Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raciborskie Centrum Kultury: "Ptaki" Zofii Wierchowicz [ZDJĘCIA]

Alek
Raciborskie Centrum Kultury: "Ptaki" Zofii Wierchowicz
Raciborskie Centrum Kultury: "Ptaki" Zofii Wierchowicz
W Raciborskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy rysunku Zofii Wierchowicz „Ptaki”. - Są upiorne, bardzo zresztą pasują Szekspira - stwierdził pan Jerzy, odwiedzający wystawę. Zofia Wierchowicz była zafascynowana twórczością Williama Szekspira i to właśnie do jego sztuk najbardziej lubiła robić scenografie i kostiumy.

Raciborskie Centrum Kultury: "Ptaki" Zofii Wierchowicz

Wystawa jest początkiem współpracy RCK z Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim.

Zofia Wierchowicz to polska scenografka teatralna, urodzona 30.12.1924 r. w Dęblinie, zmarła 8.01.1978 r. w Warszawie. Studia scenograficzne ukończyła na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Artystka zafascynowana była twórczością Williama Szekspira i to właśnie do jego sztuk najbardziej lubiła robić scenografie i kostiumy. Oprócz tworzenia scenografii do Szekspira, Wierchowicz projektowała dekoracje operowe i baletowe, jednak główne, liczne nagrody w kraju i na świecie przyznawano jej właśnie za oprawę plastyczną dramatów tego wielkiego pisarza.

Wystawa "Ptaki" prezentuje jeden z jej cykli rysunków. Artystkę fascynował ptasi, ulotny świat, czerpała z niego inspiracje nie tylko do kostiumów, wywodziła z niego, podobnie jak z szekspirowskiej dramaturgii, swoją wizję teatru. Tworzone w latach 60-tych pastele nigdy dotąd nie były prezentowane.

- Co prawda nie miałam okazji widzieć żadnego z jej spektakli, a jej twórczość poznałam właśnie przez "Ptaki" - mówiła Maria Olejarnik, stażystka w RCK, której udało się sprowadzić wystawę do Raciborza. Pierwszy raz z pracami zetknęła się w ubiegłym roku podczas inwentaryzacji w Centrum Scenografii Polskiej. - I zachwyciły mnie, mimo, że nie wiedziałam kto jest stworzył i po co powstały - dodała.

- Mimo, że "Ptaki" są wstępem do scenografii, to mają autonomiczną wartość artystyczną, bronią się jako prace artystyczne. Widz, który nie ma świadomości, że powstały jako wstęp do projektowania kostiumów do sztuki Szekspira, zachwyci się po prostu wartością plastyczną - uznał pan Roman, odwiedzający wystawę.

Wystawie Zofii Wierchowicz towarzyszy prezentacja prac scenograficznych autorstwa studentek krakowskiej ASP: Elizy Gałki, Eweliny Lesik i Ewy Romaniak. - Studentki pracowały pod okiem wytrawnych artystów: prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy oraz Małgorzaty Komorowskiej, która w ostatnim tygodniu wystawy, w październiku wystąpi w Raciborskim Centrum Kultury z wykładem - mówiła Janina Wystub, dyrektor RCK.

Wystawę można odwiedzać do 16 października. Będą jej towarzyszyć wykłady i warsztaty.

Plan wykładów i warsztatów:
11.09 – warsztat dla dzieci prowadzony przez pracowników CSP, wykład otwarty dyrektora CSP o działalności ich placówki, wykład mgr Agnieszki Kołodziej-Adamczuk o scenografii polskiej.
Druga połowa września – wykład dr Ewy Dąbek-Dyrdy z Uniwersytetu Śląskiego o twórczości Zofii Wierchowicz.
16.10 – „Generalnie jestem przeciwko scenografii – Tadeusz Kantor w teatrze repertuarowym”, wykład mgr Olgi Jagnickiej.

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie z wykładem dotyczącym prac dla klas szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych po wcześniejszym umówieniu. Tel: 32 415 25 40

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto