Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symboliczny obraz III Powstania Śląskiego na Górze Świętej Anny ocalił od zapomnienia Bolesław Stachow

Redakcja
archiwum Bolesław Stachow
Zbliża się 100 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego Śląskiego, które trwało od 2/3 maja do 5 lipca 1921 r. Jedne z najbardziej zaciekłych walk toczyły się na Górze Świętej Anny. Symboliczny obraz przedstawiający moment poddania się, czy też złożenia przez dowództwo Selbstschutzu propozycji zawieszenia broni, ocalił od zapomnienia Bolesław Stachow, fotografik z Raciborza.

Symboliczny obraz przedstawia pole bitwy na Górze Świętej Anny, o którą toczyła się seria zaciekłych walk powstańców śląskich z niemieckim Freikorpsem w czasie III powstania śląskiego, stoczonych w dniach 21–26 maja 1921. Z jednej strony żołnierze w mundurach, z drugiej powstańcy w cywilnych ubraniach. Symboliczny obraz przedstawia moment poddania się, czy też złożenia przez dowództwo Selbstschutzu propozycji zawieszenia broni, w dniu 25 maja.

Od zapomnienia obraz ocalił Bolesław Stachow, fotografik z Raciborza.

- Ten symboliczny, ważny obraz znajdował się w zbiorach Domu Kultury Strzecha w Raciborzu. W 1975 roku sfotografowałem go na czarno-białej kliszy. Zdjęcie rozsyłane było po szkołach w Raciborzu i powiecie przez wydział oświaty – wspomina Bolesław Stachow.

Tłumaczy, że po latach chciał sfotografować obraz z Góry Świętej Anny w kolorze, jednak gdy odwiedził raciborską Strzechę, obrazu już nie było.

- Niestety został wyrzucony na śmietnik. To wielka strata – ocenia Stachow.

Artysta - fotografik pokolorował zrobione kilka dekad wcześniej swoje zdjęcie.

Stachow podkreśla wagę III Powstania Śląskiego w historii Polski I Śląska. W wyniku powstania Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku podjęła 12 października 1921 decyzję o korzystniejszym dla Polski podziale Górnego Śląska. Obszar przyznany Polsce powiększony został do ok. 1/3 spornego terytorium. Polsce przypadło 50 proc. hutnictwa i 76 proc. kopalń węgla, co miało ogromne znaczenie dla gospodarki II Rzeczypospolitej. Cel powstania został w dużej mierze osiągnięty.

Bolesław Stachow ma bardzo osobisty stosunek do III Powstania Śląskiego.

- Mój ojciec Józef był w Armii Generała Hallera. Jego oddział stacjonował w Sosnowcu. Nie raz wspominał, że czekali, aż Piłsudski wyda rozkaz wsparcia powstańców śląskich, ale niestety ten rozkaz nigdy nie przyszedł – wspomina Stachow.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Symboliczny obraz III Powstania Śląskiego na Górze Świętej Anny ocalił od zapomnienia Bolesław Stachow - Rybnik Nasze Miasto

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto