18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci UTW dowiedzieli się jak bezpiecznie stosować leki

UTW
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu wysłuchali ciekawego wykładu dotyczącego stosowania leków.

- Analitycy "Millward Braun" na zlecenie spółki Pharma Partner przeprowadzili badanie "Jak Polacy biorą leki?". Jego wyniki wskazują na pilną potrzebę edukacji naszego społeczeństwa w zakresie bezpiecznego stosowania leków oraz racjonalnego korzystania z terapii. Pod pojęciem tego racjonalnego stosowania leków mieści się moim zdaniem zarówno problem odpowiedniego dawkowania leków czyli prawidłowego ich zażywania - przed lub po posiłku, odpowiedniej długości terapii – krótko do czasu ustąpienia objawów lub długo ze szczególnym naciskiem na zażywanie leków regularnie i stale – to dotyczy np. Leczenia nadciśnienia- kiedy bardzo często pojawia się u pacjentów nawyk opuszczania dawki – "bo mierzyłem ciśnienie i dziś mam dobre". Pacjentów należy edukować że właśnie dlatego dziś masz dobre ciśnienie bo wczoraj i przedwczoraj zażyłeś tabletkę - mówi Justyna Kiedrowska.

Wynika to ze skomplikowanego mechanizmu działania leku, gdzie ominięcie dawki rozregulowuje organizm. Pacjentom należy również uświadamiać, że jeżeli zrezygnowali z zakupu leków to powinni poinformować lekarza o tym, że leku nie zażywali. W przeciwnym razie powstaje błędne koło: lekarz zalecił lek i przy następnej wizycie widzi że nie ma poprawy więc przepisuje inny lek, nie wiedząc że brak poprawy jest następstwem nie zażywania leku a nie nieskuteczności danego specyfiku.

- Kolejnym problemem jest zjawisko polipragmazji czyli stosowania wielu leków równocześnie. To niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza leków kupowanych bez recepty kojarzonych z tymi na receptę. Mam tu na myśli głównie leki przeciwbólowe z grupy NLPZ czyli Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych - mówi Justyna Kiedrowska.

Grupa Seniorów jest na to zjawisko szczególnie narażona. Wielu pacjentów zażywa leki na nadciśnienie i jednocześnie cierpi na przewlekłe zespoły bólowe więc bez recept kupuje i zażywa środki przeciwbólowe.

- Chociaż mam świadomość że jest to tematyka bardzo trudna to uważam pacjentów musimy edukować dla ich własnego bezpieczeństwa. Jest to swoista przeciwwaga dla wszechobecnej reklamy leków. Co prawda reklama mówi: Pacjencie przeczytaj ulotkę ale nie ma gwarancji że pacjent te ulotkę czyta. Na zakończenie jak ważny jest to problem przytoczę informację że Ośrodek Toksykologii w Gdańsku zanotował w ubiegłym roku 80 hospitalizacji z powodu zatrucia paracetamolem, a przecież paracetamol jest jednym z najbezpieczniejszych leków na świecie.

ZOBACZ TAKŻE:
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu - wszystko o UTW

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto