Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiornik Racibórz Dolny zdał pierwszy test bojowy! Przyjął 18 milionów sześciennych wody

Redakcja
Wody Polskie Gliwice
Wczoraj, 14 października w godzinach popołudniowych, po raz pierwszy uruchomiony został przeciwpowodziowy Zbiornik Racibórz Dolny na rzece Odrze. Obiekt bardzo dobrze zdał test bojowy. Przyjął już 18 mln m3 wody, a przemieszczająca się przez województwo śląskie fala wezbraniowa na wysokości wodowskazu Racibórz Miedonia została spłaszczona z prognozowanych 890m3/s do 600 m3/s.

Zbiornik Racibórz Dolny zdał pierwszy test bojowy! Przyjął 18 milionów sześciennych wody

W dniu 14 października, ze względu na sytuację wezbrania na rzece Odrze, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Przemysław Daca, zdecydował o uruchomieniu zbiornika Racibórz Dolny. Oddany do użytku w czerwcu tego roku polder, od godziny 14 po raz pierwszy rozpoczął piętrzenie wody, by wymiernie wypłaszczyć falę powodziową na rzece Odrze.

- Decyzja prezesa Wód Polskich miała na względzie ochronę obszaru położonego poniżej zbiornika, a przede wszystkim szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, który jest szpitalem covidowym - informuje nas Lidia Hofman, rzecznik Wód Polskich w Gliwicach.

Prezes Wód Polskich, Przemysław Daca, podczas dzisiejszego briefingu na Zbiorniku Racibórz Dolny podkreślił, że decyzja o uruchomieniu obiektu została podjęta na wniosek Wojewody Opolskiego. Motywowana była bezpieczeństwem publicznym oraz możliwością ograniczenia konieczności ewakuacji szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Jednocześnie, uruchomienie zbiornika stanowi test niedawno oddanego do użytku obiektu, komunikacji, urządzeń i budowli wchodzących w jego skład. Prezes Wód Polskich dodatkowo zaznaczył, że możemy być dumni, iż dzięki sprawnej pracy zbiornika zapewnione zostało bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańcom obszarów położonych poniżej tego obiektu.

Zbiornik Racibórz Dolny opiera się na danych hydrologicznych występujących na posterunku wodowskazowym Krzyżanowice. Podjął on pracę przy wskazaniu 711 cm, co odpowiada przepływowi w korycie rzeki Odry równemu 818 m3/s.

Zbiornik Racibórz Dolny zdał pierwszy test bojowy! Przyjął 1...

- W środę 14 października w godzinach popołudniowych rozpoczęło się dziewicze piętrzenie wody w Zbiorniku Racibórz Dolny.
W związku z uruchomieniem obiektu przemieszczająca się fala wezbraniowa na wysokości wodowskazu Racibórz Miedonia została spłaszczona z prognozowanych 890m3/s do 600 m3/s - informuje Lidia Hofman.

Dodaje, że obiekt przyjął obecnie 18 mln m3 wody i wciąż się napełnia. - Zbiornik Racibórz Dolny jest zaprojektowany na 185 mln m3 wody, a więc wykorzystane zostało jakieś 8 procent jego możliwości - dodaje Hofman.

Wraz ze Zbiornikiem Racibórz Dolny uruchomiony został polder Buków, który przejął ok. 10mln m3 wody.

Emocje budzi kwestia ewentualnej zmiany instrukcji gospodarowania wodą w zakresie poziomu przepływu umożliwiającego piętrzenie na zbiorniku. Jak zaznaczył Prezes Daca, na podstawie prowadzonych analiz takie warianty będą weryfikowane i jest możliwe, że będą stanowiły podstawę do wnioskowania do właściwego Ministra ds. gospodarki wodnej o zmianę instrukcji gospodarowania wodą.

Na briefingu Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Mirosław Kurz przybliżył zasady działania polderu oraz posumował bieżącą sytuację w zlewni Górnej Odry.

Na ciekach w dalszym ciągu utrzymują się stany alarmowe oraz ostrzegawcze. Te pierwsze odnotowano na wodowskazach takich jak: Ujście Nysy Kłodzkiej, Koźle i Krapkowice na Odrze, Branice oraz Branice boczne koryto na Opawie, Grabówka na Bierawce, Racławice Śląskie na Osobłodze oraz Kamionka na Straduni. Stany ostrzegawcze utrzymują się natomiast na posterunkach wodowskazowych Prudnik na rzece Prudnik, Opole-Groszowice na Odrze, Jarnołtówek na Złotym Potoku, Krzywa Góra na Budkowiczance, Karłowice na Stobrawie, Dobra na rzece Białej a także Ozimek na Małej Panwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto