Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkubały, oj szkubały te pierze! W Tworkowie pamiętają o tradycji [ZDJĘCIA]

AREK
Panie w Tworkowie szkubały pierze
Panie w Tworkowie szkubały pierze UG Krzyżanowice
Były rozmowy, opowieści i wspólne śpiewanie. A ile przy tym śmiechu... - Jako dzieci zawsze słuchaliśmy opowiadań o hasermonach, morach, straszydłach i starych czasach – wspominają gospodynie. Oczywiście był też czas na klachy, czyli plotki ze wsi, i kawały. W Tworkowie (pow. raciborski) panie kontynuują tradycję szkubania pierza.

Poza tym skubanie pierza stanowiło jedną z niewielu wówczas form życia towarzyskiego na wsi. Dziś jest świetną okazją do spotkań dla zagonionych gospodyń. - Teraz, żeby do sąsiadki pójść i porozmawiać, to trzeba się zapowiedzieć i umówić, bo inaczej nie wypada – mówią panie. - A tu się spotykamy, porozmawiamy, powspominamy.

W sali widowiskowej tworkowskiego Centrum Kultury zebrały się panie z kół gospodyń wiejskich gminy Krzyżanowice na tradycyjnym szkubaniu pierza. A choć szkubanie to „babska” impreza na spotkaniu nie zabrakło wójta gminy, który „wpadł” na chwilę zobaczyć jak idzie robota.

Z wizytą do szkubaczek przyszły dzieci z miejscowego przedszkola i zaprezentowały pięknie przygotowany program artystyczny, który bardzo się wszystkim podobał. Potem zasiadły z gospodyniami przy stołach i próbowały razem z nimi szkubać pierze.

Swoje teksty, zawierające wspomnienia z dzieciństwa, pełne nostalgii za tym co minęło, ale nie pozbawione humoru i dowcipnych skojarzeń, przeczytały nasze gminne gawędziarki, wystąpiły także dzieci z Bieńkowic oraz grupa wokalna bieńkowickich gospodyń. Oprawę muzyczną całego spotkania zapewniła Ilona Świerczek z akompaniatorem. Do wspólnych śpiewów gospodyń nie trzeba było zachęcać.

- Dawniej, na zakończenie był, jak to się kiedyś godało, „fyjderbal” – wspominały starsze panie. W Centrum Kultury „fyjderbalu” nie było, ale podano kawę i bardzo smaczne ciasta, które gospodynie same upiekły, a po skończonej pracy gorący posiłek.

Szkubanie pierza w wiejskich domach to zanikająca już tradycja, dlatego gospodynie starają się podtrzymać ten zwyczaj. W gminie Krzyżanowice przybrał formę cyklicznej imprezy folklorystycznej organizowanej od 2007 roku przez Gminny Zespół Oświaty Kultury Sportu i Turystyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto