Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta z dawnych lat w Raciborzu

Aleksander Król
arc Muzeum w Raciborzu
Pamiętacie jeszcze prawdziwe świeczki, które płonęły na choinkach? A zamiast gier komputerowych, drewniane zabawki, które "Dzieciątko" przynosiło pod choinkę? To wcale nie było tak dawno. Pocztówki z życzeniami wesołych świąt pochodzą z lat 30-tych XX wieku. - Zostały wysłane w 1935 i 38 roku do mieszkanki wsi Łańce koło Kornowaca - mówi Adam Knura, historyk z raciborskiego muzeum, gdzie przechowuje się takie cuda.

Wysyłanie świątecznych kartek jest tradycją starą jak… poczta. - Ale życzenia w okresie przesilenia słonecznego, w czasie najkrótszych dni zimy, składano sobie już w czasach rzymskich - mówi Julita Ćwikła, etnograf z raciborskiego muzeum. - Choć świętowano wówczas nie Boże Narodzenia, a Saturna - mówi, dodając, że kościół nałożył na pogańskie obrzędy swoje. Zresztą choinka, bez której dziś nie wyobrażamy sobie świąt, przyszła do nas dopiero w drugiej połowie XVIII wieku z Niemiec .

- Wcześniej nie było jej w żadnym śląskim domu, a w Królestwie Polskim była ona nawet odrzucana, odbierana jako próba germanizacji - mówi Ćwikła. Na pocztówkach wysłanych w latach 30 do Kornowaca widać jeszcze prawdziwe płonące świeczki. - Dbano, by nie zgasły podczas Wigilii, bo wówczas wierzono, że ktoś nie doczeka następnych świąt - mówi Ćwikła. Zamiast kolorowych bombek (które pojawiły się w domach mieszczańskich w XIX w.) na choinkach wieszano - orzechy, które miały przynieść dobre zdrowie, cukierki - dostatek, jabłka rajskie - urodzaj.

- Magii było więcej. Wierzono, że gdy w wigilijny dzień jako pierwsza do domu przyjdzie kobieta, przyszły rok będzie pechowy. W ogóle mówiło się" jaka wigilia taki cały rok", dlatego przede wszystkim dzieci musiały unikać bury, by potem nie być karcone - dodaje. Oczywiście też czekały na prezenty - dawniej lalki i drewniane końskie zaprzęgi (bo aut nie było), które na Śląsku przynosi "Dzieciątko".

Pocztówki pochodzą z Muzeum w Raciborzu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto