarantował równowartość 250 mln euro. Jeżeli zbiornik nie powstanie do 2015 r., mogą być problemy, bo inwestycji może grozić utrata środków unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto