Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Racibórz z dawnych lat - kościół ewangelicki

Aleksander Król
arc Muzeum w Raciborzu
Wspólnie z Muzeum w Raciborzu kontynuujemy cykl "Racibórz z dawnych lat" i prezentujemy nieistniejące już obiekty albo miejsca, które bardzo się zmieniły. Warto przypomnieć, że w Raciborzu funkcjonowała kiedyś liczna gmina ewangelicka. Pocztówka z około 1915 r. przedstawia ostatnią świątynię przedwojennych, raciborskich ewangelików, która stała w miejscu dzisiejszej Szkoły Muzycznej, na rogu ulic Ogrodowej i Wileńskiej.

- Poświęcono ją 1 listopada 1911 roku, czyli prawie równo 100 lat temu. Wcześniej protestanci modlili się m.in. w kościele św. Ducha (dzisiejsze Muzeum), czy w świątyni przy placu Marcelego (dziś Plac Długosza). Pierwszy zbór istniał jednak w okolicach obecnego Placu Zborowego. Jego powstanie jak i początki gminy ewangelickiej w Raciborzu związane są z postacią Jerzego von Brandenburg-Ansbach z rodu Hohenzollernów, księcia raciborskiego z XVI w., żarliwego wyznawcy nauk Marcina Lutra - mówi Adam Knura, historyk z raciborskiego muzeum.
Na pocztówce widoczne są także budynki, które przetrwały do dnia dzisiejszego: plebania - dziś Urząd Stanu Cywilnego oraz siedziba gminy z przedszkolem. Na miejscu nieistniejącej jeszcze wtedy szkoły tzw. "budowlanki" widzimy szkółkę roślin.

W czwartek 10 listopada w Tygodniku Dziennika Zachodniego kolejna pocztówka z dawnego Raciborza!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto