Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmiertelność na Covid-19 w woj. śląskim. Statystyki są coraz poważniejsze. Ile osób zmarło w poszczególnych miastach?

zal / A. Rokicka-Żuk
Ile osób umarło w poszczególnych powiatach woj.  śląskiego? Kliknij w galerię i sprawdź >>>
Ile osób umarło w poszczególnych powiatach woj. śląskiego? Kliknij w galerię i sprawdź >>>WIKI KOT / ŚLĄSKA IZBA LEKARSKA
Koronawirus w województwie śląskim. Od kilku dni dość drastycznie rośnie liczba nowych zakażeń, a zdaniem rządzących III FALA właśnie się rozpędza. Statystyki są jednoznaczne, w środę 24 lutego mieliśmy najwyższą ilość nowych zakażeń od początku stycznia! Wzrasta też liczba zgonów w Polsce. Sprawdziliśmy, ile osób zmarło na Covid-19 w ciągu ostatnich 2 tygodni, w każdym z powiatów woj. śląskiego.

Koronawirus. Liczba zgonów w woj. śląskim
Ile osób umarło w poszczególnych powiatach woj. śląskiego w ciągu ostatnich 14 dni (na 100 tys. mieszkańców)? Kliknij w galerię poniżej i sprawdź:

Śmiertelność z powodu pandemii COVID-19 u osób z chorobami współistniejącymi i otyłością zwiększa się nawet kilkukrotnie!

Pandemia COVID-19 to czas szczególnego zagrożenia dla osób z chorobami niezakaźnymi takimi jak cukrzyca, rak, schorzenia oddechowe i sercowo-naczyniowe. Osoby dotknięte tymi przewlekłymi problemami współistniejącymi znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i zgonu spowodowanego infekcją. Dodatkowo mają utrudniony dostęp do opieki medycznej.

W poznaniu chorób pogarszających rokowania COVID-19 i ich wpływu na przebieg zakażenia pomogły m.in. wyniki badań przedstawione na stronie recenzowanego internetowego pisma medycznego „PLOS ONE”. Obejmowały analizę danych, do której zakwalifikowano 25 prac naukowych z udziałem ok. 65,5 tys. pacjentów.

Jak wykazano, ryzyko zgonu wskutek infekcji koronawirusem jest w następujących przypadkach jest:

  • choroby sercowo-naczyniowe – średnio dwukrotnie wyższe, przy czym zależnie od problemu prawdopodobieństwo mogło wahać się od mniejszego 30 proc. do zwiększonego nawet 9-krotnie,
  • nadciśnienie tętnicze – wyższe o 80 procent,
  • cukrzyca – 1,5 razy wyższe,
  • nowotwory – 1,5 razy wyższe,
  • zastoinowa niewydolność serca – dwukrotnie wyższe,
  • przewlekła choroba nerek – trzykrotnie wyższe,
  • otyłość – zwiększone o 48 procent.

Ostatni wynik pochodzi z innego badania, które opisano w „Obesity Reviews”. Objęło dane z 75 badań przeprowadzonych na całym świecie z udziałem prawie 400 tysięcy pacjentów. Odkryto przy tym, że osoby z otyłością (BMI powyżej 30) o 113 proc. częściej wymagają hospitalizacji oraz o 74 proc. częściej trafiają na oddział intensywnej terapii.

Nadmiar tkanki tłuszczowej, która produkuje związki zapalne, już sam w sobie zwiększa predyspozycję do ciężkiego przebiegu zakażeń. U osób otyłych zwykle występują też choroby układu krążenia i zaburzenia hormonalne (dwa razy częściej niż u ludzi ważących mniej), a także choroby układu oddechowego (ponad 3 razy częściej).

Koronawirus. Liczba zgonów w woj. śląskim
Ile osób umarło w poszczególnych powiatach woj. śląskiego w ciągu ostatnich 14 dni (na 100 tys. mieszkańców)? Kliknij w galerię poniżej i sprawdź:

Ile osób umarło w poszczególnych powiatach woj.  śląskiego? Kliknij w galerię i sprawdź >>>

Śmiertelność na Covid-19 w woj. śląskim. Statystyki są coraz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śmiertelność na Covid-19 w woj. śląskim. Statystyki są coraz poważniejsze. Ile osób zmarło w poszczególnych miastach? - Sosnowiec Nasze Miasto

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto