Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Raciborzu zostanie rozbudowane. W sumie zakład będzie mógł pomieścić ponad 1000 osadzonych. Skazani będą mogli pracować

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Docelowo w więzieniu będą miejsca dla ponad tysiąca osadzonych
Docelowo w więzieniu będą miejsca dla ponad tysiąca osadzonych ToAr, wikimedia.org
Blisko 20 milionów złotych zostanie przeznaczonych na rozbudowę zakładu karnego w Raciborzu, który zyska nowy oddział o charakterze półotwartym. Dzięki temu, raciborskie więzienie będzie mogło pomieścić już w sumie ponad tysiąc skazanych i stanie się drugą pod względem wielkości jednostką w okręgu katowickim. Część skazanych zostanie także oddelegowana do pracy.

Spis treści

Raciborskie więzienie dla ponad tysiąca skazanych

Rozbudowa zakładu karnego i praca dla osadzonych - to plany na najbliższą przyszłość dla raciborskiego więzienia, które obecnie jest czwartą pod względem wielkości tego typu jednostką w okręgu katowickim. W sumie przybędzie miejsc dla 200 osadzonych, dzięki czemu docelowo więzienie będzie mogło pomieścić już ponad tysiąc skazanych. W tej chwili w raciborskim więzieniu może przebywać bowiem 810 osadzonych.

- W tym jednym z najcięższych więzień w Polsce, posiadającym oddział dla niebezpiecznych, wybudowany zostanie nowy oddział penitencjarny. To blisko 20 milionów inwestycji, niezwykle ważnych z perspektywy lokalnej społeczności, bo nowy oddział jest równoznaczny z 30 nowymi miejscami pracy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie zakończona za dwa lata - podkreślał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który przybył do Raciborza na zwołaną w tym celu konferencję prasową.

Obecnie raciborskie więzienie jest zdominowane przez oddziały zamknięte. Na jego terenie znajduje się jedynie niewielki oddział półotwarty. W ramach planowanej rozbudowy, zakład karny zyska nowy oddział o charakterze półotwartym. Dzięki temu osadzeni będą mogli podjąć pracę.

- Tych 200 nowych osadzonych będzie mieściło się w oddziale o charakterze półotwartym. Będą to więźniowie realizujący krótkie wyroki, którzy będą na dobrej ścieżce do realizacji. Osoby te zasilą lokalny rynek pracy, gdzie jak wiemy potrzebni są kolejni pracownicy - dodawał wiceminister Woś.

Program „Praca dla Więźniów” przynosi efekty

Osadzeni, którzy będą przebywali w raciborskim więzieniu po ukończeniu inwestycji, będą mogli podjąć pracę w ramach programu "Praca dla Więźniów". To sztandarowy program rządu, zainicjowany przez ministra sprawiedliwości w 2016 roku oraz realizowany przez służbę więzienną. Polega na wspieraniu szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób odbywających kary poprzez ich aktywizację zawodową.

- To wielki sukces rządu, bo kiedy kilka lat temu zaczynaliśmy realizować ten program, to wówczas pracowała nieco ponad 1/3 wszystkich mogących podjąć pracę więźniów w Polsce. W tej chwili, ponad 96 proc. tych, którzy mogą pracować, to pracują - mówił minister.

Program "Praca dla Więźniów" to korzyść zarówno dla samych osadzonych, jak i przedsiębiorców, którzy włączą się w zatrudnienie skazanych. Bowiem każdemu przedsiębiorcy przysługuje ryczałt z tytułu zatrudnienia osób pozbawionych wolności, który wynosi 35% wartości wynagrodzeń wypłacany z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia skazanych ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

- Z pracy osadzonych są potrącane składki, które otrzymuje przedsiębiorca zatrudniający więźniów jako zwrot. Potrącane są również środki na fundusz, skąd pochodzą środki na tego rodzaju inwestycje - mówił wiceminister Woś.

Więzienie w Raciborzu będzie bardziej nowoczesne i bezpieczne

Budowa nowego pawilonu dla skazanych, który powstanie na terenach przyległych do zakładu karnego w Raciborzu, pozwoli także na zwiększenie bezpieczeństwa w więzieniu. Pracownicy służby więziennej zyskają także większy komfort pracy.

- Budowa nowego pawilonu spowoduje szereg zmian w tej jednostce. Dzięki tej inwestycji, Racibórz wejdzie do tzw. tysięczników, których nie jest zbyt wiele w skali kraju. Będą tu przebywać także skazani, wymagający specjalnej opieki i celowych oddziaływań. Hasło" więzienie to nie hotel" niech wybrzmi tym mocniej, gdyż pawilon ten to nie będzie wspaniałe miejsce do odbywania kary przez skazanych. Będzie to miejsce standardowe, zgodnie ze wszystkimi normami. [...] W oddziale pojawią się przestronne pokoje dla oddziałowych, osób doprowadzających i wychowawców. Miejsca te muszą być i będą bezpieczne, by funkcjonariusze SW mogli w sposób bezpieczny i komfortowy wykonywać swoją służbę - mówił gen. Jacek Kitliński, dyrektor generalny służby więziennej.

Jak dodawał, w pracy dla więźniów chodzi przede wszystkim o to, aby więźniowie zdobywali nowe umiejętności i nawyki, co pozwoli, by nie trafiali ponownie do więzienia.

W Raciborzu przebywają skazani nawet na dożywocie

Więzienie w Raciborzu to jednostka dla mężczyzn, przeznaczona dla recydywistów penitencjarnych, którzy przebywają tu w warunkach zakładu typu zamkniętego. Na terenie więzienia znajduje się także oddział dla osób niebezpiecznych oraz oddział terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. To jednostka z tzw. kategorii pierwszej, w której karę odbywają skazani na krótkotrwałe, jak i najsurowsze kary pozbawienia wolności z karą dożywotniego pozbawienia wolności włącznie.

Docelowo w więzieniu będą miejsca dla ponad tysiąca osadzonych

Więzienie w Raciborzu zostanie rozbudowane. W sumie zakład b...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto