Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi raciborzanie idą na studia. Wybór nie jest łatwy

Aleksander Król
Studenci PWSZ zachęcają do kształcenia się w Raciborzu
Studenci PWSZ zachęcają do kształcenia się w Raciborzu aleksander król
Najgorsze już za maturzystami, którzy teraz czekają na wyniki z egzaminów i przebierają w ofertach uczelni w całym regionie. Niektórzy wciąż się stresują, bo wybór studiów to kolejny poważny test, który rzutuje na całe życie. Inni wiedzą od dawna.

- Wybieram się na germanistykę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. W grę wchodzi jeszcze Uniwersytet Opolski, ale ze studiowaniem z daleka od domu wiąże się wiele problemów. Musiałabym coś wynająć, bo nie zamierzam iść na zaoczne. Dlatego mam nadzieję, że uda mi się dostać do Raciborza - mówi Andrea Hanczuch, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Kasprowicza w Raciborzu, której towarzyszymy od pierwszego pisanego przez nią egzaminu dojrzałości. Dziewczyna ma nadzieję, że dobrze jej poszło, ale wszystko wyjaśni się dopiero pod koniec czerwca.

Damian Żółciński waha się między PWSZ, a Uniwersytetem Śląskim, działającym w rybnickim kampusie.
- Jedno wiem na pewno, nie ważne, gdzie trafię, wybieram socjologię, choć zdaję sobie sprawę, że niełatwo jest po niej o pracę - zauważa Damian Żółciński. - Ale na Politechnikę nie pójdę, bo jestem słaby z matematyki i fizyki - tłumaczy swój wybór.

By przyciągnąć do siebie maturzystów, szkoły wyższe poszerzają swoją ofertę. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu otwiera w tym roku nowy kierunek - europeistykę.

- Po pierwszym roku studiów żacy wybiorą specjalność: europejskie stosunki gospodarcze albo europejskie stosunki społeczno-polityczne - informuje Elżbieta Pidek, z działu rekrutacji w PWSZ. Nowością są też nowe specjalności na filologii. - Angielska została rozdzielona na nauczycielską i translatorską, natomiast słowiańska na profile czeski i rosyjski - tłumaczy Elżbieta Pidek.

Zarówno na europeistykę i filologię, a także: pedagogikę, matematykę, socjologię oraz automatykę i robotykę nie ma egzaminów wstępnych. - O przyjęciu na te kierunki decyduje ranking świadectw. Egzaminy są na edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych i na wychowanie fizyczne. Kandydaci na poszczególne kierunki mogą się już rejestrować w internecie, mają czas do 1 lipca - dodaje.

Obecnie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej studiuje 2400 żaków. Ci przekonują, że warto wybrać tą uczelnię. - Mamy tu dobrych wykładowców. Na pierwszym roku łatwo nie jest, ale potem już z górki - mówi Łukasz Pietrzyk, student III roku socjologii. Do studiowania w Raciborzu zachęca też Agata Jastrzębska, która przyjechała tu aż z Krakowa. - Kraków jest przereklamowany. Tu jest o wiele przyjemniej. A akademik nie jest zbyt drogi - mówi Agata Jastrzębska. Zresztą studentka III roku pedagogiki specjalnej przetestowała obie opcje. - Najpierw mieszkałam w akademiku, ale wiadomo są imprezy i trudno się wyspać. Teraz razem z koleżanką wynajmujemy mieszkanie i płacimy 900 zł na pół - dodaje.

Mimo wszystko taniej wychodzi w domu studenta. - Mamy 384 miejsca. Miesięcznie, w zależności od tego, czy jest to trójka, dwójka lub pokój jednoosobowy - kosztują od 170 do 220 złotych - mówi Piotr Śliwa, kierownik domu studenta przy PWSZ.

____________________________________________________________________
Rekrutacja w PWSZ
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, tel. 32/4155020.
Rekrutacja elektroniczna już się rozpoczęła. Opłatę rekrutacyjną należy uiścić do 1 lipca. Ogłoszenie list kandydatów nastąpi 13 lipca, a listy przyjętych zostaną wystawione 20 lipca.
W międzyczasie absolwenci szkół średnich będą dostarczać pozostałe dokumenty. Będą one przyjmowane do 5 sierpnia. Egzaminy na wychowanie fizyczne rozpoczną się 15 czerwca, a na edukację artystyczną - 14 czerwca.

_____________________________________________________________________
Uczelnie wyższe u sąsiadów

• Kampus w Rybniku (Politechnika Śląska, Akademia Ekonomiczna i Uniwersytet Śląski) - obecnie studiuje tam ponad 2 tysiące młodych ludzi na kilkudziesięciu kierunkach. Rekrutacje trwają do końca września. Informacje można uzyskać pod numerami 32-4234826 na UŚ, 32- 4295707 na Politechnice Śląskiej i 32-4329853 - Akademia Ekonomiczna.

• Akademia Górniczo-Hutnicza w Jastrzębiu-Zdroju - w zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym AGH w Jastrzębiu - Zdroju studenci mogą podjąć naukę na kierunku: górnictwo i geologia ze specjalnością technika eksploatacji złóż (studia I stopnia inżynierskie oraz niestacjonarne wieczorowe) oraz na kierunku informatyka stosowana ze spec. informatyka w nauce i technice (studia dzienne I stopnia).
Czesne wynosi od 1950 do 2000 zł za semestr.
Informacje można uzyskać pod nr: 32-476 48 57.

• AHE, ul. 1-go Maja 23b, Wodzisław, tel. 32 7293816
Do wyboru są trzy kierunki: pedagogika, administracja i transport. Poza konkretnym kierunkiem do każdego z nich można "dobrać" jeszcze specjalność. Najwięcej kombinacji jest na pedagogice, bo aż osiem specjalności, m.in. pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i resocjalizacyjna. Jako specjalność na pedagogice możemy też wybrać doradztwo zawodowe lub promocję zdrowia. Doradztwo podatkowe oraz procedury sądowo- administracyjne to specjalności na administracji. Obecnie w AHE studiuje 828 studentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto