Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studzionka: Papież Pius IX uznał cudowność obrazu Matki Boskiej Różańcowej

Karol Świerkot
140 lat temu ołtarz Matki Boskiej Różańcowej w Studzionce został uznany cudownym. To głównie zasługa studzieńczan, którzy nie zwątpili w jego świętość, nawet w obliczu zarazy

O zdrowie, po błogosławieństwo, o łaskę bożą dla bliskich. Mieszkańcy Studzionki do dzisiaj zanoszą swe prośby do Matki Boskiej Różańcowej, której ołtarz znajduje się w tutejszym kościele Najświętszej Maryi Panny. Obraz cudowny, co 140 lat temu potwierdził w specjalnym brewe papież Pius IX.

- Był to dokument zaczynający się słowami "Na wieczną pamiątkę", dzisiaj porównalibyśmy go do rozporządzenia, w którym oficjalnie nasz obraz Matki Boskiej Różańcowej został uznany za cudowny, wotywny - mówi Józef Wydra, dyrektor muzeum ks. Długosza w Studzionce.

Jak mówią dawne zapiski, na decyzję papieża spory wpływ mogła mieć zaraza tyfusu, która w latach 1847-1848 spustoszyła Studzionkę. Na tysiąc mieszkańców, zaraza zabrała 300, w tym księdza Franciszka Grosska, ówczesnego proboszcza parafii.

- Mieszkańcy wtedy zanosili modlitwy właśnie do obrazu. Lud wznosił wówczas ręce ku niebu wołając "Panie! Ratuj nas bo giniemy"- opowiada Wydra. - Zaraza ustąpiła, mieszkańcy dziękowali przy obrazie za uratowanie życia i składali wota, czuli cudowność obrazu - dodaje Wydra. Modlący łączyli się w grupy, tworząc żywy różaniec. Prawdopodobnie informacja o gorliwości parafian w modlitwach dotarła do Watykanu i skłoniła Piusa IX do wydania Brewe 3 września 1872 roku.

W XX wieku kult maryjny w Studzionce lekko osłabł. Swój renesans przeżywa obecnie. - Ludzie składają prośby, przynoszą wota, ta cudowność się potwierdza - mówi ks. Janusz Ahnert, proboszcz Studzionki. - W szczególności proszą o łaski zdrowia. Dwie bezdzietne rodziny modliły się o dzieci, ich prośby zostały wysłuchane - dodaje proboszcz. Składane wota to najczęściej różańce, ale są także medaliony, serduszka, a nawet zegarek. Łącznie zajmują w kościele już trzy gabloty. - Konieczne będzie wstawienie czwartej, bo te już się prawie zapełniły - tłumaczy proboszcz. Niestety parafia nie posiada samego dokumentu papieskiego, który zaginął. - Cały czas go szukamy - zaznacza proboszcz.

Wyjątkowości Studzionce oraz tutejszej świątyni nadaje jednak nie tylko święty obraz Matki Boskiej Różańcowej, ale także zgromadzone tutaj relikwie. m.in. Ojca Pio, ks. Popiełuszki, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, papieża Piusa IX oraz Jana Pawła II. Wszystkie relikwie i wota można zobaczyć przy bocznych ołtarzach w świątyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto