Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd bez butelek i gadżetów z plastiku. GZM daje przykład

Redakcja
foto 123RF
foto 123RF
Z końcem maja w urzędzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaczęły obowiązywać zalecenia ws. realizacji akcji „Metropolia bez plastiku”. Pracownicy GZM chcą ograniczyć, a być może w przyszłości całkowicie wyeliminować plastik ze swojej siedziby. Zwrócą również uwagę na gadżety. Mają być wielokrotnego użytku i nadawać się do recyklingu.

Ograniczenie, a następnie wyeliminowanie z użytkowania plastikowych talerzyków, kubków i sztućców; zachęcanie do picia wody z kranu, czy wykorzystywanie gadżetów wykonanych z materiałów, które pochodzą z recyklingu lub w przyszłości będą mogły stać się surowcem wtórnym, to tylko niektóre z zaleceń, które obowiązuje od 31 maja pracowników urzędu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zalecenie w sprawie realizacji akcji „Metropolia bez plastiku” zastało wydane przez przewodniczącego zarządu GZM, Kazimierza Karolczaka.

- Czasem niewielka zmiana naszych nawyków, w skali globalnej, gdy jest rzetelnie przez wszystkich stosowana, może przynieść niezwykłe efekty - mówi Kazimierza Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii. - Każdego dnia produkujemy bezsensowne tony plastikowych śmieci. Niestety, tego typu przedmiotów zużywamy znacznie więcej niż tak naprawdę potrzebujemy, bo na przykład podczas spotkania zamiast jednego plastikowego kubeczka, weźmiemy trzy inne. Dlatego też wydałem zalecenie, aby maksymalnie ograniczyć, a w niedalekiej przyszłości całkowicie wyeliminować korzystanie przez pracowników Urzędu Metropolitalnego z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych - wyjaśnia Kazimierz Karolczak.

Zgodnie z wydanymi zaleceniami, jeśli podczas różnych wydarzeń organizowanych przez GZM pojawią się jednorazowe naczynia, będą musiały być one wykonane z materiałów ekologicznych. Metropolia zapowiada również przegląd dotychczasowych dostawców. W miarę możliwości zostaną wybrani ci, którzy oferują swoje produkty w innych opakowania niż plastikowe czy styropianowe, a firmy cateringowe - korzystające z naczyń i sztućców wielokrotnego użytku. Zmiany dotyczą również zamawianych gadżetów. Docelowo w działalności promocyjnej mają być wykorzystywane tylko przedmioty wykonane z materiałów podlegających procesowi recyklingu.

Podczas kwietniowej sesji Zgromadzenia Metropolii burmistrz Wojkowic, Tomasz Szczerba złożył wniosek ws. wdrożenia programu „Metropolia bez plastiku”. Wnioskuje w nim m.in. o podjęcie uchwały Zgromadzenia GZM popierającej zakaz używania plastikowych m.in. sztućców, talerzyków i słomek podczas wszelkich wydarzeń organizowanych przez 41 miast i gmin GZM oraz przez jednostki im podległe; podjęcie uchwały Zgromadzenia GZM popierającej wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego za plastikowe butelki, a także rozważenie możliwości zakupu 41 automatów do recyklingu butelek PET i umiejscowienie ich w poszczególnych miastach i gminach Metropolii. Tomasz Szczerba przedstawił również pomysł połączenia recyklingu plastikowych butelek z systemem transportu publicznego. Wniosek burmistrza Wojkowic przekazano do analizy przez departament merytoryczny GZM.

Autor: BAW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto