Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża w Zabełkowie kusi widokami. Podziwiaj meandry Odry, góry i ciekawą panoramę. Jest też trasa na spacer i rower

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Wieża widokowa w Zabełkowie to ciekawa atrakcja z pięknymi widokami

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wieża widokowa w Zabełkowie to ciekawa atrakcja z pięknymi widokami Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Biernat
Podziwiaj z góry meandry Odry, zobacz też góry. Wieża widokowa w Zabełkowie w powiecie raciborskim to ciekawa propozycja na wycieczkę. Znajduje się niedaleko Chałupek przy granicy z Czechami, w pobliżu DK 78. Można dojechać autem lub rowerem. Czy warto? Tak. Nie brakuje też ścieżek na spacer, bieg czy rower. Zobaczcie zdjęcia, które jednak nie oddają całego klimatu.

Podziwiaj meandry Odry z wieży widokowej. W Zabełkowie zobaczysz nie tylko rzekę, ale i góry!

Wiosna powoli, ale zadomawia się w naszym regionie. To idealny moment na krótki wypad za miasto. Wśród wielu dostępnych propozycji warto wybrać się pod granicę z Czechami (można to zrobić przy okazji). Dokładnie do Zabełkowa. To miejscowość w powiecie raciborskim, tuż przed Chałupkami graniczącymi z naszymi południowymi sąsiadami. Dojazd? Nie stanowi problemu. Parking wieży znajduje się przy drodze krajowej nr 78 (ul. Młyńska, kierunek rzeka Odra). Dzięki węzłowi autostrady A1 w Gorzyczkach szybko można dotrzeć nawet z odleglejszych miejscowości.

Wspomniany kameralny parking znajduje się tuż przy DK 78 (o atrakcji informuje znak przygranicznych meandrach Odry). Dalej idziemy pieszo, bądź jedziemy rowerem. Betonowa ścieżka pomiędzy polami uprawnymi i co jakiś czas wyrastającymi drzewa przez około 900 metrów prowadzi do wieży widokowej. Cisza, spokój. W zależności od tempa spaceru to 10-15 minut. Rowerem znacznie krócej.

Wieża widokowa ma ponad 27 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 114 stalowych schodów. Cała konstrukcja wieży (stalowa z drewnianymi słupami) usadowiona jest na solidnych fundamentach. Z kamiennego cokołu na górę prowadzi stalowa klatka schodowa ze stalowymi schodami. Spokojnie, po drodze można odpocząć na dwóch podestach. Ostatni, na samym szczycie, osłonięty jest dachem. Z góry rozciąga się widok na fragment meandrów Odry, których nie zasłaniają drzewa. Bardziej można podziwiać rzekę.

Ze szczytu wieży dostrzeżemy też góry, możemy "zajrzeć" za granicę do Czech, wpatrywać się w malownicze pola uprawne, czy okoliczne miejscowości z zabudowaniami.

Wieża widokowa w Zabełkowie to ciekawa atrakcja z pięknymi widokami

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wieża w Zabełkowie kusi widokami. Podziwiaj meandry Odry, gó...

Przed wejściem, lub po można usiąść na ławkach, są stoliki pod wiatą. Przy wieży znajdują się miejsca na rowery. Nie brakuje też tablic informacyjnych.

Będąc w Zabełkowie warto odwiedzić inne pobliskie atrakcje, jak np. ruiny zamku w Tworkowie. Stąd też niedaleko do drewnianych kościółków w Łaziskach i Gołkowicach.

Piękne meandry Odry

Meandry rzeki Odry obejmują 7,5 km odcinek rzeki od Chałupek (a dokładniej mostu łączącego z czeskim Boguminem) do Zabełkowa. To nie tylko sama rzeka, ale tereny tuż przy niej.

- Obszar ten charakteryzuje się bardzo wysoką wartością przyrodniczą. Żyje tu kilka gatunków zwierząt: płazów, ryb, ptaków, ssaków uznanych za zagrożone w skali europejskiej, chronionych w ramach europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000. Przetrwanie wielu z nich jest ściśle związane z zachodzącymi tu procesami zmian koryta rzeki Odry, powodującymi nieustanne powstawanie i odnawianie mikrosiedlisk przyrody - słychać.

Meandrującą Odrę, roślinność i zwierzęta można zobaczyć z wieży, ale także znacznie bliżej korzystając z 3,5 km ścieżki przyrodniczej wzdłuż nich. Jej przejście powinno zająć około godzinę. Warto, bo wśród natury.

Dodajmy, że region znajduje się w tzw. Bramie Morawskiej. To obniżenie terenu oddzielające pasma górskie Sudetów od Karpat. Jej długość wynosi około 40 km, natomiast szerokość w zależności od przyjętych norm pomiarowych od 5 do 20 km.

Obniżenie z południa na północ (i z powrotem) od milionów lat umożliwia migrację roślin i zwierząt, czego dowodami są liczne szczątki mamutów odnajdywane na pobliskim zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny. Tędy przebiegały najważniejsze trakty handlowe z południa Europy nad Morze Bałtyckie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto