Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zjazd Jankowiczan w Wielkopolsce [ZDJĘCIA]

h.mac
Zjazd Jankowiczan w Wielkopolsce
Zjazd Jankowiczan w Wielkopolsce
Zjazd Jankowiczan w Wielkopolsce! Średnio, co dwa lata mieszkańcy polskich miejscowości o nazwie Jankowice spotykają się za każdym razem w innej części kraju by podczas wspólnej zabawy poznawać kulturę i obyczaje innych regionów oraz nawiązywać nowe kontakty. Pierwszy taki zjazd odbył się w roku 2005 w mazowieckich Jankowicach w gminie Jedlińsk. W sobotę 27 czerwca w wielkopolskiej gminie Tarnowo Podgórne jakowiczanie spotkali się ze sobą po raz siódmy. Nie zabrakło przedstawicieli Jankowic z powiatu raciborskiego. Wraz z sołtysem Henrykiem Machnikiem mieszkańcy tej miejscowości brali udział we wszystkich dotychczasowych zjazdach a w roku 2009 byli nawet organizatorami imprezy. Tym razem oficjalna delegacja liczyła ponad 60 osób.

Zjazd Jankowiczan w Wielkopolsce

Impreza w powiecie poznańskim była już siódmą edycją zjazdu zapoczątkowanego w 2005 roku przez proboszcza parafii pw. Św. Mikołaja w Jankowicach Radomskich. Potem integracyjne imprezy odbywały się w Jankowicach gm. Świerklany na Śląsku (2007), w Jankowicach gm. Kuźnia Raciborska (2009), czyli u nas, w Jankowicach gm. Babice w Małopolsce (2010), w Jankowicach gm. Szydłowiec (2011) na Mazowszu i znów w śląskich Jankowicach gm. Pszczyna w roku 2013. Jankowiczanie z gminy Tarnowo Podgórne do sobotniego zjazdu przygotowywali się od dwóch lat.

Jak zwykle przyjacielskie spotkanie jankowiczan rozpoczął barwny korowód i msza święta na rozpoczęcie imprezy, potem oficjalne otwarcie i występy artystów amatorów z poszczególnych, reprezentowanych na zjeździe części kraju.

Tym razem spotkały się społeczności ośmiu Jankowic, były też delegacje dwóch innych miejscowości. Po raz pierwszy na zjeździe pojawili się przedstawiciele Jankowic z gminy Oława, miejscowości liczącej oficjalnie 294 mieszkańców oraz Jankowic Małych z tej samej gminy.

Jankowice Małe jak sama nazwa wskazuje tych mieszkańców liczą jeszcze mniej, bo tylko 112. Jak zwykle silną grupą pojawili się Jankowiczanie z gminy Świerklany, czyli miejscowości liczącej sobie łącznie 4060 mieszkańców, Jankowiczanie z małopolskiej gminy Babice (722 mieszkańców) i Jankowiczanie spod Pszczyny (2700 mieszkańców).

Już w trakcie uroczystości dotarła lekko spóźniona delegacja gospodarzy zjazdu z roku 2011, – czyli przedstawiciele mazowieckich Jankowic w gminie Szydłowiec zamieszkałych przez 194 osoby. Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii zjazdów zabrakło niestety delegacji Jankowic z podkarpackiej gminy Chłopice (810 mieszkańców), po raz drugi nie było też gospodarzy I Ogólnopolskiego Zjazdu Jankowiczan z gminy Jedlińsk w powiecie radomskim (180 mieszkańców). Była za to delegacja zaprzyjaźnionej z Tarnowem Podgórnym miejscowości Jaszuny z Litwy i delegacja z miejscowości Sucha, w której od kilku lat proboszczem jest inicjator imprezy, ksiądz Edward Mosioł.

Podczas prezentacji poszczególnych sołectw a więc również prezentacji regionów, jankowiczan z terenu powiatu raciborskiego reprezentowała szkolna grupa teatralna z ZSO w Rudach pod kierunkiem pani Doroty Plury o nazwie, która nie przeszła bezbłędnie przez gardło konferansjerowi – „Ślonski Tyjater”.

Mimo że gwara nie dla wszystkich była zrozumiała młodzi aktorzy oczarowali publiczność w genialnie jak na amatorów zagranej sztuce ,,Jo ci pszaja, ty mi pszajesz”, – czyli w śląskiej adaptacji szekspirowskiego Romea i Julii. O ile nazwa grupy była dla prowadzącego za trudna o tyle przy odczytywaniu tytułu przedstawienia prowadzący poległ całkowicie.

Podczas VII Ogólnopolskiego Zjazdu Jankowiczan Powiat Raciborski reprezentował przewodniczący komisji oświaty Rady Powiatu Raciborskiego, pan Adrian Plura. Sołtys Jankowic Henryk Machnik odczytał też list gratulacyjny, jaki na ręce organizatorów przesłał burmistrz gminy Kuźnia Raciborska, Paweł Macha. Przekazano również przedstawicielom gospodarzy i innych samorządów biorących udział w zjeździe okolicznościowe upominki promujące nie tylko same Jankowice, ale przede wszystkim gminę Kuźnia Raciborska i cały Powiat Raciborski. Gospodarz tegorocznego zjazdu otrzymał wykonaną w drewnie lipowym figurę przedstawiającą postać mitycznego założyciela Jankowic, rycerza Janika dłuta kuźniańskiego artysty Andrzeja Pochopienia, który przygotowywał upominki specjalne na wszystkie dotychczasowe zjazdy. Organizatorzy wyjazdu delegacji jankowiczan serdecznie dziękują zarówno władzom gminy Kuźnia Raciborska jak i władzom naszego powiatu za wszelką okazaną pomoc.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto