Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiornik Racibórz Dolny wciąż nie jest gotowy

Arkadiusz Biernat
Mijają lata, a zbiornik przeciwpowodziowy wciąż nie jest gotowy
Mijają lata, a zbiornik przeciwpowodziowy wciąż nie jest gotowy Urząd Wojewódzki, RZGW
Zbiornik Racibórz Dolny wciąż nie jest gotowy. Mieszkańcy znów spoglądają niepewnie na Odrę i pytają kiedy wreszcie będzie gotowy.

Zbiornik Racibórz Dolny wciąż nie jest gotowy

Ubiegłotygodniowe deszcze podniosły nie tylko poziom Odry do stanów alarmowych, ale także ciśnienie mieszkańcom okolicznych miejscowości położonych nad rzeką. Znów niepewnie spoglądali na rwący nurt.

- Co roku zawsze to samo. Przy obficie padającym deszczu nerwowo spoglądamy na rzekę i modlimy się, żeby deszcz przestał padać. Boimy się o swój dobytek, ale życie - mówią mieszkańcy powiatów raciborskiego i wodzisławskiego mając w pamięci przede wszystkim Powódź Tysiąclecia z 1997 roku, która wyrządziła kolosalne szkody.

Mogliby spać spokojnie, gdyby od wielu lat zapowiadany przez kolejnych polityków zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny był już gotowy. Przypomnijmy, że prace wreszcie ruszyły w 2013 roku. Dragados prace na suchym zbiorniku powodziowym o powierzchni 26 km kw. (mający chronić ok. 2,5 mln mieszkańców) miał ukończyć w 2017 roku. Do tego jednak nie dojdzie. Pod koniec 2016 roku firma wyleciała z hukiem z placu budowy.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który prowadzi inwestycję, winą obarczył za to właśnie wykonawcę. Powodem tego był brak możliwości ukończenia kontraktu przez wykonawcę w założonym terminie i akceptowalnych kosztach, brakiem możliwości efektywnej współpracy z wykonawcą, przebiegającej z dochowaniem należytej staranności, poszanowaniem przepisów prawa, wzajemnych zobowiązań oraz zasad właściwej współpracy przy realizacji inwestycji przez wykonawcę.

Nowego wykonawcy jeszcze nie wybrano, ale za to ogłoszono pod koniec kwietnia przetarg na to zadanie. W RZGW zapewniają jednak, że w międzyczasie trwały pewne prace na placu budowy.

- Od momentu odstąpienia od umowy z Wykonawcą na placu budowy (26 km2) prowadzono i zakończono prace związane z inwentaryzacją wykonanych robót i zabezpieczeniem już zrealizowanych. Jednocześnie kontynuowane są konieczne do wykonania roboty na wybranych frontach, mające na celu wzmocnienie podłoża. Za zgodą Banku Światowego prace te prowadzą podwykonawcy. Także za zgodą Banku Światowego zawarto umowę na świadczenie usług pompowania wody, wykonanie ubezpieczenia koryta Rowu Tworkowskiego, robót zabezpieczających na Upuście do Odry miejskiej, rozbiórki przejętych budynków w miejscowości Nieboczowy i Ligota Tworkowska. Procedowane są też umowy na wykonanie pozostałych robót uzgodnionych z Bankiem Światowym - wyjaśnia Linda Hofman, rzecznik RZGW.

Na obecną chwilę stan zaawansowania robót wynosi zaledwie 45 proc. Kiedy ruszą dalsze roboty? Jeszcze nie wiadomo, ale jest szansa że stanie się to jeszcze w tym roku.

- 21 kwietnia 2017 r. ogłoszono zamówienie na dokończenie budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Termin składania ofert upływa 30 czerwca. Po tym terminie będzie znany wykonawca kontynuujący budowę zbiornika Racibórz Dolny. Ukończenie budowy Zbiornika Racibórz Dolny planowane jest jesienią 2019 roku - dodaje Linda Hofman.

Pierwotnie budowa miała kosztować ok. 2,5 mld zł. Do tej pory na ten cel wydano 687 mln (koszty budowy, przenosin mieszkańców z budynkami). Po zerwaniu umowy z Dragadosem z tytułu gwarancji udało się uzyskać ok. 200 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto