Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 3 tys. głosów oddano w naszym plebiscycie na kościół w Łubowicach

JW
Ponad 3 tys. głosów oddano w naszym plebiscycie "Najpiękniejszy kościół" na obiekt sakralny w Łubowicach. Parafia niewielka ale Wspólnota bardzo zżyta ze sobą. Istotną rolę odgrywa charyzmatyczna osoba księdza proboszcza, Henryka Rzegi.

Ponad 3 tys. głosów oddano w naszym plebiscycie na kościół w Łubowicach

Parafia niewielka ale Wspólnota bardzo zżyta ze sobą. - Kościół lokalny składa się z małych nieanonimowych grup. Zatem łatwiej parafian pociągnąć do inicjatywy, czy działania – mówi Ewa Porwoł, mieszkanka Łubowic, administratorka strony internetowej sołectwa. Podkreśla przy tym rolę księdza proboszcza, który posługę w tej parafii pełni już od 1985 roku. Ksiądz dr Henryk Rzega jest inicjatorem wielu przedsięwzięć i prac wykonanych na rzecz kościoła oraz Wspólnoty.

Kościół parafialny został wzniesiony w latach 1906-1907, w odległości mniej więcej 150 metrów od poprzedniego, drewnianego kościółka z 1679 roku. Głównym inicjatorem budowy świątyni był ks. Jan Banaś, który został także pierwszym proboszczem parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pod koniec 1902 roku, po uzyskaniu zezwolenia na budowę kościoła, zwrócono się do architekta Ludwika Schneidera z Katowic o przygotowanie projektu kościoła. Projekt został dostosowany do potrzeb parafii, a także do możliwości finansowych patrona, którym był książę Wiktor von Ratibor. Pracami nad budową kościoła kierował architekt Ludwik Schneider. Uroczystość poświęcenia odbyła się we wtorek 29 października 1907 roku. Poświęcenia dokonał ks. kardynał Jerzy Kopp z Wrocławia. Prace wewnątrz świątyni kontynuowano jeszcze do 1930 roku. Pod koniec II wojny światowej obiekt sakralny został w sposób znaczny zniszczony.

Na obchody 100-lecia kościół został na nowo pomalowany. Szczególnie uwagę zwrócono na podkreślenie pięknych, neogotyckich elementów wewnętrznej architektury. Wszystkie składowe dają swój efekt, dlatego kościół może pretendować do grona najładniejszych w całym powiecie raciborskim. W prezbiterium znajdują się dwie figury świętych: św. Barbary i św. Urbana. Ołtarz główny podzielony jest na siedem części. W centralnym miejscu znajduje się Najświętsza Maryja Panna, trzymająca Dzieciątko Jezus i jednocześnie przekazująca różaniec św. Dominikowi. Po lewej stronie widnieje scena Narodzenia Jezusa w Betlejem, po prawej uwieczniona została Ostatnia Wieczerza. Poniżej figury: św. Elżbiety, św. Pawła Apostoła, św. Piotra i św. Jadwigę Śląską.
Parafia w Łubowicach liczy około 1300 wiernych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto