Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słodycze "Ślązak" i tabaka od Doms'a z Raciborza. W tych raciborskich fabrykach produkowano wyroby, które zasilały całą Europę

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Fabryka Cukrów i Czekolady „Ślązak” w Raciborzu. Produktami z tej fabryki zajadał się cały Śląsk
Fabryka Cukrów i Czekolady „Ślązak” w Raciborzu. Produktami z tej fabryki zajadał się cały Śląsk Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dawne raciborskie fabryki. Jeszcze w poprzednich tysiącleciach, na terenie Raciborza znajdowały się liczne fabryki i zakłady produkcyjne. Niektóre z nich produkowały wyroby, które trafiały na europejskie rynki, a także za ocen! Przenosimy się w przeszłość i zaglądamy do fabryki tabaki Domsa oraz zakładu produkcyjnego "Ślązak", skąd pochodziły najlepsze słodycze w PRL-u. To w tych zakładach pracowały nasze babcie i prababcie. Zobaczcie unikatowe zdjęcia z lat świetności tych dwóch niezwykłych obiektów.

Raciborska tabaka zasilała Europę

Gdy na początku XIX wieku, za sprawą Josepha Doms'a, przy raciborskim rynku powstała niewielka fabryka tabaki, nikomu nie śniło się, że z czasem produkty tytoniowe z Raciborza podbiją ówczesną Europę.

Mały zakład, w którym pracowało 15 osób, dość szybko przerodził się w dużą fabrykę, która w 1854 roku stanęła przy ulicy Chopina. Kilkanaście lat później, przy ulicy Reymonta w Raciborzu powstała kolejna fabryka, dzięki czemu w zakładzie pracowało coraz więcej osób.

Przez dziesięciolecia fabryka rosła w siłę, by w 1901 roku zaczęto tam produkować papierosy sprzedawane w metalowych pudełkach. W latach 20 XX wieku, w raciborskich fabrykach Domsa pracowało około 800 pracowników, w tym głównie raciborzan. Kolejne lata zmieniły losy tego miejsca. Część zabudowań fabryki stojącej przy ulicy Reymonta przetrwała jednak do dnia dzisiejszego.

Fabryka tabaki Doms Ratibor. Tabaka produkowana w Raciborzu trafiały w najdalsze zakątki Europy, a także na rynki za oceanem.
Fabryka tabaki Doms Ratibor. Tabaka produkowana w Raciborzu trafiały w najdalsze zakątki Europy, a także na rynki za oceanem. UM Racibórz, Racibórz - Od dwustu lat inwestują u nas najlepsi

Słodyczami z Raciborza zajadaliśmy się wszyscy

W Raciborzu od dawnych lat istniały również tradycje cukiernicze. Już w 1828 roku, Feliks Sobztick założył jedną z największych w regionie fabryk czekolady, która wówczas zaopatrywała większość miast ówczesnego państwa niemieckiego.

Choć fabryka upadła podczas światowego kryzysu z końcem lat 20. XX wieku, nie zakończyło to tradycji produkowania słodyczy w Raciborzu. W 1938 roku, Martin Piersch będący przedsiębiorcą z Lipska, zakupił Marii Tschauder obiekty dawnej fabryki mebli. To właśnie w tym miejscu, na raciborskim Podwalu powstała fabryka czekolady Goldsiegel, Kakao - und Schokoladenfabrik. Obiekt przetrwał czasy wojny, by w 1945 roku wznowić produkcję już jako Fabryka Cukrów i Czekolady Ślązak.

Przez dziesięciolecia z raciborskiej fabryki wychodziły tysiące słodyczy, które trafiały na wiele rynków. Dopiero w latach 90. XX wieku, w fabryce "Ślązak" zaprzestano ich produkcję. Stało się to jednak początkiem dla firmy Mieszko, która powstała w kontynuacji zakładów Ślązak i Raciborzanka. Po powodzi Tysiąclecia, budynek, w którym mieściła się dawna fabryka Ślązak został rozebrany. W jej miejscu pojawił się z kolei market sieci Kaufland.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z raciborskich fabryk, z ich lat świetności.

Fabryka Cukrów i Czekolady „Ślązak” w Raciborzu. Produktami z tej fabryki zajadał się cały Śląsk

Słodycze "Ślązak" i tabaka od Doms'a z Raciborza. W tych rac...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słodycze "Ślązak" i tabaka od Doms'a z Raciborza. W tych raciborskich fabrykach produkowano wyroby, które zasilały całą Europę - Racibórz Nasze Miasto

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto