Henryk Linek: W Kuźni coraz bezpieczniej

Aleksander Król
Henryk Linek: W Kuźni coraz bezpieczniej
Henryk Linek: W Kuźni coraz bezpieczniej
Od 2011 r. Kuźnia Raciborska ma nowego "szeryfa", ale zamiast kilku małych posterunków, powstał jeden komisariat, który obsługuje dwie gminy. Czy w Kuźni i Nędzy jest dziś bezpieczniej? Rozmowa ze starszym aspirantem Henrykiem Linek, komendantem komisariatu w Kuźni Raciborskiej.

Henryk Linek: W Kuźni coraz bezpieczniej

Owszem, jest bezpieczniej. W 2011 roku zostałem kierownikiem, a następnie komendantem Komisariatu w Kuźni Raciborskiej. W ciągu tych dwóch lat ilość przestępstw spadła nam z 389 do 273 (dane na koniec 2013 r). Spadek przestępczości realnej wynosi więc ok. 40 proc. w gminach Kuźnia Raciborska i Nędza. Mamy się również czym pochwalić, jeśli chodzi o wykrywalność przestępstw kryminalnych. Tutaj udało nam się ją utrzymać na poziomie 50 procent. Jeśli chodzi o przestępstwa uciążliwe społecznie z tzw. siedmiu kategorii, to we wszystkich odnotowaliśmy spadek w okresie od 2011 do 2013 r. Dla przykładu przestępstwa rozbójnicze z 29 spadły do 3, m.in. dlatego, że udało się zapanować nad młodzieżą z MOW-ów. Kradzieży z włamaniem w 2011 r. było 69, a w 2013 - 39.

Jaka jest recepta na sukces?

W 2011 r. mieliśmy tutaj posterunek i sporo wakatów. Ponad 20 tys. mieszkańców obsługiwało 11 funkcjonariuszy. Nie można było taką ilością policjantów osiągnąć tzw. pełnego nasycenia służbą patrolową danego regionu. Nie można było zapewnić ciągłości służby. Jednym z moich priorytetów było uzupełnienie wakatów. Później decyzją Komendanta Powiatowego Policji został utworzony Komisariat Policji w Kuźni Raciborskiej. Dzięki temu policjanci są cały czas widoczni w terenie.

A mogłoby się wydawać, że likwidacja małego posterunku w Rudach, czy Nędzy, sprawi, że policjanci będą tutaj rzadziej...

Jest wręcz odwrotnie. Służba w terenie jest teraz większa niż wcześniej. Gdy działał posterunek w Rudach - wraz z kierownikiem było tam 5 policjantów, z czego realnie służbę w patrolu pełniło dwóch policjantów. Natomiast teraz jest 22 funkcjonariuszy, w tym dzielnicowy z Rud i taką ilością osób jestem w stanie zapewnić służbę na każdej zmianie. Tym samym są efekty. W Rudach ilość przestępstw spadła z 62 (2012 r.) do 36 (2013r.), natomiast w Kuźni Raciborskiej mamy spadek z 249 do 195 (2013 r.).

W Kuźni działa też monitoring...

Oczywiście, on też jest skuteczny. Jeśli chodzi o np. wykroczenia uciążliwe społecznie, to możemy reagować np.: widząc grupki młodzieży z piwem na zapleczu sklepów. Możemy także odtworzyć każde zdarzenie zarejestrowane na kamerach monitoringu. W sumie mamy 7 kamer.

Zmienia się też Wasza siedziba...

Zależało mi na tym, by komisariat zakwalifikował się do generalnego remontu. Napisaliśmy projekt - łącznie z wizualizacją, dokumentacja fotograficzną, który został przesłany do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. I został zaakceptowany do termomodernzacji z generalnym remontem budynku i remontem garaży. Prace w 50 proc. są zaawansowane. Poddasze, gdzie wcześniej hulał wiatr zostało już wyremontowane i zaadaptowane na szatnie i magazyny. Wyremontowane jest już I piętro z pomieszczeniami biurowymi, nowym węzłem sanitarnym oraz aneksem kuchennym. Udało nam się pozyskać środki z WFOŚ, Komendy Wojewódzkiej Policji, a także Urzędu Gminy. W sumie zdobyliśmy 960 tys. zł na remont.

Ale nie zdążycie skończyć przez powiatowym świętem policji, które po raz pierwszy odbędzie się poza Raciborzem?

Remont zakończy się na początku przyszłego roku, ale to nie przeszkodzi w organizacji tak wielkiej uroczystości, jaką jest Święto Policji. Dla funkcjonariuszy z Kuźni, fakt, że ta uroczystość odbędzie się tutaj, to olbrzymie wyróżnienie. Już dziś zapraszam wszystkich funkcjonariuszy, pracowników policji wraz z rodzinami oraz mieszkańców gminy do udziału w obchodach powiatowego Święta Policji, które odbędzie się 18 lipca o 13 w MOKSiR w Kuźni Raciborskiej.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie