Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reorganizacja szkolnictwa w Raciborzu

Mat. starostwo powiatowe, Alek
Reorganizacja szkolnictwa w Raciborzu
Reorganizacja szkolnictwa w Raciborzu
Wczoraj w raciborskim Zamku odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań konsultacyjnych dotyczących koncepcji reorganizacji szkolnictwa zawodowego w Raciborzu i powiecie.

Reorganizacja szkolnictwa w Raciborzu

Przygotowana propozycja zakłada stworzenie z dniem 1 września 2015 r. na bazie obecnych pięciu placówek dwóch centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego. W pierwszej kolejności przedstawiciele władz samorządowych spotkali się ze środowiskami Zespołów Szkół Ekonomicznych, Zawodowych oraz Budowalnych i Rzemiosł Różnych. Powyższe jednostki, zgodnie z koncepcją, planuje się połączyć w jedno centrum.

Powiat Raciborski reprezentowali starosta raciborski Ryszard Winiarski, wicestarosta Marek Kurpis, członkowie zarządu powiatu: Andrzej Chroboczek i Piotr Olender, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Adrian Plura. O szczegółach koncepcji reorganizacji, jej przyczynach, założeniach i szansach jakie stwarza informował wicestarosta. Propozycji wysłuchało ponad 70 przedstawicieli poszczególnych szkół.

Koncepcja została skonsultowana z Kuratoriom Oświaty w Katowicach, przedstawiona dyrektorom szkół podległych Powiatowi oraz związkom zawodowym. Została wypracowana w oparciu o doświadczenia innych samorządów tj. miast Gliwice i Sosnowiec. Wicestarosta bazując na dotychczasowych naborach, trendach w wyborze szkół, danych demograficznych przedstawił prognozowaną liczbę uczniów w poszczególnych latach aż do roku szkolnego 2030/2031. Jak podkreślał, to propozycja która stwarza szansę na znaczne zmniejszenie skutków niżu demograficznego. U jej podstaw leżą także:
- dostosowanie liczby obiektów oświatowych do sytuacji demograficznej - racjonalne wykorzystanie pomieszczeń w placówkach oświatowych,
- ukierunkowanie ograniczonych środków finansowych na modernizację i rozbudowę pomieszczeń dydaktycznych i pracowni zawodowych - maksymalne wykorzystanie środków unijnych z perspektywy finansowej UE na lata 2014 – 2020 (w pierwszej kolejności: wykorzystanie pozakonkursowych środków w ramach puli subregionalnej, o której decydowali już członkowie Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego),
- rynek pracy - zwiększenie kontaktów z pracodawcami oraz z Powiatowym Urzędem Pracy - elastyczność proponowanych kierunków zawodowych, tak aby zaspokoić oczekiwania pracodawców,
- ograniczenie funkcjonowania CKP na rzecz praktyk u pracodawcy,
- kontynuowanie i organizowanie kwalifikacyjnych kursów zawodowych,
- tworzenie ośrodków egzaminów zawodowych,
- zmiana sieci szkół dla dorosłych.

Wśród powodów proponowanej koncepcji reorganizacji wicestarosta wskazał na potrzebę:
- stabilizacji naboru do klas I,
- sprofilowania dwóch centrów kształcenia,
- zachowania i organizacji miejsc pracy w docelowych dwóch centrach:
•możliwość pełnego etatu nauczycieli w jednym zakładzie pracy
•elastyczność zastępstw podczas nieobecności pracowników
•elastyczność zatrudnienia pracowników administracji i obsługi
•doskonalenie zawodowe - możliwość przekwalifikowania kadry pedagogicznej.

Stworzenie CKZiU oznaczałoby, że wszystkie szkoły wchodzące dotychczas w skład poszczególnych zespołów staną się szkołami jednego z centrów. W ślad za szkołami do centrum przeniesieni zostaną nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Zmiany dotyczyć będą dyrektorów i wicedyrektorów. Na stanowiska tych pierwszych ogłoszone zostaną konkursy. Wybrani kandydaci zadecydują w jaki sposób będą kierować jednostką i dobiorą swoich zastępców. Proponowane zmiany nie wpłyną na tegoroczne nabory. Będą one realizowane zgodnie z przyjętymi planami naborowymi na rok szkolny 2015/2016.

Po prezentacji wicestarosta Kurpis odpowiadał na pytania uczestników spotkania. Nauczyciele pytali o kwestie związane ze zmianowością pracy w nowych centrach, doposażeniem poszczególnych pracowni praktycznej nauki zawodu, terminem przeniesienia pracowni zawodowych do poszczególnych budynków, prognozą dotyczącą tzw. etatów wsparcia (pedagog szkolny, bibliotekarz), czy zmianą pracodawcy.

Wicestarosta zapewnił, że ideą jest stworzenie jednostek, które będą pracować w systemie jednozmianowym, w optymalnych warunkach zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Podkreślił, że docelowa lokalizacja, w pełni prawdopodobna od 31 sierpnia 2018 r. – tj. w dwóch obiektach: przy ul. Gimnazjalnej 3 (obecny ZSE) i przy ul. Wileńskiej 6 (obecny ZSBiRR) zwiększa szanse na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na rozwój i doposażenie istniejącej bazy.

W sprawie zachowania miejsc pracy wicestarosta przekazał, że w przypadkach niektórych nauczycieli w maju mogą nastąpić redukcje wymiaru zatrudnienia. Może to być spowodowane mniejszym niż w latach ubiegłych naborem do klas pierwszych. Jednak utworzenie centrów stworzy szansę utrzymania i/lub uzupełnienia etatów. Poinformował uczestników spotkania, że przeniesienie pracowników zespołów odbędzie się na zasadach art. 23’ Kodeksu pracy.

Na część pytań odpowiedzi zostaną udzielone podczas spotkań w poszczególnych zespołach.

Dziś o godz. 16.30 w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego odbędzie się drugie spotkanie konsultacyjne dla przedstawicieli Zespołu Szkół Mechanicznych i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu, które mają zostać połączone w drugie centrum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto