Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ramach projektu E-wioska uczą się obsługi komputera

Aleksander Król
Kursanci z każdej z grup spotykają się dwa razy w tygodniu. Zajęcia potrwają do lipca
Kursanci z każdej z grup spotykają się dwa razy w tygodniu. Zajęcia potrwają do lipca Fot. Arc
Kilkudziesięciu mieszkańców Nędzy, głównie starsze osoby, uczą się obsługi komputera w ramach projektu "E-wioska", na jaki urzędnicy uzyskali unijne dofinansowanie w wysokości 50 tysięcy złotych.

Uczestnicy nauczą się wysyłać maile, wykorzystywać komunikatory, a także kupować rzeczy na aukcjach internetowych.

- Większość z nas ma rodziny zagranicą. Połączenia telefoniczne są bardzo drogie. Poprzez internet z siostrami mogę rozmawiać nawet codziennie, nie obawiając się o rachunki - mówi Adelajda Lepiarczyk, prezes Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i Ich Rodzin z Nędzy, którego członkinie biorą udział w projekcie. - Już wcześniej część z nas brała udział w podobnych lekcjach z komputerem. Teraz pogłębimy naszą wiedzę - dodaje Lepiarczyk.

Każdy mógł zapisać się na zajęcia. Urzędnicy przyznają, że zainteresowanie przerosło ich oczekiwania. - Wcześniej robiliśmy rozeznanie wśród mieszkańców, jaki kurs zorganizować. Okazało się, że większość chce... czatować i korzystać z sieci - mówi Anna Iskała, wójt Nędzy.

Ponad 40-osobową grupę osób, które zapisały się do wzięcia udziału w "E-wiosce" podzielono na pięć zespołów po osiem osób. Powstały trzy grupy, które będą uczyły się podstaw obsługi komputera oraz po jednej średnio i bardzo zaawansowanej. - Wśród kursantów są osoby powyżej 65 roku życia. 95 procent osób, które trafiły do grupy podstawowej nie miało w ogóle wcześniej kontaktu z komputerem. W tej sytuacji nie dziwi, że niektórzy mają problem nawet z obsługą myszki - mówi Sebastian Grzesik, koordynator projektu "E-wioska" w Nędzy. Nikt jednak nie powinien się przejmować, bo jak zapewnia instruktor, pod koniec zajęć każdy będzie potrafił nie tylko wysyłać maile i komunikować się przez internet ale także wykorzystywać sieć do robienia... przelewów bankowych. - Kurs podstawowy obejmuje naukę korzystania z aukcji internetowych. Wiele osób to interesuje. Ale ważna jest także umiejętność korzystania np. z Worda, żeby kursanci potrafili napisać CV - mówi Sebastian Grzesik. Grupa bardziej zaawansowana będzie tworzyć prezentacje multimedialne, a także strony internetowe.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto