Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie powodziowe w woj. śląskim. Woda opada [ZDJĘCIA + stany wód]

red.
Czytaj więcej o zagrożeniu powodziowym w pow. żywieckim - kliknij TUTAJ
Czytaj więcej o zagrożeniu powodziowym w pow. żywieckim - kliknij TUTAJ © OSP Bystra Żywiecka
Zagrożenie powodziowe w woj. śląskim. W sobotę woda już niemal wszędzie w rzekach nareszcie opada. W kolejnych gminach i powiatach odwoływane są alarmy przeciwpowodziowe.

AKTUALIZACJA
30 kwietnia, godz. 8:30

Wojewoda Śląski wydał zarządzenie Nr 2/2017 odwołujące z dniem 29.04.2017 r. godz. 21:00 pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całego województwa śląskiego.

Tarnowskie Góry: rzeki osiągnęły stany alarmowe, ale nie wystąpiły z koryt

Zgodnie z informacją uzyskaną z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach w ciągu minionej doby jednostki Straży Pożarnej interweniowały 192 razy w związku z sytuacją
hydro – meteorologiczną na terenie województwa śląskiego, w tym 132 razy w związku
z pompowaniem wody.

Podtopienia w Pszczynie. Wojewoda śląski: mamy sprzęt, reagujemy na bieżąco

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje jeszcze tylko w gm. Krzyżanowice, natomiast pogotowie przeciwpowodziowe:
- powiat częstochowski na terenie gmin: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice, Kruszyna
- gm. Ujsoły
- powiat bieruńsko-lędziński na terenie gmin: Bieruń, Lędziny, Bojszowy, Chełm Śląski
- powiat cieszyński
- gmina Radziechowy-Wieprz
- gmina Sośnicowice
- powiat częstochowski

Podtopienia w powiecie częstochowskim. W gminie Koniecpol zamknięto zalane drogi

Stany alarmowe na rzekach obowiązują już tylko - na Brynicy w Miasteczku Śląskim i Kozłowej Górze, oraz w Mizerowie na Pszczynce.

AKTUALIZACJA
29 kwietnia, godz. 8:30

Trzeci najwyższy stopień zagrożenia powodziowego obowiązuje wciąż na terenie woj. śląskiego dla zlewni górnej Odry, górnej Warty i zlewni Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły. Ostrzeżenia są ważne aż do niedzieli.

W związku z zagrożeniem powodziowym na południu kraju – w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim, premier Beata Szydło zwołała naradę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Według hydrologów IMGW, sytuacja na szczęście stabilizuje się. Opady zanikają. Sobota w województwie śląskim ma upłynąć bezdeszczowo.

Zgodnie z informacją uzyskaną z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach w ciągu minionej doby jednostki PSP 571 razy interweniowały w związku z sytuacją hydro – meteorologiczną na terenie województwa śląskiego, w tym 369 razy w związku z pompowaniem wody. 13 zdarzeń nadal w toku.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie całego województwa śląskiego. Starostowie powołali sztaby antykryzysowe szczególnie w takich gminach i starostwach: Ujsoły, Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice, Kruszyna, Bieruń, Lędziny, Bojszowy, Chełm Śląski, powiat cieszyński, Radziechowy-Wieprz, Siewierz i sołectwo Żelisławice, Miówka, Sośnicowice, powiat częstochowski, Krzyżanowice.

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują:
- w Siewierzu i sołectwie Żelisławice
- gm. Milówka
- gm. Krzyżanowice

Szkody wywołane przez intensywne deszcze:

_powiat będziński_– Wystąpienie rzeki Czarna Przemsza na terenie sołectwa Żelisławice
(gm. Siewierz) – podtopionych 5 posesji oraz budynki gospodarcze.

powiat bielski – uszkodzenia w strukturze dróg na skutek intensywnych opadów deszczu i wezbraniach potoków górskich na terenie Szczyrku: podmycia skarp dróg - ul. Saneczkowa,
ul. Skrzyczeńska, ul. Kwiatowa. Uszkodzone przepusty - ul. Beskidzka na potoku Bieniatka,
ul. Kolorowa, ul. Szczytowa, ul. Skrzyczeńska, ul. Wiślańska, ul. Kwiatowa.

powiat bieruńsko-lędziński – W rejonie pompowni KWK Ziemowit-Piast przy ul. Jagiełły zalane zostały tereny o powierzchni ok. 10 ha, w tym budynki mieszkalne i gospodarcze. Rozlewisko powstało w wyniku niedostatecznego odprowadzenia wód z niecki przez pompownię Bijasowice II. Zalanie terenów rolnych w rejonie mostu na DW 931 - ciek Korzeniec - ok. 20 ha. Lokalne podtopienia

Bytom – 28.04.2017r. godz. 09:10 ordynator Oddziału Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 informuje, że w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zalewany jest w/w oddział. W związku z tym szpital nie jest w stanie przyjmować nowych pacjentów. Pacjenci obecni na oddziale zostali rozdysponowani po innych oddziałach szpitala. Nie było konieczności ewakuowania pacjentów.

Chorzów – godz.19:00 Chorzów ul. Armii Krajowej. Nieszczelne poszycie dachowe i obfite opady spowodowały zalanie pustostanów i mieszkań znajdujących się poniżej. Brak osób poszkodowanych. Zdecydowano, że w budynku odcięty zostanie prąd do czasu osuszenia ścian. Administrator budynku zapewnił lokatorom zakwaterowanie zastępcze do czasu wyeliminowania w/w zagrożenia
i możliwości użytkowania budynku. Lokatorzy: sześć osób (dwie rodziny: cztery osoby dorosłe + dwoje dzieci) zostały zakwaterowane w Hotelu.

powiat cieszyński – Cieszyn: nieprzejezdna ulica Mleczna. Dębowiec: nieprzejezdna ul. Szkolna. Zebrzydowice: lokalne podtopienia (zalane łąki). Chybie: lokalne podtopienia pól uprawnych. Ustroń: niedrożny przepust i zalana piwnica na ul. Bładnickiej. ul. Główna w Pruchnej od skrzyżowania
z ul. Stawową do skrzyżowania z DK-81 w Drogomyślu wyłączona z ruchu.

_powiat pszczyński _– lokalne podtopienia. Umacnianie grobli na cieku Pawłówka w Pawłowicach
przy ul. Wyzwolenia (gm. Pawłowice). W związku z przelewaniem się wody przez ul. Starorzeczną
w gm. Miedźna w m. Gilowice podjęto decyzję o jej zamknięciu.

_powiat wodzisławski _– lokalne podtopienia, zalane piwnice

IMGW wystosowało nowe ostrzeżenie o wysokich stan wód - 3. najwyższy stopień.

Ostrzeżenie dotyczy w zlewni górnej Odry i Warty, do godz. 12:00 w niedzielę 30 kwietnia.

Zlewnia Odry
W związku ze spływem wód opadowych w zlewni górnej Odry przewiduje się dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Przekroczenia stanów alarmowych na Odrze mogą sięgać do 80-110 cm. W zlewniach dopływów prognozowane są dalsze wzrosty i wahania stanów wody z lokalnymi przekroczeniami stanów alarmowych.

Zlewnia Warty
W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby na górnej Warcie i jej dopływach przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu alarmowego w Mstowie (Warta) oraz stanu ostrzegawczego w Kulach (Liswarta). Stany ostrzegawcze utrzymywać się będą w Kręciwilku (Warta) i w Niwkach (Liswarta).

AKTUALIZACJA
28 kwietnia, godz. 20:30

Jak poinformowała nas rzeczniczka KWPSP w Katowicach Aneta Gołębiowska - w województwie mieliśmy dziś ok. 300 interwencji straży pożarnej, związanych głównie z lokalnymi podtopieniami, zabezpieczaniem wałów przeciwpowodziowych, wypompowaniem wody z posesji, piwnic... W tej chwili w realizacji jest jeszcze 80 interwencji. W związku z zagrożeniem powodziowym w woj. śląskim, od środy 26 kwietnia mieliśmy już łącznie 450 interwencji.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego wprowadzono w woj. śląskim m.in. w Cieszynie, w powiatach częstochowskich, na terenie gmin Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomice, Kruszyna oraz w gm. Lipie [pow. kłobucki].

W woj. śląskim
alarmowe stany poziomów wód wciąż utrzymują się w siedmiu miejscach:
w Kuźnicy Sulikowskiej na rzecze Mitręga, na Brynicy w Miasteczku Śląskim i Kozłowej Górze, w Mizerowie-Borkach na Pszczynce, w Goczałkowicach na Wiśle, na Przemszy w Siewierzu i na Kłodnicy w Gliwicach.

Rzeka Soła w Żywcu:

Dziś niemal w całym województwie strażacy przygotowywali worki z piaskiem, w terenie wciąż monitorowali stan rzek. W tej chwili wciąż są w stanie gotowości bojowej.

Ostrzeżenie IMGW o intensywnych opadach obowiązuje dziś do godz. 23:00.

W galerii powyżej prezentujemy zdjęcia z dzisiejszych akcji strażaków w woj. śląskim.

Prognoza pogody na najbliższe dni...

Rzeka Pszczynka w Pszczynie:

AKTUALIZACJA
28 kwietnia, godz. 14:00

Stany alarmowe pojawiły się w Kuźnicy Sulikowskiej na rzecze Mitręga, na Brynicy w Miasteczku Śląskim i Kozłowej Górze, w Mizerowie-Borkach na Pszczynce i w Goczałkowicach na Wiśle. Utrzymują się z kolei na Przemszy w Siewierzu i na Kłodnicy w Gliwicach.

Na wielu rzekach woj. śląskiego utrzymuje się ostrzegawczy poziom wód.

AKTUALIZACJA
28 kwietnia, godz. 11:00

Na kolejnych już wodowskazach woda osiągnęła już poziom alarmowy! W Mysłowicach na Brynicy, w Gliwicach na Kłodnicy oraz w Siewierzu na Przemszy. Są już liczne podtopienia w całym województwie - zobacz jak strażacy walczą z wodą w Zawierciu, Rybniku, Dąbrowe Górniczej, Jastrzębiu-Zdroju i Katowicach.

W Cieszynie starosta ogłosił w powiecie pogotowie przeciwpowodziowe. Stany ostrzegawcze obowiązują już tam na m.in. Olzie w Cieszynie oraz Wiśle w Wiśle, Skoczowie i Jawiszowicach. W pow. cieszyńskim woda wylała już na lokalne drogi - podtopione są drogi z Dębowca do Ochab i z Drogomyśla do Pruchnej.

Jak wygląda w tej chwili poziom rzeki w twojej okolicy, widziałeś rozlewiska? Czekamy na Wasze zdjęcia!
Fotografie ślijcie na maila [email protected], lub bezpośrednio zapiszcie na naszym panelu

AKTUALIZACJA
28 kwietnia, godz. 8:00

Na większości z rzek woj. śląskiego, poziom wód jest już ostrzegawczy [w galerii powyżej znajdziesz na których wodowskazach są już stany ostrzegawcze], w trzech miejscach jest już alarmowy: Brynica w Miasteczku Śląskim i Kozłowej Górze (pow. tarnogórski), oraz Pszczynka w Mizerowie (pow. pszczyński).
,

W powiatach częstochowskich, na terenie gmin Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomice, Kruszyna wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

Zgodnie z informacją uzyskaną z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach w ciągu doby jednostki PSP 32 razy interweniowały w związku z sytuacją hydro – meteorologiczną na terenie województwa śląskiego.

Czy grozi nam powódź? Na większości rzek podnosi się wciąż poziom wody, a prognoza pogody nie jest raczej optymistyczna! Padać będzie przez cały piątek.

IMGW wystosowało ostrzeżenie o intensywnych opadach deszczu - obowiązujące do piątku 28 kwietnia, do godz. 23:00.

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Od godziny 03:00 dnia 27.04.2017 do godziny 08:00 dnia 28.04.2017 prognozowana wysokość opadów wyniesie od 15 mm do 20 mm, lokalnie 35 mm. Od godziny 08:00 dnia 28.04.2017 do godziny 23:00 dnia 28.04.2017 prognozowana wysokość opadów wyniesie od 20 mm do 30 mm, lokalnie 35 mm. Największe natężenie opadów prognozowane jest w ciągu dnia 28.04.2017.

Śląskie: Czy grozi nam powódź? Są już stany alarmowe na rzekach [ZDJĘCIA + poziomy wód w rzekach]

AKTUALIZACJA
27 kwietnia, godz. 16:00

Na Brynicy w Miasteczku Śląskim dalej poziom alarmowy, woda cały czas się tam podnosi.

Stan ostrzegawczy pojawił się na Sole w Żywcu. Cały czas utrzymuje się on w Siewierzu na Przemszy, w Kozłowej Górze na Brynicy, w Pewli Małej na Koszarawie, w Goczałkowicach na Wiśle, w Czechowicach-Dziedzicach na Iłownicy oraz w Mizerowie na Pszczynce.

AKTUALIZACJA
27 kwietnia, godz. 14:00

Na kolejnych wodowskazach w woj. śląskim przekraczane są już stany ostrzegawcze!

W tej chwili poziom alarmowy obowiązuje na Brynicy w Miasteczku Śląskim, natomiast stany ostrzegawcze są już w Siewierzu na Przemszy, w Kozłowej Górze na Brynicy, w Pewli Małej na Koszarawie, na Białej Wisełce w Wiśle, w Sosnowcu na Brynicy, w Goczałkowicach na Wiśle, w Czechowicach-Dziedzicach na Iłownicy oraz w Mizerowie na Pszczynce.

Powyżej w galerii sprawdzisz o ile przekroczony został poziom wód na tych rzekach [stan na godz. 14:00].

#Szare w gminie #Milowka rzeka #Koszarawa#terazpic.twitter.com/tZkk2CSi15

— Jakub Marcjasz (@JakubMarcjasz) 27 kwietnia 2017

AKTUALIZACJA
27 kwietnia, godz. 12:30

IMGW wydało właśnie 3 najwyższy stopień ostrzeżenia dla woj. śląskiego, w związku z opadami deszczu i możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych oraz alarmowych na rzekach.

Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 9:00 w sobotę. W związku z występującymi opadami deszczu, w zlewniach: Małej Wisły, Brynicy, Przemszy, Soły powyżej kaskady zbiorników, a także na innych mniejszych rzekach na terenie województwa, prognozowane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W ciągu pierwszej doby spodziewane są punktowe przekroczenia stanów alarmowych. W ciągu drugiej doby, na skutek nadal prognozowanych opadów deszczu, spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych na większej ilości stacji hydrologicznych.

AKTUALIZACJA
27 kwietnia, godz. 11:30

Poziom wód w rzekach woj. śląskiego wciąż rośnie. Rzeka Brynica w Miasteczku Śląskim osiągnęła już stan alarmowy - a poziom wody w rzece wciąż rośnie!

Stany ostrzegawcze obowiązują już na Koszarawie w Pewli Małej i na Brynicy w Kozłowej Górze.

Na pozostałych wodowskazach notowane są wciąż stany wysokie w rzekach - jednak wciąż pada i poziom wód się podnosi.

AKTUALIZACJA
27 kwietnia, godz. 8:00

Po nocy na blisko 20 wodowskazach rejestrujących stany wód w rzekach woj. śląskiego - zanotowano nad ranem wysokie stany wód. Na jednym z wodowskazów obowiązuje już stan ostrzegawczy - na Brynicy.

Sytuacja jednak może się pogorszyć!

IMGW wystosowało kolejne już ostrzeżenie o intensywnych opadach deszczu - na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, oraz w centralnej części woj. śląskiego.

Ostrzeżenie obowiązuje do piątku 28 kwietnia, do godz. 23:00.

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Od godziny 03:00 dnia 27.04.2017 do godziny 08:00 dnia 28.04.2017 prognozowana wysokość opadów wyniesie od 15 mm do 20 mm, lokalnie 35 mm. Od godziny 08:00 dnia 28.04.2017 do godziny 23:00 dnia 28.04.2017 prognozowana wysokość opadów wyniesie od 20 mm do 30 mm, lokalnie 35 mm. Największe natężenie opadów prognozowane jest w ciągu dnia 28.04.2017.

Wcześniej pisaliśmy...

Wezbrania rzek w woj. śląskim

Wysokie stany wód w rzekach woj. śląskiego. IMGW ogłasiło I i II stopień zagrożenia. Na wielu rzekach stany wód są już wysokie.

IMGW wystosowało ostrzeżenie ws. wysokich stanów wód w rzekach woj. śląskiego.

Pierwsze z ostrzeżeń dotyczy zlewnia górnej Odry [stopień zagrożenia I]
Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12:00 w środę 26 kwietnia do godz 12:00 w czwartek 27 kwietnia.
W związku z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu, przewidywane są wzrosty stanów wody na górnej Odrze oraz jej dopływach. Niewykluczone są lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych (szczególnie na Olzie i Kłodnicy).

Drugie z ostrzeżeń dotyczy zlewni Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły [stopień zagrożenia II]

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 9:00 w środę 26 kwietnia do godz. 9:00 w czwartek 27 kwietnia.
W związku z prognozowanymi opadami deszczu, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły powyżej kaskady zbiorników, a także na innych mniejszych rzekach na terenie województwa, prognozowane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych.

Na ta chwilę [godz. 14:00, 26 kwietnia], wysokie stany wód zarejestrowano na kilkunastu wodowskazach w woj. śląskim w południowej części woj. śląskiego [Ujsoły, Żabnica, Cięcina, Wisła, Pewel Mała, Żywiec, Łodygowice, Mikuszowice], w centralnej [Brynica, Przeczyce, Piwoń] oarz w północnej [Niwki].

Sytuacja może ulec jeszcze pogorszeniu.
Równolegle obowiązuje również ostrzeżenie IMGW ws. intensywnych opadów deszczu [I st. zagrożenia] - do godz. 3:00 w czwartek.
Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów wyniesie miejscami od 30 mm do 35 mm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto