MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Referendum lokalne. Do starostwa złożono wniosek i wymagane podpisy

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
-  Po przeliczeniu wszystkich podpisów wiemy już, że przeprowadzenia referendum chce 4 384 mieszkańców powiatu - mówi wójt gminy Lucyna Smoktunowicz (na zdjęciu)
- Po przeliczeniu wszystkich podpisów wiemy już, że przeprowadzenia referendum chce 4 384 mieszkańców powiatu - mówi wójt gminy Lucyna Smoktunowicz (na zdjęciu) Marta Chmielińska
Mieszkańcy powiatu hajnowskiego zebrali wymaganą przepisami liczbę głosów poparcia pod wnioskiem o zwołanie referendum lokalnego w sprawie dalszego losu Puszczy Białowieskiej. W poniedziałek przed godziną 15.30 kompletny wniosek złożony został w starostwie powiatowym w Hajnówce.

Akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie lokalnego referendum ruszyła równo 60 dni temu. Głosy zbierano w różny sposób - głównie jednak zaangażowali się w tę akcję mieszkańcy, którzy indywidualnie zbierali podpisy wśród sąsiadów i znajomych. Kolejne zapełnione karty spływały do Urzędu Gminy w Hajnówce i ostatecznie został w poniedziałek policzone. 

Udało nam się zebrać wymaganą liczbę głosów, a nawet ciut więcej - mówi Lucyna Smoktunowicz, wójt gminy Hajnówka i pokazuje spory plik kart leżący w kasie pancernej w sekretariacie. - Po przeliczeniu wszystkich podpisów wiemy już, że przeprowadzenia referendum chce 4 384 mieszkańców powiatu. 

 

Referendum w sprawie Puszczy Białowieskiej dotyczyć ma dalszego modelu zarządzania tym obiektem, a mieszkańcy powiatu mieliby odpowiedzieć na pytanie: Czy popierasz funkcjonujący od 100 lat model zarządzania Puszczą Białowieską, realizowany przez administrację Lasów Państwowych oraz Białowieski Park Narodowy przy udziale samorządów i społeczności lokalnej? Ta inicjatywa to odpowiedź lokalnej społeczności na projekt ustawy zakładającej objęcie ścisłą ochroną całego obszaru Puszczy Białowieskiej. 

Zebrane głosy stanowią załącznik do wniosku, jaki do Starostwa Powiatowego w Hajnówce złożył pełnomocnik do spraw referendum lokalnego. 

Nasz wniosek został złożony w poniedziałek przed godziną 15.30 - mówi Bogusław Łabędzki pełnomocnik referendalny. - Teraz starosta powinien przedstawić go przewodniczącemu Rady Powiatu, a sama rada zdecyduje, czy zgadza się z wolą mieszkańców i referendum zostanie przeprowadzone czy też nie.  

Według Ustawy o referendum lokalnym organ stanowiący jednostki samorządu - w tym wypadku Rada Powiatu, może nie zgodzić się na postulaty mieszkańców i referendum lokalnego nie zarządzi. Na takie postanowienie przysługuje jednak prawo do odwołania się inicjatorowi referendum do sądu administracyjnego. Sprawą zajmą się już nowi radni, którzy zasiądą w radzie po 7 maja.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto