Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej pracy dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Raciborzu. Powstanie tam nowa hala produkcyjna dla zakładów odzieżowych

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Na modernizację części ZK w Raciborzu oraz budowę hali produkcyjnej przeznaczono 28 mln zł
Na modernizację części ZK w Raciborzu oraz budowę hali produkcyjnej przeznaczono 28 mln zł BKK
Ponad 28 mln złotych zainwestuje Ministerstwo Sprawiedliwości na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację, a w zasadzie rozbiórkę i odtworzenie dwóch więziennych budynków, oraz fragmentu murów obronnych i budowę hali produkcyjnej dla przedsiębiorstwa, które zatrudnia osadzonych. Po tej inwestycji pracę w zakładzie szyjącym odzież ochronną zatrudnienie ma znaleźć około 100 więźniów. Co warto podkreślić prace budowlane na terenie zakładu, realizować będzie raciborska firma Borbud, która zatrudnia osadzonych.

- Praca dla więźniów, to bardzo istotny element całego procesu resocjalizacji. Dla osadzonych praca oznacza przede wszystkim czasową możliwość wyjścia z celi, przez co oni sami zaczynają przyswajać inne schematy funkcjonowania w społeczeństwie. Mamy w Raciborzu spory odsetek osadzonych na podstawie katalogu tych najcięższych przestępstw, ale to nie wszyscy osadzeni. Mamy tutaj też więźniów skazanych za włamania, kradzieże, rozboje, których my uczymy, że pożądaną rzecz można zdobyć inaczej niż kradnąc - mówi ppłk Maciej Konior, dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu.

Będzie więcej pracy dla więźniów

Obecnie, dzięki wprowadzeniu i realizacji ministerialnego programu „Praca dla więźnia” około 96 procent osadzonych - pracuje. - Kiedy w 2016 obejmowaliśmy nadzór nad więziennictwem pracowało trochę więcej niż 1/3 osadzonych. Obecnie prawie każdy osadzony, który może pracować -robi to. Na przestrzeni tych lat wybudowaliśmy ok. 50 hal produkcyjnych w całej Polsce. I to wszystko nie z podatków, nie z pieniędzy podatników, a dzięki pieniądzom wypracowanym przez osadzonych - mówi Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. A to oznacza, że pieniądze na ten cel zostaną przeznaczone z tzw. puli Funduszu Aktywizacji Zawodowej Więźniów.

Inwestycja w Zakładzie Karnym obejmuje modernizację fragmentu murów więziennych oraz dwóch budynków na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Oba budynki - wieże - są dziś w dramatycznym stanie technicznym zostaną w zasadzie rozebrane i odtworzone od podstaw, z zachowaniem ich dotychczasowego wyglądu. Zadanie jest o tyle trudne, że to zabytkowe obiekty, znajdujące się pod ścisłą ochroną konserwatora zabytków.

Zakład Karny to obiekt zabytkowy

- Cały zakład karny jako jeden z najważniejszych zabytków miasta, jest pod ścisłą ochroną konserwatorską. Projekt zakłada przebudowę dwóch wież zabytkowych wraz z przebudową mury obronnego, tak by powstała tam dodatkowa brama wjazdowa. Wieże zostaną w zasadzie rozebrane i odtworzone częściowo z tych samych cegieł, a dodatkowo u podstaw jednej z wież, od strony Zakładu Karnego dobudowana zostanie hala produkcyjna, która da zatrudnienie kilkuset kolejnym osadzonym - mówi Michał Woś. Obecnie, od ponad 20 lat wieżę, które czeka modernizacja, wyłączone są z użytkowania. - Wcześniej były to mieszkania służbowe dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Cała jednostka była otoczona ośmioma takimi wieżami, w użytkowaniu są cztery z nich. Te, które będziemy remontowali grożą nam zawaleniem, są całkowicie wyłączone z użytkowania - mówi ppłk Maciej Konior.

Realizacją inwestycji zajmie się raciborska firma Borbud, która sama zatrudnia osadzonych, a która pod koniec ubiegłego roku wyłoniona została w przetargu. - Wszystkie przetargi, które organizujemy w ramach programu „Praca dla więźniów” organizowane są z tzw. klauzulą społeczną, czyli do przetargu dopuszczane są firmy które realizują cele społeczne, czyli tego typu przetargi możemy ograniczyć wyłącznie do firm, które także zatrudniają osadzonych. Czyli jedna firma zatrudniająca więźniów przebuduje zakład tak, by w nowej hali produkcyjnej prace dostali kolejni osadzeni - mówi minister Woś.

Więźniowie szyją odzież roboczą, ochronną

Nowo powstała hala produkcyjna zostanie przekazana w użytkowanie Państwowemu Przedsiębiorstwu Odzieżowemu, które już na terenie ZK funkcjonuje. - To zakład zajmujący się szyciem odzieży bhp, odzieży ochronnej. Aktualnie hale, które zajmował zakład nie były dostosowane do wytycznych, zaleceń czy to dotyczących bezpieczeństwa na stanowiskach pracy, czy innych. Zachodziła potrzeba znalezienia nowego lokum, a z racji, że to przedsiębiorstwo gwarantuje nam zatrudnieni osadzonych uznaliśmy, że jest konieczność budowy nowych hal. To skutkować będzie także zwiększeniem poziomu zatrudnienia. Około sto osób będzie świadczyło tam pracę - mówi ppłk Konior. I tak w jednej z zabytkowych wież będą się mieściła część administracyjna zakładu odzieżowego, a w drugiej - magazyn. Sala hala produkcyjna będzie niewidoczna z zewnątrz, powstanie pomiędzy wieżami od strony dziedzińca więzienia.

Cała inwestycja na terenie ZK w Raciborzu będzie realizowana w przeciągu 2 lat. Zakończy się pod koniec 2024 roku. Co warto podkreślić, to nie jedyna inwestycja w tej placówce penitencjarnej. W więzieniu realizowana będzie także rozbudowa pawilonów mieszkalnych zwiększająca docelową pojemność jednostki do ponad 1000 miejsc zakwaterowania skazanych. Obecnie w ZK w Raciborzu jest 810 osadzonych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto