Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Ile zapłacisz za zamianę wieczystego na własność

Jerzy Wójcik
Przez lata ponad 100 tys. wrocławian płaciło urzędowi grosze za prawo użytkowania wieczystego gruntu pod mieszkania czy garaże. Na porządku dziennym były stawki 100-150 złotych za 12 miesięcy. Ale w 2009 roku zaczęły się aktualizację wyceny gruntów i okazało się, że część ludzi musi zapłacić nawet 10 czy 15 razy większe kwoty.

- Nie mogłem zrozumieć, dlaczego mam płacić 1500 złotych rocznie za grunt pod garaż, kiedy sąsiad z innej części miasta za to samo miał naliczone 130 złotych - skarży się Kazimierz Długosz z Gaju. - Wtedy zacząłem się interesować zamianą użytkowania wieczystego w prawo własności.

Właśnie po wielkiej pod-wyżce opłat za użytkowanie podobną drogą poszło wielu wrocławian. Dziś w urzędzie miejskim leży 2500 wniosków, a liczba nowych wzrosła dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem.

Od kilku tygodni urząd przeżywa dodatkowe oblężenie związane ze zmianą przepisów. W zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że obligatoryjne bonifikaty (90 i 50 proc.) udzielane przez gminy przy uw-łaszczeniu są niezgodne z prawem. Dał samorządom 18 miesięcy na dostosowanie przepisów, a termin mija 9 sierpnia (czyli w najbliższy wtorek).

Ile trzeba zapłacić za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności? Trudno podać średnią kwotę, bo to zależy od wyceny wartości samej nieruchomości oraz od tego, jak długo płaciliśmy roczne raty za użytkowanie. Jednak zakładając, że opłata w przypadku działek pod domy jednorodzinne wynosi zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych, utrzymanie nawet 99 proc. bonifikat to dobra informacja dla wrocławian.

CAŁY TEKST W ŚRODOWEJ GAZECIE WROCŁAWSKIEJ

Komu zniżki

Zgodnie z uchwałą rady miejskiej we Wrocławiu obowiązują następujące bonifikaty przy uwłaszczeniu:
50 proc. - dla osób fizycznych, których użytkowanie wieczyste powstało 1 stycznia 1993 roku i później;
90 proc. - dla osób fizycznych, których użytkowanie wieczyste powstało przed 1 stycznia 1993 roku;
90 proc. - dla spółdzielni mieszkaniowych i osób fizycznych będących właścicielami wyodrębnionych lokali w budynkach spółdzielczych;
99 proc. - dla osób, które wniosły opłatę za cały okres użytkowania wieczystego nieruchomości o funkcji mieszkalnej;
99 proc. - dla osób, które uzyskały nieruchomości w związku z utratą mienia pozostawionego poza obecnym obszarem państwa polskiego.
JEW

Czytaj także: Zmarła słonica we wrocławskim zoo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto