Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pół wieku gminy Mszana. Jak rozwijają się trzy sołectwa Mszana, Połomia, Gogołowa? Potencjał jest duży. Co już zrobiono? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
Poświęcenie sztandaru gminy i koncert Orkiestry Rozrywkowej Gminy Mszana - to były główne punkty uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia gminy Mszana w obecnym kształcie administracyjnym. Został również zaprezentowany teledysk z piosenką "Mszana, Połomia, Gogołowa" oraz film promujący gminę. Jak jeszcze świętowano pół wieku gminy?

Szefowie gminy Mszana: od Rafała Lubszczyka przez Jerzego Grzegoszczyka do Mirosława Szymanka

Uroczystość odbyła się w auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, starosta, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin ościennych, dyrektorzy jednostek, z którymi współpracuje gmina, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwo, radni obecnej i poprzednich kadencji, wieloletni pracownicy Urzędu Gminy i jednostek gminnych. Nie zabrakło pierwszego naczelnika utworzonej w 1973 roku gminy Mszana - Rafała Lubszczyka.

Odczytano również miły list wieloletniego wójta, Jerzego Grzegoszczyka. Wydarzenie uświetniły także poczty sztandarowe instytucji i organizacji społecznych. Głos zabrał obecny wójt gminy, Mirosław Szymanek.

- Pół wieku to szmat czasu, zwłaszcza w kraju o tak dynamicznej historii jak Polska. Świętujemy jubileusz 50-lecia Gminy Mszana złożonej z trzech sołectw: Mszany, Połomi i Gogołowej. Mieszkańcy tych ziem od zawsze żyli obok siebie i z sobą, łączyła ich wspólna historia i dzieje tych ziem, choć administracyjnie tworzyli odrębne struktury – powiedział.

Trudności są po to, aby stawiać im czoła

Jak dodał, czasy i życie ciągle przyspieszają, pojawiło się wiele nowych trudnych spraw, nie tylko regionalnych, ale krajowych, a nawet ogólnoświatowych wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się także lokalne społeczności. Pandemie chorób, wojny, kryzys klimatyczny - wszystko to ma wpływ na życie również w naszej gminie i stanowi dla nas wyzwanie. Trudności są jednak po to, aby bardziej się mobilizować i stawiać im czoła. A także stawiać sobie wymagania i kolejne cele do osiągnięcia. Te zasady przyświecają nam jako samorządowi gminy.

Mirosław Szymanek podkreśla, w całym tym półwieczu najważniejszym elementem był rozwój górnictwa. Dzięki pieniądzom z kopalni wpływającym do budżetu gminy można było budować drogi oraz inną infrastrukturę służącą mieszkańcom np. szkoły, ośrodki kultury. Górnictwo dało ludziom pracę.

- Idziemy do przodu, nie boimy się trudnych wyzwań, marzymy o coraz lepszej przyszłości. Musimy i chcemy z odwagą i śmiałością kreować gminę jutra. W tym zmieniającym się świecie jedno pozostało niezmienne: tak jak pół wieku temu, tak i dzisiaj, największą wartością samorządu są ludzie, którzy tu mieszkają i chcą wspólnie działać dla dobra swojej społeczności. Gmina, w której dziś mieszkamy, to suma ciężkiej pracy, odwagi, ofiarności i życzliwości każdego z nas z osobna i wszystkich razem. Za to serdecznie wszystkim dziękuję – zaznaczył wójt.

Modernizacja i rozbudowa centrum Mszany, Połomi i Gogołowej

Mówi, że trzeba realizować marzenia i wytyczane wspólnie z mieszkańcami cele. Gmina zmodernizowała i rozbudowuje zwłaszcza centra poszczególnych sołectw. Każda z miejscowości może się pochwalić takim miejscem. Szczęściem dla gminy jest to, że centra nie zostały wcześniej zabudowane, jak to jest w przypadku wielu miejscowości. Dysponując wolną przestrzenią, lokalne władze mogą więc wymyślać nowe inwestycje, wychodzące naprzeciw potrzebom mieszkańców. W gmachu mszańskiego urzędu gminy, o bardzo ciekawej bryle, znajdziemy m.in. pocztę, bank czy punkt apteczny. W jednym miejscu działa kilka instytucji, co ułatwia mieszkańcom załatwianie spraw. Obok powstał piękny park, a nieco dalej bezpłatny parking dla kamperów. Turyści mogą zostać na placu jak długo chcą. Korzystają z darmowych mediów, w tym wody. To doskonała promocja gminy w świecie.

Wójt podziękował także wszystkim przyjaciołom gminy, stowarzyszeniom, organizacjom, sąsiednim samorządom i przedstawicielom administracji rządowej, parlamentarzystom i radnym wszystkich kadencji za pomoc i wsparcie w rozwoju Małej Ojczyzny - gminy Mszana. Dziękował również za wsparcie finansowe Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji, Gminnego Ośrodka Sportu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi oraz Urzędu Gminy w Mszanie za profesjonalne przygotowanie imprezy.

Orkiestra Rozrywkowa Gminy Mszana

Każdy z gości mógł na zakończenie zaopatrzyć się w  specjalne wydanie gazetki „Nasze Wieści Gminne”. Oprócz historii gminy znalazło się w nim wiele wspomnień osób, które pamiętają jej początki. Gazeta jest również dostępna w urzędzie gminy.
Po prezentacji wszystkich pocztów sztandarowych nastąpiła uroczysta prezentacja i poświęcenie sztandaru gminy, który będzie materialną pamiątką obchodów jubileuszu. Na zakończenie uroczystości wspaniały koncert świąteczno-noworoczny dała Orkiestra Rozrywkowa Gminy Mszana. Muzykom towarzyszyła wokalistka Emilia Szwarc.

Zespół świętuje w tym roku jubileusz 10-lecia powstania. Z tej okazji na ręce dyrygentów Aleksandra Knury i Michała Pietrzaka wójt wręczył Nagrodę Okolicznościową Gminy Mszana w Dziedzinie Upowszechniania Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto