Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Babia Góra teraz o wschodzie słońca - to prawdziwy KOSMOS! Zobacz wyjątkowe zdjęcia. Jak czerwona lodowa pustynia...

Ł. Zalega / PAP
Na Babiej Górze obowiązuje II. st. zagrożenia lawinowego, śniegu jest tam już ponad 110 cm! Zobacz jak ten cudowny szczyt wyglądał w środę 17 stycznia o wschodzie słońca! Prawdziwy kosmos.

Zobacz zdjęcia wykonane 17 stycznia o wschodzie na szczycie Babiej Góry - kliknij TUTAJ!

Babia Góra - Królowa Beskidów,

Babia Góra - cel wycieczek setek tysięcy turystów. Doskonale widoczna z daleka, nieco tajemnicza i z pewnością jedna z ciekawszych gór w Polsce!

Pochodzenie nazwy Babia Góra tłumaczą liczne legendy ludowe. Jedna z nich mówi, że jest to kupa kamieni wysypanych przed chałupą przez babę – olbrzymkę, według innej to kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego. Według innych legend nazwa góry pochodzi od tego, że w jaskiniach pod tą górą zbójnicy ukrywali swoje branki. Zobaczcie, jak wygląda wyprawa na królową Beskidów.

Tak prezentowała się Królowa Beskidów we wtorkowy wschód słońca:

Wysokość masywu Babiej Góry sprawiła, że w XIX w. nadano jej nazwę Królowej Beskidów. Z powodu bardzo zmiennej pogody nazywana też była Matką Niepogód lub Kapryśnicą, a ostatnio mieszkańcy Orawy nazywają ją także Orawską Świętą Górą.

Warunki obecnie na Babiej Górze

Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są trudne. Goprowcy informowali w środę, że w górach temperatura spadła. Rano w partiach szczytowych było -10 stopni. Poranek był słoneczny. Widoczność w górach jest bardzo dobra.

„W Beskidach się ochłodziło. Temperatura w partiach szczytowych spadła do -10 stopni. Mroźno było także w dolinach. Mróz to jedyna przeszkoda dla turystów. W górach utrzymują się zimowe warunki. Trzeba zatem zwracać uwagę na niskie temperatury i pamiętać, że dzień wciąż jest krótki” - podali beskidzcy goprowcy ze stacji w Szczyrku.

Pokrywa śniegu w Beskidach wynosi od 20 cm w Szczyrku, przez 25 cm na Leskowcu i 40 cm Klimczoku do 90 cm na Markowych Szczawinach i 100 cm na Hali Miziowej. W partiach szczytowych Babiej Góry grubość pokrywy wynosi ponad 110 cm.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono tam, gdzie śnieg został przeniesiony przez wiatr i utworzył depozyty: w zagłębieniach terenowych i żlebach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Poruszanie się w takich warunkach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa.

W masywie Pilska możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych wklęsłych formacjach terenowych, które znajdują się w kopule szczytowej masywu. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Zamknięta do odwołania jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. To najtrudniejszy szlak w Beskidach; jest jednokierunkowy, podejściowy.

Babia Góra teraz o wschodzie słońca - to prawdziwy KOSMOS! Z...

Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą być odpowiednio przygotowani. Należy ciepło się ubrać. Szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędne są raczki. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Z uwagi na zapadający zmrok należy zabrać latarkę.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Babia Góra teraz o wschodzie słońca - to prawdziwy KOSMOS! Zobacz wyjątkowe zdjęcia. Jak czerwona lodowa pustynia... - Żywiec Nasze Miasto

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto